Hlavní navigace

Kingpin: Life of Crime

14. 5. 2004
Doba čtení: 3 minuty

Sdílet

Temné město uprostřed noci a v něm zapadlá ulice v okrajové čtvrti plné drog, násilí a podivných existencí. Dva svalnatí chlápci právě odhazují zkrvavené tělo vedle kontejneru. Vypadáte mrtvý, jejich práce je odvedena, odcházejí pryč.

kingpin

Tak takhle 3D akční hra Kingpin začíná. Jak možná tušíte, to tělo jste vy – a kousek života ve vás přece jen ještě zbyl. Probíráte se a netušíte, co a proč se stalo, ale hodláte to zjistit a touha po pomstě vás žene dál.

kingpin

Kingpin je 3D akce z pohledu první osoby postavená na enginu Quake 2, stylem hry se tedy nejedná o nic revolučního. Klasický pohled z vlastních očí, natažená ruka s odjištěnou zbraní a dole na obrazovce počet životů a nábojů. Pomalu se dostáváte dále a zjištujete stále více z, na střílečky tohoto typu, poměrně zajímavého a spletitého příběhu. Ze začátku máte jako zbraň pouze kus kovové trubky, ale jak postupujete ve hře dále, získate i pistole či plamenomet.

kingpin

Příběh se odehrává v měste Radio City a jeho přilehlém okolí – jako kanály, obchody se zbraněmi, skladiště apod. Kingpin rozhodně není nějakou tupou mlátičkou, jak by se na první pohled mohlo zdát. Nestačí jen zabíjet vše, co se hýbe či jeví známky života. Příklad ze života – na ulici ležel nějaký blábolící opilec – první, co mě napadlo, bylo vykoušení mého nového, poctivě koupeného páčidla, leč odolal jsem a vyplatilo se – v jiné části hry mi onen pobuda prozradil kód k trezoru, kde byl ukryt solidní balík peněz. Po velkou část hraní budete muset dokonce mít zbraně pěkně schovány, abyste se dostali dále – vedete rozhovory s postavami (i když velice zjednodušené) či jen procházíte bez povšimnutí. Někteří lidí, na něž během hraní narazíte, nejsou sami o sobě agresivní, jiné budete muset zase oddělat dřív, než to udělají oni s vámi. Jiní se zase nechají za poměrně levný peníz najmout a pomůžou v bojích.

kingpin

Velice dobré je technické zpracování hry. Grafika je i přes své stáří skvostná – město je jako živé, vysoké budovy, odpadky, bezdomovci zahřívající se u plechových sudů s ohněm, noční podniky apod. A přesto se to hýbe naprosto plynule i na slabém stroji (433 Mhz, 8 MB grafická karta). Zvukové efekty jsou rovněž perfetkní – výstřely zbraní, šplouchání vody v kanále, psí štěkot… prostě dobré zpracování hry ještě lépe vtáhne do ponuré atmosféry. Často jsou k vidění i in-game videa k posunutí příběhu kupředu.

Můžete hrát klasický singleplayer – procházíte příběhem, zde máte na výběr z pěti obtížností, možná jsem zbabělec, ale hrál jsem na nejlehčí a i tak to bylo někdy dost těžké. V multiplayeru je na výběr ze dvou módů – deathmatch a bangman.

kingpin

Jak tak postupujete dále, musíte překonávat i různé překážky logického rázu. Třeba přemisťování dřevěných beden, abyste se dostali na vyvýšené místo, bludiště v kanalizci apod. Hned ze začátku hry jsem se snažil dostat přes dva ozbrojené hlídače, kteří hlídkovali u skladu – oba měli pistole a já se svým páčidlem jsem toho moc nenadělal. Po několika neúspěšných pokusech jsem přišel na to, že co chvíli se po obchůzce skladu na chvíli otočí a pustí si rádio – a to byla moje šance. Takže u hry určite zapojíte i mozek. Rovněž zdařilá je inteligence nepřátel, šikovně se kryjí za překážkami, snaží se uhýbat střelbě apod.

kingpin

Možná by bylo lepší upozornit, že hra je velmi naturalistická – asi už to dnes nikoho nepřekvapí, ale je v ní množství zabíjení, krve a rozstřílených těl. Nevím, nakolik by to bylo vhodné třeba pro děti. I samotné dialogy ve hře jsou tvrdšího rázu – sprostými slovy se to jen hemží. Na druhou stranu já jsem podobné věci hrál taky jako malý a vidíte, co ze mě pořádného vyrostlo:)

kingpin

Instalace hry je jednoduchá, stačí vlastnit originální CD hry Kingpin: Life Of Crime (já jsem použil CD z jednoho nejmenovaného herního časopisu) a instalátor pro Linux, který je ke stažení například zde. Po stažení učiňte soubor spustitelným $chmod +x kingpin-1.20-x86.run a spusťte – zjeví se vám přítulný grafický instalátor, kde vyberete Begin Install (asi budete chtít hru instalovat jako root). Instalátor už v sobě přímo obsahuje patch na verzi 1.20. Při hraní musíte mít přimountované CD s hrou v mechanice, u mě bylo potřeba ještě nastavit proměnou KINGPIN_DATA_PATH  takto: $export KINGPIN_DATA_PATH = /usr/local/games/kingpin/

kingpin

Běh Kingpina na Linuxu je naprosto bezproblémový a hladký, doporučuji tedy vyzkoušet a tím podpořit hry, které nativně běží pod Linuxem.

Autor článku