Hlavní navigace

Kingpin: Life of Crime

Petr Šigut

Temné město uprostřed noci a v něm zapadlá ulice v okrajové čtvrti plné drog, násilí a podivných existencí. Dva svalnatí chlápci právě odhazují zkrvavené tělo vedle kontejneru. Vypadáte mrtvý, jejich práce je odvedena, odcházejí pryč.

kingpin

Tak takhle 3D akční hra Kingpin začíná. Jak možná tušíte, to tělo jste vy – a kousek života ve vás přece jen ještě zbyl. Probíráte se a netušíte, co a proč se stalo, ale hodláte to zjistit a touha po pomstě vás žene dál.

kingpin

Kingpin je 3D akce z pohledu první osoby postavená na enginu Quake 2, stylem hry se tedy nejedná o nic revolučního. Klasický pohled z vlastních očí, natažená ruka s odjištěnou zbraní a dole na obrazovce počet životů a nábojů. Pomalu se dostáváte dále a zjištujete stále více z, na střílečky tohoto typu, poměrně zajímavého a spletitého příběhu. Ze začátku máte jako zbraň pouze kus kovové trubky, ale jak postupujete ve hře dále, získate i pistole či plamenomet.

kingpin

Příběh se odehrává v měste Radio City a jeho přilehlém okolí – jako kanály, obchody se zbraněmi, skladiště apod. Kingpin rozhodně není nějakou tupou mlátičkou, jak by se na první pohled mohlo zdát. Nestačí jen zabíjet vše, co se hýbe či jeví známky života. Příklad ze života – na ulici ležel nějaký blábolící opilec – první, co mě napadlo, bylo vykoušení mého nového, poctivě koupeného páčidla, leč odolal jsem a vyplatilo se – v jiné části hry mi onen pobuda prozradil kód k trezoru, kde byl ukryt solidní balík peněz. Po velkou část hraní budete muset dokonce mít zbraně pěkně schovány, abyste se dostali dále – vedete rozhovory s postavami (i když velice zjednodušené) či jen procházíte bez povšimnutí. Někteří lidí, na něž během hraní narazíte, nejsou sami o sobě agresivní, jiné budete muset zase oddělat dřív, než to udělají oni s vámi. Jiní se zase nechají za poměrně levný peníz najmout a pomůžou v bojích.

kingpin

Velice dobré je technické zpracování hry. Grafika je i přes své stáří skvostná – město je jako živé, vysoké budovy, odpadky, bezdomovci zahřívající se u plechových sudů s ohněm, noční podniky apod. A přesto se to hýbe naprosto plynule i na slabém stroji (433 Mhz, 8 MB grafická karta). Zvukové efekty jsou rovněž perfetkní – výstřely zbraní, šplouchání vody v kanále, psí štěkot… prostě dobré zpracování hry ještě lépe vtáhne do ponuré atmosféry. Často jsou k vidění i in-game videa k posunutí příběhu kupředu.

Můžete hrát klasický singleplayer – procházíte příběhem, zde máte na výběr z pěti obtížností, možná jsem zbabělec, ale hrál jsem na nejlehčí a i tak to bylo někdy dost těžké. V multiplayeru je na výběr ze dvou módů – deathmatch a bangman.

kingpin

Jak tak postupujete dále, musíte překonávat i různé překážky logického rázu. Třeba přemisťování dřevěných beden, abyste se dostali na vyvýšené místo, bludiště v kanalizci apod. Hned ze začátku hry jsem se snažil dostat přes dva ozbrojené hlídače, kteří hlídkovali u skladu – oba měli pistole a já se svým páčidlem jsem toho moc nenadělal. Po několika neúspěšných pokusech jsem přišel na to, že co chvíli se po obchůzce skladu na chvíli otočí a pustí si rádio – a to byla moje šance. Takže u hry určite zapojíte i mozek. Rovněž zdařilá je inteligence nepřátel, šikovně se kryjí za překážkami, snaží se uhýbat střelbě apod.

