Hlavní navigace

Jednoduché účetní programy pro každého

14. 12. 2010
Doba čtení: 4 minuty

Sdílet

V předchozích dílech seriálu jsme si představili řadu zajímavých nástrojů na správu osobních financí, které měly ale společnou jednu nepříjemnou vlastnost – přílišnou složitost pro „běžné uživatele“. V dnešním díle se zaměříme na aplikace wxBanker a Eqonomize, které dokáže ovládat opravdu každý.

V předchozích dílech našeho seriálu o účetnictví jsme ukazovali řadu poměrně robustních nástrojů na správu osobních financí, které často mohly poměrně dobře posloužit i drobným živnostníkům a nabízely dostatečný komfort stran analýz výdajů příjmů, správu akciových portfólií nebo účtů v cizích měnách. Často jsme jim vytýkali, že jim ta která užitečná funkce chybí. Měly ale společné, že většina obyčejných uživatelů, kteří se pohybují mimo svět IT či účetnictví, s nimi nacházeli řeč jen velmi obtížně, neboť pro svoji komplexnost se stávaly často nepoužitelnými pro zcela nenáročného uživatele.

V následujících řádcích se tedy zaměříme na dva produkty, které se snaží o právě opačný přístup. Nabídnout jen to nejnutnější s maximálně jednoduchým ovládáním, tak aby jej mohl s užitkem ovládat důchodce či maminka na mateřské. Ostatně platí, že většinou by tyto aplikace měli využívat především ti, kterým se peněz nedostává. A to informatici obvykle nejsou.

Eqonomize!

Tato aplikace se vzhledově nápadně podobá KMyMoney, na první pohled především ubylo položek v menu a některé mírně změnily svůj vzhled. Základní ergonometrie ale zůstala zachována. Eqonomize je tedy primárně určený pro grafické prostředí KDE, ale vzhledem ke své nenáročnosti nevykazoval žádný problém ani pod Gnome.

Tak jako většina podobných programů, také Eqonomize podporuje podvojné účetnictví, ale příjemně a nenásilným způsobem. Dvě hlavní položky v levém menu jsou věnovány příjmům a výdajům. Obě dvě se jednoduše zadávají a není zde co zkazit. Nechybí ani podpora přidávání příznaků k výdajům tak, aby člověk získal přehled o tom, za co a kolik utrácí. K jednotlivým položkám lze navíc připisovat také vysvětlující komentáře. I když máte vícero účtů,  finanční toky na nich nejsou v této oblasti striktně rozděleny, což více odpovídá všednímu přístupu „kolik jsem utratil“.


Zajímavé je, že aplikace podporuje také práci s cennými papíry. To ale dělá takovým způsobem, že když nechcete, o tuto položku se příliš zajímat nemusíte. Na druhou stranu je zde přítomná základní podpora práce s akciemi, dluhopisy a fondy. Sice zde není napojení na online data, ale základní statické možnosti na jednoduchou správu zde jsou.

Rozhodně užitečnou funkcí jsou plánované transakce. K dispozici je běžný kalendář, do kterého si zadáte, co kdy musíte poplatit, a on vše hlídá za vás. Podobně jako KMyMoney se umí postarat o základní odhad budoucnosti vaší peněženky – tedy z plánovaných výdajů a příjmů a předchozích zkušeností vám sdělí, co si můžete a co naopak nemůžete dovolit.


Pokud jde o práci se statistikami, pak zde žádný velký přehled neočekávejte. Ale na druhou stranu se základní informace rozhodně dozvíte – vývoj bilancí celkových i jednotlivých kategorií. Což umožňuje základní orientaci ve vaší finanční situaci.

Aplikace toho umí ještě něco málo navíc. Podporuje import i export ve formátech csv a qif, a to v poměrně obstojné kvalitě. Jediné, co se mi nepodařilo nastavit (avšak to očividně jde), je měna. Jinak je aplikace poměrně pohodlná a kvalitní. Nabízí poměrně vysoký komfort a velmi jednoduché ovládání, pro které bych se ji nebál doporučit ani počítačovým začátečníkům a lidem, kteří si ve vyplňování formulářů příliš nelibují.

wxBanker

wxBanker je pěknou ukázkou krajně minimalistického řešení, které se může prosadit v oblasti domácích financí, neboť Eqonomize je oproti němu opravdu robustní nástroj. Aplikace se snaží navázat na popularitu webového prostředí Mint, který nabízí kompletní finanční servis, včetně rad kde ušetřit nebo kam investovat, a nabízí něco jako instalovaného klienta, který umí využívat tuto službu, ze které si umí vzít informace o účtech, pohybech, pravidelných výdajích atp.


Samotný program pak nabízí jen jednoduchý přepínač mezi účty, které si můžete zakládat a spravovat. K dispozici je jednoduchý řádek na zadávání operací, kterým můžete přiřadit v podstatě jen částku a popisek. Záporná částka je pak výdajem. Na konci řádku je pak přepínač, který umožňuje zadat, zda se jedná o převod mezi účty nebo o opakující se platbu. U té je možné nastavit periodicitu.

V hlavním okně jsou pak jen dvě záložky; na jedné vidíte přehled odchozích a příchozích položek a druhá zobrazuje vývoj zůstatku na účtu či účtech. Grafem je pak možné proložit polynom vámi zvoleného stupně (od 1 do 24). Tím možnosti aplikace v podstatě končí. Oproti Eqonomize je možné měnu nastavit opravdu jednoduše.

skolení ELK


Pokud nechcete mít své příjmy a výdaje v excelovské tabulce a hledáte řešení podobně robustní, pak má podobný program pro vás jistě určitý význam. Jeho ovládání je navíc lehčí, než používat složitější kalkulačku (kterou mimochodem obsahuje), což může být některým uživatelům sympatické také. V neposlední řadě by pak mohl zaujmout uživatele Mint, se kterým je synchronizován.

Autor článku

Vystudovaný středoškolský učitel fyziky a informatiky, ale dnes vysokoškolský pedagog technologií ve vzdělávání na KISKu na FF MU. Věnuje se především kurátorství digitálního obsahu, online vzdělávání a učící se společnosti.