ano, faktem je ze par programku sem ve wine rozchodil, vmware player mam a poustim v nem WinXP ktera byla puvodne na pocitaci.. nicmene fakt je ten, ze pokud potrebuju PRAVIDELNE POUZIVAT nejakej program pro windows, je mi to NA NIC!
- wine: v nem to na 90% chcipne este pred spustenim, pripadne to spadne pozdejs
- vmware: straaaaaaaasssssneeeeeeeee poooooomaaaaaallyyyyyy... pokud se nejedna o nejakou blbost typu minesweeper, tak je to vesmes tak pomaly ze se to pouzit neda
crossover office apod. je asi lepsi, jenze garanci toho ze win. program spustim STEJNE nemam a navic za nej musim platit (takze kde je sakra vyhoda oproti windows? - myslim pro BFU)
prestoze to mozna tak nevypada, sem linuxak a linux mam rad, nicmene me opravdu STVE, kdyz nekdo tvrdi tyhlety veci, ktery kdyz si precte clovek kterej o tom nema paru, tak si rekne - jeee, to je super - a nainstaluje linux.. .. a zjisti ze tam stejne vetsinu programu ktery chce nespusti.. a nebo je spusti ale fungujou trochu omezene nebo straaaasne pomalu, takze se nastve a zacne na linux nadavat a tak se z nej stane nekdo kdo bude v budoucnu linux slepe odmitat...
proste me stve rikat ze je to ok, cool, easy, pro kazdyho... jako ja souhlasim s tim cilem aby to tak bylo, a proto by mel clanek hned na zacatku obsahovat ne hlasku ze "skoro vsechno z win snadno bezi" ale spis ze at se lidi pripravej na to ze to co potrebujou asi nepobezi.
Kompatibilita s Wine se dá ověřit předem a VMWare a jiné virtualizační nástroje běhají zpravidla vcelku rychle, pokud máte nový stroj s HW podporou virtualizace a správnou konfiguraci. Situace samozřejmě není ideální ani v jednom z těchto případů, ale proč člověk životně závislý na programech z Widlí proboha přechází na Linux? Wine stále ještě není vhodné do produkčního nasazení a cílová skupina virtualizérů jsou zatím spíš servery než desktopy, ale to se všechno musí řešit ještě předtím, než přejdete.
Problem je s akceleraci grafiky. Pokud chci poustet neco co pouziva hodne akcelerovanou grafiku (hry, cad software, nebo i jen nejake akcelerovane graficke rozhrani typu compiz/beryl tak si neskrtnu ... neznam VM, kde by byla slusne emulovana nejaka schopna karta) U grafiky maj jeste virtualni masiny co dohanet...
Problem je ve virtualizaci I/O - pokud budou mit procesory plnou podporu pro virtualizaci portu, MMIO a pameti z pohledu I/O zarizeni (jako to uz castecne maji 64bit AMD v IOMMU), taK bude mozne propujcit virtualizovane aplikaci ci systemu naplno napr. grafickou kartu, aniz by bylo nebezpeci, ze bude skrz DMA Busmaterning karty sahat do pameti, ktera ji nepatri.
Ano, presne - proč člověk životně závislý na programech z Widlí proboha přechází na Linux? - no mozna proto ze si precte podobnej optimistickej clanek a ma pocit ze to bude super a v pohode...
..a pak je hodne zklamanej.
To byla cela pointa my pripominky - ze clanek se tvari jakoze "to je uplne v pohode a ja vam ukazu jak" misto mnohem vhodnejsiho pristupu: "obcas se to da, a pokud to nechcete pouzivat porad tak vam ukazu jak"
piste prosim objektivne, tj. VAM to nejde pouzitelne rozchodit a pro VAS to kvuli tomu neni reseni. Ono je totiz hodne lidi, kterym emulace a virtualizace umoznuji pracovat v linuxu a zaroven bez rebootu spolehlive pouzivat programy z windows, pokud pro ne neni vhodna alternativa v linuxu. A pokud mohu mluvit za sebe, lidi u nas v praci a hodne dalsich, ktere v tomto ohledu znam, tak spolehlive.
Ani neviete, ako váš príspevok dokazuje nenáročnosť užívateľov Linuxu :-)
Programov pripomínajúcich Irfan sa aj pre Linux nájde dosť, Irfan je síce fakt dobrý, ale zaobísť sa bez neho problémom určite nie je, ani v Linuxe ani vo Windows.
Problém je, keď vám chýba naozaj zložitá aplikácia, nejaký GIS, CAD alebo niečo podobné. Aj ten Office predstavuje ďaleko väčší problém ako prehliadač multimediálnych súborov Irfan.
