Hlavní navigace

Kódové jméno Ubuntu 22.04 LTS odhaleno, vyšlo OpenBSD 7.0

18. 10. 2021
Doba čtení: 2 minuty

Sdílet

 Autor: Canonical
Kódové jméno Ubuntu 22.04 LTS odhaleno. Vyšlo OpenBSD 7.0. Vznikl alternativní klient pro Snap, který umí pracovat i s repozitáři mimo Canonical. Společnost Pine64 zahájila předobjednávky pro svůj telefon PinePhone Pro.

Kódové jméno Ubuntu 22.04 LTS odhaleno

Několik dní po vydání Ubuntu 21.10 „Impish Indri“ bylo odhaleno i kódové jméno pro nadcházející verzi 22.04 s dlouhodobou podporou. Je jím „Jammy Jellyfish“, což se dá volně přeložit jako šťastná medůza.

Přídavné jméno jammy má více významů, takže existuje i víc možností překladů. Ubuntu 22.04 LTS by mělo podle plánu vyjít v dubnu 2022 a uživatelé s můžou mimo jiné těšit na GNOME 41 (nebo možná i novější).

Jammy JellyfishJammy Jellyfish

Vyšlo OpenBSD 7.0

OpenBSD je otevřený operační systém z rodiny BSD, který vznikl jako fork projektu NetBSD v roce 1995. Cílem projektu vytvořit svobodný a extrémně bezpečný operační systém pro nejrůznější platformy. Nyní vyšlo jeho už 51. vydání OpenBSD 7.0. Mezi jeho hlavní novinky patří podporu pro architekturu riscv64. Jak už je u tohoto systému zvykem, má toto vydání i svou vlastní píseň.

OpenBSD

Alternativní implementace Snap

Canonical je kromě linuxové distribuce Ubuntu také správcem balíčkového formátu Snap. Klienta pro Snap natvrdo naprogramoval tak, aby pracoval pouze s repozitáři přímo spravovanými firmou Canonical. Toto rozhodnutí tak uživatelům znemožnilo používat balíčky třetích stran. Nový projekt s názvem lol se proto rozhodl vytvořit alternativního klienta, který umí pracovat i s jinými repozitáři.

CS24_early

Oznámen nový telefon PinePhone Pro

Společnost Pine64 spustila předobjednávky telefonu PinePhone Pro. Nejedná se o novou verzi PinePhone, ale o jeho prémiovou edici. Tento nový model disponuje výkonným šestijádrovým ARM procesorem, 4 GB RAM a 128 GB vnitřní paměti. Kromě toho má o něco větší displej (160,8 × 76,6 × 11,1mm) s Gorilla Glass 4 a vyměnitelnou 3000mAH baterii. Zákazníci si ho můžou koupit za 399 amerických dolarů (asi 8800 Kč).

PinePhone ProPinePhone Pro

Nově vydáno

Na Ubuntu postavená linuxová distribuce s prostředím KDE Plasma Feren OS vyšla ve verzi 2021.10. Zebradots Software oznámil vydání Redo Rescue 4.0.0, distribuce určená k zálohování a obnově dat. Na Debianu založená francouzská distribuce PureOS vydala svou novou verzi s číslem 10.0. Experimentální linuxová distribuce EasyOS je k dispozici ve verzi 3.0.

Feren OS 2021.10Feren OS 2021.10
ikonka

Zajímá vás toto téma? Chcete se o něm dozvědět víc?

Objednejte si upozornění na nově vydané články do vašeho mailu. Žádný článek vám tak neuteče.

Byl pro vás článek přínosný?

Autor článku

Filip Zatloukal vystudoval automatizaci na Univerzitě Tomáše Bati a už od studií se zajímá o vše kolem svobodného softwaru. Vždycky ho zajímaly technologie a žurnalistika, tak se rozhodl tyto dvě vášně skloubit dohromady.