Hlavní navigace

Installfest 2004

15. 11. 2004
Doba čtení: 5 minut

Sdílet

Povídání o letošním Installfestu od jedné z organizátorek této akce.

Po značném úspěchu loňského ročníku Installfestu se na jedné ze schůzek organizátorů zrodila myšlenka uspořádat ten letošní Installfest v jiném, akčním duchu. Nebyl to jednoduchý úkol a do poslední chvíle nikdo z nás netušil, jak to dopadne. Konečně nastal den D (sobota 6. listopadu 2004) a hodina H (9:00) a v posluchárně D1 na Stavební fakultě v Dejvicích to celé vypuklo.

Účastníky v sále přivítal Dominik Joe Pantůček, který se rychle sžil se svou rolí moderátora a svým typickým charismatem a vtipnými bonmoty provázel diváky programem po celý víkend. Po něm se slova ujal hlavní organizátor Petr SiLK Koloros, který zahájil přednášky pohádkou o království svobodného softwaru.

Instalatéři v akci

Jak Joe na začátku vysvětlil, instalatér nemusí být jenom chlápek v montérkách, co vám přijde domů spravovat vodovod, a představil nám jiné instalatéry – lidi, kteří měli publikum provést instalací třech známých distribucí GNU/Linuxu. Distribuce byly vybrány tak, aby reprezentovaly celé spektrum náročnosti instalace, od toho nejjednoduššího až po opravdový “hardcore”. Team Debianu tvořil Juraj NeXT Ziegler a já, Gentoo instaloval Alexander Netopier Leonov a Lukáš Staněk, a to, že instalace Mandrakelinuxu je opravdu jednoduchá a zvládne ji i blondýnka, dokázal Martin Digri Fiala tím, že právě takovou slečnu vytáhl z publika, aby mu s instalací pomohla.


Digri a Hanka: Nainstalovat Linux? To zvládne každý!

Instalace probíhaly paralelně (přesněji pseudoparalelně s přepínáním kontextu :-) ) a instalatéři postupně publikum úspěšně převedli přes instalaci a nastavení základního systému, výběr balíčků a nastavení systému X Window až po úspěšný start nově nainstalovaného systému (pravda, u distribuce Gentoo nebylo možné z časových důvodů předvádět kompletní přechod přes všechny stage, ale na uvedení do obrazu ukázka bohatě stačila).

Byla jednou jedna linuxová rodina…

Po obědní pauze Jakub MeBa Suchý krátce představil live distribuci DaNiX a prostor dostal první z členů naší installfestové rodiny, která celá používá Linux (nazvěme je třeba Tučňákovi). Milan Troller v roli mladšího syna předvedl publiku, že i v Linuxu existují skvělé hry. Celý sál se zatajeným dechem sledoval na projektoru Unreal Tournament, Frozen Bubble (kterou syn Tučňák jednoduše nainstaloval) a radil Milanovi, jak zdolat úskalí jednoho z levelů Fish Fillets. Po upozornění přes ICQ “Bacha, jde táta.” hru Enemy Territory vystřídal Solitaire a na scéně se objevil táta Tučňák (Tomáš Yurx Horyl).


Milan: Hry pařím zásadně v Linuxu, heč :o)

Zástupce starší generace ukázal, že i v Linuxu se dokáže slušně popasovat s pracovními povinnostmi. Použil Ximian Evolution pro synchronizaci svého palmu s počítačem, pro interaktivní komunikaci se šéfem doinstaloval pomocí nástroje Synaptic klient Gaim, předvedl tvorbu prezentace v OpenOffice Impress i klient pro čtení newsů. Ale ouha, zákeřný šotek vytrhl z počítače síťový kabel. Ovšem otec si dokázal poradit i s touto situací: připojil modul bluetooth a pomocí GPRS prezentaci úspěšně odeslal mailem.

Vzápětí se na projektoru objevilo video, kde policie honila známého hackera (kdo to asi tak mohl být?) a dcera Tučňáková (Silvia Alexia Čillíková) byla postavena před úkol vyrobit z fotky údajného hackera plakát ve westernovém stylu (WANTED, odměna 10 000 $). Připojila fotoaparát k počítači a pomocí Gimpu a Sodipodi si s plakátem hravě poradila. Následně spolu s Joem potrápili elektrickou kytaru a nástroje pro tvorbu hudby Ardour a Audacity a natočili a smixovali soundtrack k Installfestu (odrhovačku na text z publika “Jo, v dé jedničce bylo zase dneska pěkně husto, instaloval Digri, Joe a Bubli hrála blues, jo”).

