Hlavní navigace

Kdo s kým na českém Internetu?

12. 2. 1999
Doba čtení: 2 minuty

Sdílet

Ne, nebojte se, nepřeskočilo nám a nestal se z nás bulvár. Jen jsme se podívali na zoubek některým českým serverům a pokusili se zjistit jejich operační systém. Tedy kdo s Billem, kdo s Linusem a kdo s úplně někým jiným.

To, že v celosvětovém měřítku je na čele operačních systémů používaných na www serverech UNIX, není žádné tajemství. Jak jsme na tom ale u nás doma?
Rozhodli jsme se prozkoumat některé větší české servery a ‚zeptat‘ se na jejich OS. V našem miniprůzkumu uvádíme servery, které nám svůj operační systém ‚prozradili dobrovolně‘ s pomocí prográmku Queso, nejde tedy o žádné oficiální sdělení provozovatelů serverů. Zároveň je třeba hned na začátku upozornit, že program pouze analyzuje pakety a podle nich určuje jaký OS mu je pravděpodobně posílá. Nejde tedy o žádné nabourávání se do systému a podobné hackerské kousky. To jen na vysvětlení, než nás někdo začne kamenovat, že jsme mu hackli server.
A co jsme zjistili? Výsledky vidíte zde a nejsou nijak překvapivé, koneckonců většina serverů svůj OS nijak netají a ten je veřejně známý. K utajování totiž není žádný důvod. Prozradit, že váš server jede na Linuxu není bezpečnostní chyba, prozradit třeba verzi jádra už může být horší, ale tu samozřejmě nikdo nevyzrazuje a běžnými prostředky ji nezjistíte.

Linux (podle Quesa) používají:

Billboard (www.billboard.cz)
České noviny (ctk.ceskenovi­ny.cz)
Detektiv (www.detektiv.cz)
Grafika (www.grafika.cz)
Jokes (www.jokes.cz)
Lupa (www.lupa.cz)
Mobil Server (www.mobil.cz)
Navrcholu.cz (www.navrcholu.cz)
Neviditelný Pes (pes.eunet.cz)
Post.CZ (www.post.cz)
Postcard (www.postcard.cz)
Reality.CZ (www.reality.cz)
Wexl (www.wexl.cz)

Root obecny

Windows NT (podle Quesa) používají:

Atlas (www.atlas.cz)
Autokatalog (www.autokata­log.cz)
Český Amazon (obchod.stranky.cz)
Modré stránky (modre.stranky.cz)
MujWeb (www.mujweb.cz)
Seznamka (www.seznamka.cz)
WWW stránky (www.stranky.cz)

Jiné OS (podle Quesa) používají:

BSDi or IRIX

Britské listy (blisty.inter­net.cz)
Decibel (www.decibel.cz)
Gentleman (www.gentleman.cz)
IDG (www.idg.cz)
Softwarové noviny (www.softnov.cz)
Zelený Raoul (raoul.spinet.cz)

IBM AIX 4
Hokej (www.hokej.cz)

HP-UX
SHOP.CZ (www.shop.cz)

Nadvláda UNIXů, potažmo Linuxu je tedy zřejmá i v Čechách a nedá se předpokládat nějaký výrazný zvrat na tomto poli, což je pro další vývoj Internetu jedině dobře.

A zahraničí? Na největších světových serverech UNIX vede s přehledem, NTčka nenajdete snad nikde (kromě www.microsoft.com :)), důvod je zřejmý a provozovatelé velkých světových serverů asi moc dobře vědí proč tomu tak je. A tady je pár zahraničních příkladů za všechny:

Altavista – Digital Unix (překvapivě:))
Xoom – Reliant Unix from Siemens-Nixdorf
Yahoo – FreeBSD, NetBSD, OpenBSD
Infoseek – Solaris

Pokud si chcete ‚osahat‘ další známé servery, stáhněte si Queso a vzhůru do toho. Je to docela zábavná hra na dlouhé zimní večery :). Přeji příjemnou zábavu.

Autor článku

V roce 1998 jsem s Michalem vymyslel a založil Root.cz. Poslední článek na Roota jsem napsal v roce 2007. Teď píšu spíš na tomaskrause.cz a tvořím si bitcoinvkapse.cz.