A není jednodušší pouštět systém třeba z nějakého liveCD/USB s parametrem copy2ram (s dostatkem paměti samozřejmě) a pak ten disk vypnout (případně úplně zahodit a ukládat na flešku:-)) a používat=spouštět jen na ukladani dat?
Nojo, ale kam potom ukladat data pri hibernaci? Jinak jsem si vsiml (opravdu vsiml, ale nijak nemeril), ze notebook se zapojenym flash diskem ma vyrazne snizenou dobu behu na baterie. Je to divne, samotny flash disk se ani moc nezahriva, ale rozdil je - pri vydrzi baterii cca 3 hod - +- 30 minut.
Laptop je zpravidla prenosny pocitac kancelar-domov na AC a notebook je urcen pro mobilni praci na baterii. High-end laptopy mivaji pro baterie prilis vrazednou spotrebu, kdy vydrzi sotva tu hodinku.
Dosel jsem ke stejnemu zaveru, zapomenout flash disk v notebooku pri behu na baterie je rychla smrt :)). Pokud ho tam necham, dostavam se dokonce z 6 hodin na 3 pri kancelarske praci!!
Kdyz uz FLASH, tak ne externi (USB), ale bud primo SSD (zatim moc drahy a malo rosireny) nebo (pokud mate PATA) CompactFlash -> IDE 44pin redukci. Ja sam ji pouzivam, ale ne kvuli snizeni spotreby, ale kvuli hluku (disk co byl v NB byl v noci v tiche mistnosti az moc slyset). 99% procent jedu se vsim na R/O, mimo /var, to je na tmpfs, premountovani na R/W delam jen pri ukladani zmen.
Nebo se muze CF karta dat do CF/PCMCIA redukce, tuhle moznost jsem pouzival pred tim nez jsem CF/IDE redukci sehnal. Je z toho mozne dokoce i bootovat, ale musi se udelat specialni initramdisk s programem cardmgr, aby nahodil prislusny PCMCIA socket. Myslim, ze jeden programek z pcmcia balicku to dokonce dela atomaticky, ale s trochou snahy to de udelat i rucne a dokonce i tak, ze se to vejde s jadrem na jednu jedinou disketu (pro stare nb, co nemohou ci odmitaji bootovat z CD).