Hlavní navigace

Kobo Deluxe

Petr Šigut

Jste přesně tím, čím chce být každý od dob Ace Rimmera. Jste pilotem nablýskaného vesmírného korábu a proti vám se tyčí nepřátelské, po vnější senzory a střílny ozbrojené základny. Scény, kdy podniknete sebevražedný nálet na řídící centrum soupeřovy báze, nálet mezi střílny či zběsilý únik před vaší Devátou vlnou střel.

Nezbývá vám ničehož, než vše do poslední elektronické součástky zničit i za cenu ztráty vlastní druhotné existence. Máte na to? Začíná boj kdo s koho.

kobodl

Dnes vám představím vesmírnou akci KoboDeluxe. V této hře je vaším úkolem postupně na mapě odstranit všechna nepřátelská útočiště a můžu vám s klidným svědomím říci, že to není ani trochu lehké. Ovládáte malé, leč mile ozbrojené kosmické plavidlo. Před vámi se nachází změť podivných trubek zakončených modrými kuličkami, z nichž se řine mohutná palebná podpora. Pokud se vám povede tohoto modráska zničit, spolu s ním exploduje také celá trubka do nejbližšího spoje. Takto se postupně propracováváte do středu jednotlivých sekcí. Pomyslný hlavní mozek je tvořen rovněž kuličkou, leč jiné barvy. Vždy, když jej sestřelíte, zničíte také celý komplex. Jinými slovy to je váš primární cíl. Modré kuličky nejsou jedinými oponenty. Vlastně, ony jsou těmi nejlehčími – mají svou pevně danou pozici. Nacházejí se zde ale také volné lodě s označením kamikaze, útočné letouny a dost dalších typů. Na zvládnutí mise máte omezený počet lodí neboli životů. Jednou za čas jste obdarováni životem navíc, ale i tak je mnohdy nadmíru těžké level zvládnout. Když skončíte, začínáte v poslední misi s plným počtem životů.

kobodl

Pojďme se blíže seznámit s řídícím kokpitem. Ovládání není nic převratného. Myslím si, že tvůrci mohli vymyslet více druhů zbraní, štítů, min. Faktem zůstává, že máte pouze jeden typ střel, pálíte současně dopředu i vzad. Však posuďte sami, co že nám nachystali za ovládací prvky:

[šipka doleva]
směr doleva
[šipka doprava]
let doprava
[šipka dolů]
pohyb dolů
[šipka nahoru]
a překvapivě pohyb také nahoru
[ctrl]; [shift]
nejdůležitější funkce alias střelba
[spacebar]; [enter]
spustí pauzu, která se odblokuje po opětovném zmáčknutím jedné z uvedených kláves. Přesněji řečeno se nejdříve zobrazí nápis GET READY! a započne odpočet devíti vteřin do zahájení hry. Můžete jej však přeskočit zmáčknutím střelby.

Lze také použít joystick či myš, jak si hráči ráčí přát.

kobodl

Zatím to vypadá ucházejícně, ale jaká je grafika a co hudba, zvuky? Nebojte se, už jsem se k tomu chystal. V každém případě to není pestrobarevná hvězdná show pyšnící se vyznamenáním za efekty. Hra KoboDeluxe je spíše pochmurnější, tmavší a veselých barev tu vskutku mnoho nenajdeme. Tedy vyjma základen, které přeci jen svým modrozeleným zjevem vypadají krapet jako hippies na pohřbu. Názor na barvy je samozřejmě individuální, píšu jen svůj osobní dojem. Co už ale subjektivním dojmem rozhodně není, jsou nabízená rozlišení, kobodeluxe vám nabídne celou škálu od 320×240 až po 1280×1024. Volitelně umí využívat i OpenGL akceleraci. Přetočme list, složme z něj jeřába a máme tu hudbu a zvuky. Muzika je zvolena vhodně, není rušivá a nabudí ve vás pocity hvězdných bojů, zvuky mi hodně připomněly staré automaty na žetony. Je-li to dobře, neposuzuji, mně to nevadilo.

kobodl

Zvažujete, zda si hru KoboDeluxe sehnat a zahrát? Položte si tuto otázku jinak. Proč ne? Čeká vás mnoho hodin zábavy, přes 50 vesmírných akcí, stoupající adrenalin v krvi a také šílenství a nechuť, jak se nejednou zaseknete a nepůjde to. Mezi nevýhody hry zajisté patří zmíněné zbraně, snad i velká obtížnost, starší grafika a zvuky, ale hratelnost, zážitky a cena to kompenzují. Osobně si myslím, že dohrát KoboDeluxe je velká výzva. Tak co? Postavíte se jí, nebo zůstanete schováni v maminčině šedé ulitě a budete hrdi, že jste dohráli SolarWolfa?

