Hlavní navigace

Kdo s kým na českém Internetu?

12. 2. 1999
Doba čtení: 2 minuty

Sdílet

Ne, nebojte se, nepřeskočilo nám a nestal se z nás bulvár. Jen jsme se podívali na zoubek některým českým serverům a pokusili se zjistit jejich operační systém. Tedy kdo s Billem, kdo s Linusem a kdo s úplně někým jiným.

To, že v celosvětovém měřítku je na čele operačních systémů používaných na www serverech UNIX, není žádné tajemství. Jak jsme na tom ale u nás doma?
Rozhodli jsme se prozkoumat některé větší české servery a ‚zeptat‘ se na jejich OS. V našem miniprůzkumu uvádíme servery, které nám svůj operační systém ‚prozradili dobrovolně‘ s pomocí prográmku Queso, nejde tedy o žádné oficiální sdělení provozovatelů serverů. Zároveň je třeba hned na začátku upozornit, že program pouze analyzuje pakety a podle nich určuje jaký OS mu je pravděpodobně posílá. Nejde tedy o žádné nabourávání se do systému a podobné hackerské kousky. To jen na vysvětlení, než nás někdo začne kamenovat, že jsme mu hackli server.
A co jsme zjistili? Výsledky vidíte zde a nejsou nijak překvapivé, koneckonců většina serverů svůj OS nijak netají a ten je veřejně známý. K utajování totiž není žádný důvod. Prozradit, že váš server jede na Linuxu není bezpečnostní chyba, prozradit třeba verzi jádra už může být horší, ale tu samozřejmě nikdo nevyzrazuje a běžnými prostředky ji nezjistíte.

Linux (podle Quesa) používají:

Billboard (www.billboard.cz)
České noviny (ctk.ceskenovi­ny.cz)
Detektiv (www.detektiv.cz)
Grafika (www.grafika.cz)
Jokes (www.jokes.cz)
Lupa (www.lupa.cz)
Mobil Server (www.mobil.cz)
Navrcholu.cz (www.navrcholu.cz)
Neviditelný Pes (pes.eunet.cz)
Post.CZ (www.post.cz)
Postcard (www.postcard.cz)
Reality.CZ (www.reality.cz)
Wexl (www.wexl.cz)

skoleni

Windows NT (podle Quesa) používají:

Atlas (www.atlas.cz)
Autokatalog (www.autokata­log.cz)
Český Amazon (obchod.stranky.cz)
Modré stránky (modre.stranky.cz)
MujWeb (www.mujweb.cz)
Seznamka (www.seznamka.cz)
WWW stránky (www.stranky.cz)

Jiné OS (podle Quesa) používají:

BSDi or IRIX

Britské listy (blisty.inter­net.cz)
Decibel (www.decibel.cz)
Gentleman (www.gentleman.cz)
IDG (www.idg.cz)
Softwarové noviny (www.softnov.cz)
Zelený Raoul (raoul.spinet.cz)

IBM AIX 4
Hokej (www.hokej.cz)

HP-UX
SHOP.CZ (www.shop.cz)

Nadvláda UNIXů, potažmo Linuxu je tedy zřejmá i v Čechách a nedá se předpokládat nějaký výrazný zvrat na tomto poli, což je pro další vývoj Internetu jedině dobře.

A zahraničí? Na největších světových serverech UNIX vede s přehledem, NTčka nenajdete snad nikde (kromě www.microsoft.com :)), důvod je zřejmý a provozovatelé velkých světových serverů asi moc dobře vědí proč tomu tak je. A tady je pár zahraničních příkladů za všechny:

Altavista – Digital Unix (překvapivě:))
Xoom – Reliant Unix from Siemens-Nixdorf
Yahoo – FreeBSD, NetBSD, OpenBSD
Infoseek – Solaris

Pokud si chcete ‚osahat‘ další známé servery, stáhněte si Queso a vzhůru do toho. Je to docela zábavná hra na dlouhé zimní večery :). Přeji příjemnou zábavu.

Autor článku

V roce 1998 jsem s Michalem vymyslel a založil Root.cz. Poslední článek na Roota jsem napsal v roce 2007. Teď píšu spíš na tomaskrause.cz a tvořím si bitcoinvkapse.cz.