Hlavní navigace

Vlákno názorů k článku Kdo ovládá váš Xbox? od Feyd - Ve skutečnosti je právo (jak EU, tak naše)...

 • Článek je starý, nové názory již nelze přidávat.
 • 21. 9. 2003 18:02

  Feyd (neregistrovaný)

  Ve skutečnosti je právo (jak EU, tak naše) v tomto ohledu velmi jednoduché. Aktem zakoupení předmětu uzavíráte obchodní smlouvu, jejíž přesné znění je dáno souvisejícími právními normami. V tomto případě, jednoduše řečeno, zákon říká : zakoupením předmětu přechází do Vašeho vlastnictví předmět se všemi vlastnostmi, které deklaruje prodejce (nikoliv výrobce), nebo tam, kde lze určité vlastnosti předpokládat, jejich existenci nepopírá nebo nevylučuje. Z principu základních lidských práv pak (charta lidských práv, nedotknutelnost vlastnictví) vyplývá, že ani výrobce, ani prodejce (de iure nikdo na světě) nesmí garantované vlastnosti měnit bez souhlasu vlastníka, ani pokud by šlo o jasnou závadu (s vyjímkou závad, okamžitě ohrožujících život apod.). Dokonce platí, že uzavřením obchodní smlouvy přebíráte za deklarované vlastnosti předmětu smlouvy právní zodpovědnost. Microsoft by si tedy mohl teoreticky vyhradit právo na popsané zásahy buď tím, že by XBoxy neprodával, ale licencoval, nebo tím, že by jasně řekl, že konzole není určena pro ukládání dat a přímou uživatelskou správu. Což, jak se domnívám z překladu dopisu, neučinil, naopak (pokud si vybavuji z reklamy) jasně řekl, že XBox poskytuje komfort běžného PC. Chyba je IMHO na straně Microsoftu a měla by být velmi tvrdě postižena (dokážu si představit soudem nařízené odškodnění za klamavou reklamu pro každého vlastníka konzole v Evropě). Případné repliky, adresované mně, mi prosím posílejte mailem, jsem zde dost zřídka.

 • 22. 9. 2003 22:57

  Hercules (neregistrovaný)

  Já bych řekl, že jste vůbec dost mimo. Pokud jste si do svýho X-Boxu místo her nacpal Linux, je to to samý, jako kdyby jste do svý popelnice nacpal svoje prostěradla na vyprání - no co, prádelní koš jako koš....

  A pak jste spustil o své vůli X-Box live, ergo na svůj dvorek pustil popeláře (a co dělá X-Live nebo popeláři jste si mohl kdykoliv zjistit předem)... hehe a teď se škrábete za uchem...;-)

  Myslíte snad, že popeláři jsou povinný kontrolovat Vaši popelnice, zda v nich není náhodou něco, co nemůžete postrádat ?


  Tak jim za to připlaťte. Nebo si běžte rovnou stěžovat na lampárnu...;-)