Dceru Alexii vystřídala máma Tučňáková (totiž já). Publikum mělo možnost vidět v akci Mozillu Firefox jako komplexní webový prohlížeč i s rozšířeními jako Adblock nebo plugin pro flashové animace a Mozillu Thunderbird s Enigmailem jako mail klient. Ke slovu se dostal i 2D CAD nástroj Qcad. Na konci se ukázalo, že i připojení flash disku a tisk může být v Linuxu hračka.

Poslední zástupce rodiny Tučňákových, starší synátor (Petr SiLK Koloros), provedl diváky všemi zákoutími práce v příkazové řádce. Ukázal, že i v textovém prostředí se dá poslouchat hudba, sledovat video, používat instant messenger (Centericq), mail klient (Mutt), news klient (Slrn) i komplexní textový editor (Vim). A cože to SiLK vlastně zanedbal, že se na konci jeho scénky diváci dozvěděli, že jeho počítač byl hacknutý? To se dozvíme až další den.

Day 2: instalujme fest

Druhý den Installfestu se nesl v duchu klasických přednášek s odbornější tematikou. První vystoupil Zdeněk Tsunami Burda a seznámil publikum s problematikou balíčků a závislostí v nejznámějších linuxových distribucích a dotkl se i kompilace programů ze zdrojového kódu. O architektuře operačního systému GNU/Linux od kernelu a modulů až po desktop managery pohovořil Tomáš Borland Valenta. Dominik Joe Pantůček ve své prezentaci následně předvedl základy konfigurace sítí, “drátových” i bezdrátových (WiFi, GPRS). Stručně diváky uvedl i do problematiky firewallů a síťové bezpečnosti.

Po obědě byl prostor pro diskusi a publikum svými zvídavými dotazy potrápilo organizátory. Následně Petr SiLK Koloros ve své krátké přednášce řekl pár slov o fungování linuxové komunity a způsobu vývoje svobodného software. Oko pamětníka počítačové historie nezůstalo suché při prezentaci o emulátorech, kterou si připravil Martin Digri Fiala. V akci bylo možno vidět emulátory ZX Spectra, DOSu, arkádových her, ale i software běžící jen pod operačním systému MS Windows spuštěný z emulátoru wine. Dnešní přednáškovou část zakončil Rastislav Cooler Macko přednáškou o základech bezpečnosti v Linuxu spojenou i s praktickou ukázkou.

Zatímco v posluchárně probíhaly přednášky, v počítačové místnosti v suterénu se náš team instalatérů úspěšně popral s úkolem nainstalovat GNU/Linux na více než 60 přinesených počítačů nebo pomoci účastníkům instalace rozchodit některou z komponent systému. Nad klasickými počítači letos výrazně převažovaly notebooky. Nejpopulárnější distribucí byl bezesporu Debian, i když (možná pod vlivem včerejší ukázkové instalace) si stále více příznivců získává i distribuce Gentoo. Perličkou byla instalace systému OpenBSD na jeden z počítačů.


Instalační část: instalatéři a jejich „oběti“

Post scriptum

Letošní Installfest byl v mnohém nový a experimentální, ale nakonec se, k velké radosti hlavního organizátora SiLKa a celého jeho teamu, vydařil velmi dobře. V porovnání s loňským rokem byla účast v přednáškovém sále nižší, ale to bylo způsobeno tím, že čím dál tím víc lidí si zvyká na vysokou kvalitu živého vysílání po Internetu, které zajišťuje naše skvělé Audiovizuální centrum Silicon Hill (přímý přenos si naladili lidé z celkem 438 různých IP adres), a sleduje dění na Installfestu z pohodlí domova.

A co vy? Líbil se vám Installfest? Nebo jste neměli čas se letošního ročníku zúčastnit? Nevadí, videozáznamy z přednášek budou za pár týdnů k dispozici na stránkách AVC SH. Líbí se vám tričko Installfestu a chcete si ho koupit? Máte zájem o DVD s přednáškami z Installfestu 2003? Obojí si můžete objednat na adrese info@installfest.cz

P.S. Děkuji Jurovi Ryszavému za poskytnutí fotografií