Takže se zachováte hrdinsky? Jdete do toho? Instalace nebude překážkou, na stránkách projektu je vyjmenován bezpočet bizarních operačních systémů a podobných věcí schopných provozu KoboDeluxe, jako třeba Xbox, takže instalace na něco tak masového jako Linux je hračka. Na stránkách projektu zvolte sekci Download, je zde řádka předkompilovaných verzí, jestli nenaleznete tu svou vyvolenou binárku, sáhněte po zdrojácích. Aktuální verze je 0.4pre8, kompilace probíhá klasickou svatou trojicí ./configure; make; make install. Kromě základních věcí obsažených v drtivé většině systémů potřebujete ještě SDL a SDL_image.

kobodl
Našli jste v článku chybu?

18. 2. 2005 8:28

Yokotashi (neregistrovaný)
Xkobo, jak jiz psal Ava, je hra, ze ktere KoboDl pochazi. Xkobo (ziskava se preqapive apt-get install xkobo) je hra, ktera bezi uz na PPRO233 bez graficke akcelerace a objevit ji na zacatku zkouskoveho obdobi znamena nechat se opet vyhodit z elektrofakulty :-)
Jinak s pohybem nahoru, dolu, doleva, doprava by to nebylo to ono ... kdyz podrzite (inteligentne) dve klavesy najednou, tak letite (a hlavne strilite) treba sikmo doprava nahoru. Shift staci drzet, ale kdyz umrete a znovu vzniknete, tak j…

18. 2. 2005 4:40

Ava (neregistrovaný)
Jo, konecne nekdo napsal clanek o jedne z nejlepsich (rozumej nejnavykovejsich) vesmirnych strilecek jakou jsem kdy hral. Jen pro doplneni. Jde o predelavku hry xkobo od japonskeho autora Akira Higuchi do modernejsiho havu co se tyce grafiky a zvuku, ovsem herni engine zustava zcela puvodni (alespon to tvrdi david olofson, ktery hru predelaval, ja mam silne podezreni ze tam ma bug a jeden typ raketek ma mnohem nizsi maximalni rychlost nez bylo v xkobu, cimz se nektere z levelu stavaji mnohem jed…
Lupa.cz: Kdo pochopí vtip, může jít do ČT vyvíjet weby

Kdo pochopí vtip, může jít do ČT vyvíjet weby

DigiZone.cz: TV Philips a Android verze 6.0

TV Philips a Android verze 6.0

Podnikatel.cz: K EET. Štamgast už peníze na stole nenechá

K EET. Štamgast už peníze na stole nenechá

Podnikatel.cz: Změny v cestovních náhradách 2017

Změny v cestovních náhradách 2017

Vitalia.cz: Taky věříte na pravidlo 5 sekund?

Taky věříte na pravidlo 5 sekund?

Podnikatel.cz: Snížení DPH na 15 % se netýká všech

Snížení DPH na 15 % se netýká všech

Měšec.cz: mBank cenzuruje, zrušila mFórum

mBank cenzuruje, zrušila mFórum

Lupa.cz: Propustili je z Avastu, už po nich sahá ESET

Propustili je z Avastu, už po nich sahá ESET

120na80.cz: Na ucho teplý, nebo studený obklad?

Na ucho teplý, nebo studený obklad?

Vitalia.cz: Spor o mortadelu: podle Lidlu falšovaná nebyla

Spor o mortadelu: podle Lidlu falšovaná nebyla

Měšec.cz: Kdy vám stát dá na stěhování 50 000 Kč?

Kdy vám stát dá na stěhování 50 000 Kč?

Root.cz: Certifikáty zadarmo jsou horší než za peníze?

Certifikáty zadarmo jsou horší než za peníze?

Vitalia.cz: Mondelez stahuje rizikovou čokoládu Milka

Mondelez stahuje rizikovou čokoládu Milka

Podnikatel.cz: Udávání a účtenková loterie, hloupá komedie

Udávání a účtenková loterie, hloupá komedie

DigiZone.cz: Recenze Westworld: zavraždit a...

Recenze Westworld: zavraždit a...

Vitalia.cz: Pamlsková vyhláška bude platit jen na základkách

Pamlsková vyhláška bude platit jen na základkách

Lupa.cz: Proč firmy málo chrání data? Chovají se logicky

Proč firmy málo chrání data? Chovají se logicky

Podnikatel.cz: Udávání kvůli EET začalo

Udávání kvůli EET začalo

Vitalia.cz: Potvrzeno: Pobyt v lese je skvělý na imunitu

Potvrzeno: Pobyt v lese je skvělý na imunitu

Lupa.cz: Co se dá měřit přes Internet věcí

Co se dá měřit přes Internet věcí