Hlavní navigace

Vlákno názorů k článku Jak na LaTeX: drobnůstky od Binary Runner - k mezeram - pokud potrebujete mezeru urcite sirky,...

  • Článek je starý, nové názory již nelze přidávat.
  • 5. 10. 2001 17:38

    Binary Runner (neregistrovaný)

    k mezeram - pokud potrebujete mezeru urcite sirky,
    jeste existuje prikaz \hspace{size}, ktery ma tu
    vyhodu, ze se jim da mezera umistit i na zactek
    radku, pokud pouzijete * - pr.: \hspace*{1ex}
    vysazi mezeru o sirkze pismene x

    Cesko se mi nelibi take, vzhledem k tomu, ze
    pul republiky tvori Morava a Slezko, pripada mi
    to ponekud nezdvorile az arogantni

  • 5. 10. 2001 19:01

    Slavek Herman (neregistrovaný)

    Slovo Cesko pouzite jako synonymum k nazvu Ceska republika je naprosto spravny, nebot je doporucuje i nazvoslovna norma ČSN EN ISO 3166-1 z unora 1999. Namitky jako ze to je nefer kvuli Morave a Slezku je take mylny, protoze zde si pisatel zrejme spletl dve podobna slova: Cechy a Cesko, pricemz prvni z uvedenych slov opravdu znaci jen cast nasi republiky.

    Nazev Cesko se proste jen mnoha lidem nelibi a me, ac se to muze zdat trochu v rozporu s tim, co jsem sam napsal vyse, se samotne slovo Cesko take moc nelibi. Jen jsem chtel vyvest z omylu ty, kteri si mysleli, ze pouziti tohoto slova je nespravne. Pokud to nekoho zajima, vice na http://www.ujc.cas.cz/porfaq.htm#cesko .

    Jinak clanek povazuji za velice uzitecny a doufam, ze pomuze mnoha lidem ted psat spravneji, protoze spravne typograficky napsany dokument (kniha, casopis, noviny, plakat...) je k videni pomerne hodne zridka.

    Jedina vec, ktera tam chybela a ve ktere se casto chybuje je zapis casu, ktery by mel byt ve tvaru: hodiny.minuty:sekundy

    ad pomlcky: u nas se pouziva jen pomlcka pulctvercikova, ctvercikova je jen americka (a mozna jeste nejaka jina, abych nekecal).