kingpin

Možná by bylo lepší upozornit, že hra je velmi naturalistická – asi už to dnes nikoho nepřekvapí, ale je v ní množství zabíjení, krve a rozstřílených těl. Nevím, nakolik by to bylo vhodné třeba pro děti. I samotné dialogy ve hře jsou tvrdšího rázu – sprostými slovy se to jen hemží. Na druhou stranu já jsem podobné věci hrál taky jako malý a vidíte, co ze mě pořádného vyrostlo:)

kingpin

Instalace hry je jednoduchá, stačí vlastnit originální CD hry Kingpin: Life Of Crime (já jsem použil CD z jednoho nejmenovaného herního časopisu) a instalátor pro Linux, který je ke stažení například zde. Po stažení učiňte soubor spustitelným $chmod +x kingpin-1.20-x86.run a spusťte – zjeví se vám přítulný grafický instalátor, kde vyberete Begin Install (asi budete chtít hru instalovat jako root). Instalátor už v sobě přímo obsahuje patch na verzi 1.20. Při hraní musíte mít přimountované CD s hrou v mechanice, u mě bylo potřeba ještě nastavit proměnou KINGPIN_DATA_PATH  takto: $export KINGPIN_DATA_PATH = /usr/local/games/kingpin/

kingpin

Běh Kingpina na Linuxu je naprosto bezproblémový a hladký, doporučuji tedy vyzkoušet a tím podpořit hry, které nativně běží pod Linuxem.

Našli jste v článku chybu?

8. 7. 2004 15:15

Andy (neregistrovaný)

Takze ak sa vam nepodarilo korekne nainstalovat kingpina pomocou instalatora kingpin_1.20-x86.run tak ako mne tak skuste tento instalator
kingpin_1.20-english.run s kt. som to rozchodil. :-) cafte
stihnite si ho tu:
http://liflg.sourceforge.net/?page=art&artid=69
alebo tu
http://sourceforge.net/projects/liflg


26. 5. 2004 0:14

Jurasek (neregistrovaný)

mno, ja prave myslel ze to autor rozchodil bez toho, to CD sem taky shanel dlouho, mno tak to nainstalim do wmvaru a zkopcim si to z toho nebo ukecam neko z okynkaru at si to nainstali

Lupa.cz: Kdo pochopí vtip, může jít do ČT vyvíjet weby

Kdo pochopí vtip, může jít do ČT vyvíjet weby

Vitalia.cz: Taky věříte na pravidlo 5 sekund?

Taky věříte na pravidlo 5 sekund?

Vitalia.cz: Cena stejného léku se liší i o tisíce

Cena stejného léku se liší i o tisíce

120na80.cz: 5 nejčastějších mýtů o kondomech

5 nejčastějších mýtů o kondomech

Podnikatel.cz: K EET. Štamgast už peníze na stole nenechá

K EET. Štamgast už peníze na stole nenechá

120na80.cz: Co všechno ovlivňuje ženskou plodnost?

Co všechno ovlivňuje ženskou plodnost?

Měšec.cz: Kdy vám stát dá na stěhování 50 000 Kč?

Kdy vám stát dá na stěhování 50 000 Kč?

Měšec.cz: U levneELEKTRO.cz už reklamaci nevyřídíte

U levneELEKTRO.cz už reklamaci nevyřídíte

Měšec.cz: Jak vymáhat výživné zadarmo?

Jak vymáhat výživné zadarmo?

Vitalia.cz: Když přijdete o oko, přijdete na rok o řidičák

Když přijdete o oko, přijdete na rok o řidičák

Lupa.cz: Co se dá měřit přes Internet věcí

Co se dá měřit přes Internet věcí

Vitalia.cz: Proč vás každý zubař posílá na dentální hygienu

Proč vás každý zubař posílá na dentální hygienu

Vitalia.cz: Jsou čajové sáčky toxické?

Jsou čajové sáčky toxické?

Podnikatel.cz: Udávání kvůli EET začalo

Udávání kvůli EET začalo

DigiZone.cz: Rádio Šlágr má licenci pro digi vysílání

Rádio Šlágr má licenci pro digi vysílání

120na80.cz: Pánové, pečujte o svoje přirození a prostatu

Pánové, pečujte o svoje přirození a prostatu

Vitalia.cz: 4 příčiny zápachu z úst a jak s ním zatočit

4 příčiny zápachu z úst a jak s ním zatočit

Vitalia.cz: Pamlsková vyhláška bude platit jen na základkách

Pamlsková vyhláška bude platit jen na základkách

120na80.cz: Na ucho teplý, nebo studený obklad?

Na ucho teplý, nebo studený obklad?

Vitalia.cz: Nejlepší obranou při nachlazení je útok

Nejlepší obranou při nachlazení je útok