Hlavní navigace

Kerbal Space Program: navrhněte vlastní raketu

29. 3. 2013
Doba čtení: 4 minuty

Sdílet

Malý krůček pro vás, ale obrovský skok pro všechny kerbaly. Zúčastněte se vesmírného programu jedné roztomilé mimozemské rasy. Pomozte jim navrhnout jejich vlastní lodě a dostaňte je tam, kam se dosud žádný kerbal nedostal. Zajímavá hra připomíná Minecraft, jen se místo architekta stanete raketovým inženýrem.

Kdyby byl vesmírný program na Zemi stejně akční a živý jako u kerbalů, těžko jen domyslet, kam až by se naše rasa podívala. Kerbalové totiž výlet do vesmíru mají jako svou hlavní prioritu. Je jim jedno, jaké prostředky či kolik životů cíli doputovat na jiné vesmírné těleso obětují. Kerbalové se totiž neohroženě vrhají tam, kam se dosud žádný kerbal nevydal. Bez strachu a s maximálním nasazením.

Kerbal Space Program je v momentální fázi čistě sandboxovou hrou. Vývojáři zvolili stejný marketingový model, jaký měl například Minecraft. Už v rané fázi vývoje vydali verzi, kterou si za sníženou cenu můžete koupit a hrát ji. Ta se vám bude postupně aktualizovat, až se dostanete na tu finální. Vývoj by se však ani poté neměl zastavit. Nelze tedy ke Kerbal Space Program přistupovat jako ke 100% dokončené hře. Spíš jako k ochutnávce a ukázce herních možností.

Kerbal Space Program - obrázky ze hry.

Stavění raket je neskutečně návykové

I tak se jedná o neskutečně návykovou záležitost. Kdo by si pomyslel, že stavění raketek a jejich posílání do vesmíru, je tak neskutečně zábavné. K dispozici dostanete mnoho součástek. Ty k sobě skládáte jako například dílky u Lega. Je to velmi jednoduché, ale funkční. Můžete teoreticky postavit jakoukoliv raketku chcete. Omezuje vás snad jen herní fyzika a vaše plány na výpravu. Stavět obrovskou vesmírnou loď schopnou doletět ke slunci pro družici obíhající kolem planety, se vážně nevyplatí. Naštěstí v herním módu sandbox finance řešit nemusíte. Kampaň s ekonomickým modelem by měla přijít s budoucími aktualizacemi.

Vývojáři se herní mechanismy snažili udělat co nejjednodušší. Rozhodně nečekejte komplexní vesmírný simulátor. Přesto poslat prvního kerbala do vesmírného prostoru, vám dá zabrat. Než si všechny funkce ohmatáte a zjistíte správnou kombinaci součástek minimálně k tomu, abyste se odlepili od země, strávíte zkoušením mnoho času. Na internetu je sice hodně návodů a vytvořených zaručeně spolehlivých vesmírných korábů, ale ta chvíle experimentování a rozkoukávání je jedna z nejzábavnějších na celé hře.

Kerbal Space Program - obrázky ze hry.

Poprvé ve vesmíru? Euforie! 

Ten pocit, kdy poprvé překonáte všechny vrstvy atmosféry a vaše plavidlo se líně vznáší vesmírným prostorem, je nepopsatelný. Pravděpodobně tam moc dlouho nevydržíte, asi se nedostanete ani na orbitu, to je až další level, ale přesto budete jásat podobně jako v řídícím centru NASA při přistání na měsíci. Dostat svého kosmonauta živého domu, to už je jiné kafe.

Součástky, které máte k dispozici nejsou jen různě veliké nádrže a motory. Volíte si i kokpity nebo padáky. Ve vesmíru je nutné zajistit elektřinu. K tomu buď slouží dostatek baterií nebo solární panely. Během letu musíte nedůležité součásti odpojovat. Při startu jsou to pomocné rakety a prázdné nádrže, ve vesmíru třeba jen velitelského stanoviště od zbytku lodi.

Kerbal Space Program - obrázky ze hry.

Vybudujte základnu či přistaňte na měsíci

Ve hře si sami můžete zvolit, co je vaším cílem. Pro někoho je to let do vesmíru. Jiný zas dá přednost budování vesmírné stanice nebo dlouhé misi na jinou planetu. Možností je skutečně pomalu neomezeně. Lze naráz podnikat dokonce více výprav. Nemusíte stavět pouze rakety. Ve vašem vesmírném centru máte hangár. Tam stavíte trysková letadla nebo vesmírná plavidla startující do vesmíru z letecké rampy. Uřídit tryskové letadlo je ale dost náročné. Fyzika je ve hře prostě neúprosná a chybička vás dostane do piruety, z které se už nedostanete, a to má za následek polibek od matičky země.

Kerbal Space Program běží na enginu Unity. Proto hru bylo možné tak dobře portovat na další platformy. Grafická stránka není žádný skvost. Dalo by se říct, že je funkční. Hra je přehledná a sledovat bez jediného nahrávání let z jedné planety na druhou je prostě bomba. To se ovšem podepsalo na hardwarové náročnosti. Grafická karta není tak zatížena jako procesor a paměť. Kerbal Space Program si sice zahrajete i na starší sestavě, ale místy se vám bude dost sekat. Záleží, jak komplexní raketu si postavíte.

Kerbal Space Program - obrázky ze hry.

Závěr a konečné hodnocení

Pokud jste se někdy toužili stát inženýry a navrhovat vesmírná plavidla, Kerbal Space Program vám i v rané verzi tohle přání velmi dobře vyplní. Stačí se podívat na Youtube se stovkami videí, co lidé ve hře dokázali. Je to opravdu pozoruhodné portfolio. Mě osobně Kerbal Space Program pohltil na dlouhé hodiny. Je to dost podobné, jako když jsem kdysi začal hrát Minecraft.

comupterworld - webcast prosinec

P. S.: Na oficiálních stránkách je možné si stáhnout i linuxové demo. Plná verze pro Linux je k dispozici i na Steamu.

Výhody

  • Stavění raket

  • Herní možnosti

  • Množství součástek

  • Potenciál hry

Nevýhody

  • Grafická stránka

  • Hardwarová náročnost

  • Počáteční obtížnost

Byl pro vás článek přínosný?