GIS a CAD beru. Ale Office? Pro enterprise řešení může být přechod problém. Pro normálního uživatele je to jen o zvyku. MS Office jsem používal dlouho, dokonce jsem v něm napsal diplomku (což bylo dost zoufalé rozhodnutí, radši jsem měl použít LaTeX) a Když jsem začal používat StarOffice 5 a následně OpenOffice 1, byl jsem mnohem spokojenější, protože základní funkce v těchto Office nástrojích fungují výrazně lépe, než v MS Office. Do MS Office stále přidávají nové funkce, pěknější vzhled, ale málokdy opravují staré chyby. Příkladem jsou obrázky s popisky v plovoucích rámcích. I když poctivě pozamykáte kotvy, tak je vám MS Word čas od času při otevření krásně rozháže ... .
Určite je rozdiel v kvalite OOo a MSOffice ďaleko väčší, ako rozdiel v kvalite IrfanView a porovnateľných linuxových programov. Asi si ten MS Office príliš nepamätáte.
K tej "chybe" - popisky obrázkov v textboxoch používam a Word mi ich nerozhádže, ani keď ich zabudnem zamknúť. Jediný dôvod pre rozhádzanie snáď môže byť absencia použitých fontov na počítači, ale tiež skôr nie.
Irfan je Irgan a na Linuxu NENÍ 100% náhrada. Prohlížečů fotek je mraky, ale chybí jim funkce, které na Irfanu oceňuji: ořez, barevná paleta, mnoho konverzních formátů, hrátky s barvami, fotogalerie, pluginy.
Môže byť, ale na to sa dá použiť GIMP.
To, že pre Windows sa nájdu lepšie programy skoro ľubovoľného typu, to je realita. Ale dá sa s ňou žiť. Kedysi som aj vo Windows musel skákať z programu do programu, aby som urobil, čo som chcel. Jeden vedel vyvážiť farby, druhý orezať, tretí nejaké efekty. A dnes by asi by nebol problém zostaviť program podobný Irfanu aj pre Linux. Väčšia chyba je absencia resp. kvalita naozaj zložitých aplikácií. To, čo tu niekto napísal o Linuxých CADoch (že majú stotinu funkcií priemerného CADu pre Win), to žiaľ platí aj pre ďalšie. Tú stotinu samozrejme netreba brať doslovne.
Bohužial s GIMPom bude problém, len čo človek skúsi serióznejšie spracovávať RAWy z foťáku. Pod win používam Irfan práve z dôvodu, že vie vcelku rýchlo browsovat aj JPEGy aj CR2 a pohodlne sa s ním robí. Pod linuxom existuje milión rôznych softov na prezeranie obrazkov, z ktorých polovica nevie ukázať obrázok na fullscreen a druhá polovica má šialené klávesové skratky, väčšina z nich loaduje pomaly a nepodporuje RAWy.
Jo, jenže kipi pluginy mě trochu rozladily tím, že změna velikosti obrázku se zachováním poměru stran jaksi poměr stran nezachovává (je to hlášeno jako bug na bugs.kde.org). Zatím to řeším přes Kim, který pracuje i v kontextové nabídce konqueroru.
Zkušenosti s wine na seriózní programy mám tristní - co jsem spustil to spadlo, takže ve výsledku bylo wine nepoužitelné. Na druhou stranu pod wine jsem zprovoznil několik jednodužších her a ty běží bez potíží.
Ovšem ve vmware provozuji část vývojového prostředí (delphi - takže žádný drobeček) a to každý den. Rozdíly proti kolegovi majícímu nativní windows na stejném počítači, jsou jsou nerozpoznatelné při 99% operací, zbytek je pomalejší (při prohledávání disku), ale stále max. o pár sekund. Problém, spíše v tom, že musíte mít dost paměti a výkonu pro současný běh dvou systémů (já mám 4GB RAM + 2.20GHz 64bit dvoujádro).
Wine opravdu není univerzální řešení, ale napsat o vmware ze je strašně pomalé je trošku přehnané. Záleží na hardware. Např. i můj starý Athlon XP 2000, to je tři až čtyři roky stará technologie, dokázal provozovat Win se zcela použitelnou, pro práci přijatelnou rychlostí.
Odhadoval bych že zpomalení ve vmware je řádově 5-30%, rozhodně ne např. 80% nebo víc.
80% by som uveril v pripade graficky orientovanej app; app ktora hojne vyuziva I/O tiez asi bude vyrazne pomalsia. CPU-intensive vypocty ale vo vmware bezia vcelku... stravitelne ;)
Pomocí VMWare Server provozujeme Novell Netware server hostovaný na Fedoře a jinde pak Fedoru hostovanou pod Windows. Rychlost je odhadem o 5 % menší, než kdyby to běželo přímo na železe, což je podle mého názoru celkem zanedbatelné. Je ale fakt, že hostovaný systém nepoužívá grafické rozhraní, vše je v textovém módu.