Jsem opravdu rad ze po vcerejsim „trapasu“ vysel konecne objektivni clanek ohledne IPv6. Autor vcerejsiho clanku mi pripomina jednoho urednika patentoveho uradu ktery v roce 1899 prohlasil ze cokoliv mohlo byt vynalezeno, jiz vynalezeno bylo a zadne nove objevy uz nebudou.
640kB musí stačit!
Včerejší článek mě trochu nadzdvihl a dnešní trochu také. Oba autoři bohužel zcela opomíjejí další přínosy IPv6 – autokonfiguraci, podporu mobilních zařízení, šifrování, rychlejší routing…
. .
a co až bude každá lednice, mp3 přehrávač a osobní automobil napojen do sítě – příjemnou zábavu s impotentní IPv4 a jeho pomocníky na všechno.
To co vy povazujete za prinos prave pro mnoho jinych lidi predstavuje prekazku. Jedna se o naprosto zbytecne zvyseni komplikovanosti a komplexnosti protokolu, bez zpetne kompatibility, ktere znamena investice na strane lidskych zdroju, procesu, upravu architektury a business modelu, … IPv4 vcetne dalsi infrastruktury, ktera se v prubehu let vytvorila, je pro vetsinu aplikaci naprosto dostacujici, realne chybi motivace jit do rizika a delat tak drasticky krok jako je prechod na IPv6.
Souhlasim s celkem rozsirenym nazorem, ze misto IPv6 by se mel IETF zabyvat spise nejakym „IPv5“, ktere by bylo jenom rozsirenim adresniho prostoru IPv4 pri zachovani vsech ostatnich principu.
Oba clanky se zaobiraji pohledem na IPv6 z pohledu providera nebo poskytovatele obsahu.
Nemyslim, ze kterykoliv provider nejak oceni autokonfiguraci, podporu mobilnich zarizeni nebo sifrovani. To je mu v podstate ukradene.
Klientovi stejne spravne mate dat /64, tazke to znamena DHCP. Navic DHCP je dlouhodobe vyzkousena vec, umoznuje poslat radove vice informaci nez pouha autokonfigurace, mate prehled o tom, jestli klient zije – pozadal o IP adresu, muzete mu ji predikovatelnym a spolehlivym zpusobem zmenit. Autokonfigurace se realne nasadi v mensich sitich a nebo mozna verejnych sitich, ale provider bude zcela jiste implementovat staticke DHCP.
A proc by to delal ? Co ma /64 spolecneho s DHCP ??? Providerovi muze byt sumafuk jakou IP klient zrovna pouziva. Autokonfigurace je o tom, ze vy si nakonfigurujete routery a klienti vas celkem nezajimaji, ti at se nakonfiguruji jak je libo. O tom to totiz je, nemusite udrzovat nesmyslne zaznamy v DHCP, resit vypadky (DHCP = dalsi potencialne problematicky prvek v siti) …
Ne tak to neni, resp. takle je to v komunitnich sitich.
Velci provideri to maji delat tak, ze zakaznik ma nejake pristupove zarizeni, ADSL modem, domaci WiFi router nebo tak neco. Toto zarizeni potom smerem k providerovi ohlasi – Ahoj, ja jsem tady a provider na nej naroutuje /64 rozsah, ktery zacne zarizeni spravovat a rozdelovat klientum. Tady uz muze prijit ke slovu autokonfigurace, ale mezi timto zarizenim a providerem bude neco jineho, zatim se na to pouziva DHCPv6 a zrejme nic jineho neni v dohledu.
A i tohle routujici zarizeni muze mit touhu predat klientum neco, co autokonfigurace neumi, typicky IP adresy nameserveru a ve vetsi siti DNS suffixy. Takze zase pouzije DHCPv6.
DHCP se prece i dneska da nasadit tak, ze proste posila komukoliv cokoliv. A stejne ho tak nikdo nepouziva a udrzuje v nem ty „nesmyslne zaznamy“.
On ten ISP musi vedet, jakou IP adresu mate. Jedna se o moznost Vasi identifikace, az se o Vas bude zajimat PCR.
A ona ta bezstavova autokonfigurace ma i sve bezpecnostni problemy a moznost ruznych podvrhu. A to take ve sve siti jako ISP musite resit. A ne vse pres ni klientovi reknete. Takze nakonec skoncite u DHCP a nejakych bezpecnostnich mechanizmu.
proč to píšete mě. Možná že autoři IPv6 o vašich názorech nevědí a celá léta vymýšleli šifrování na 3. vrstvě zbytečně. Prosím napište jim to, ať se netrápí.
. .
Možná, že ve světě nevědí, že český Standa z hostoloprdské ISP považuje flowlabel za zbytečný a zbytečně se s tím trápí. A té práce třeba na Neighbor Discovery, je mi až do pláče.
PS: bráníte se zbytečně. Trh vás přitlačí, nebo vyhnijete. Kdo se připravuje průběžně má z poloviny vyhráno. Výmluvy typu mám ve své síti v NATu spoustu potu a práce nikoho nezajímají
Ta analogie neni spravna. Spravne by to melo byt tak, ze uz nepujde stavet dalsi studny, ale ty soucasne nevyschnou. Vodovod by byl sice fajn, ale kdo studnu ma a nebo jich ma vic – toho to v zasade netrapi. Nekteri maji ze studny i domaci rozvod vody (NAT). Vodovod je opravdu super a ma sve vyhody, musi se kvuli nemu prekopat ulice i vlastni zahrady a nekde i vymenit domaci rozvody a trubky – a to je narocne a drahe.
Ja o prechodu na ciste IPv6 uvazoval a zjistil jsem ze mnoho veci IPv6 neumi. Neco to umet mozna bude novym FW, ale jsou veci co to umet nebudou. Muj telefon koupeny letos neumi IPv6 ani pres Wifi ani pres EDGE/3G. Velka laserova barevna tiskarna taktez IPv6 neumi (apropo ktera tiskarna rekneme do 30 tisic IPv6 umi?). FreeBSD IPv6 umi, WinXP a vys taky, s routerem tez problem nemam. Takze nakonec budu muset vytvorit „hybrid“ kry budu mit vnitrni IPv6 i IPv4 sit, z vnejsku budu mit take IPv6 i IPv4 sit a router to bude muset nejak vzajemne spojit.
Takze v analogii: mam studnu, chci mit vodovod, ale budu muset mit oboji a jeste dvoji rozvod vody po dome :-(
To je zajimava informace. Pri dalsim vyberu to budu brat v potaz, ale vyhodit soucasne stroje (ne kazdy ma jen karticku, nekteri to maji onboard) je pro me zatim zbytecne nakladne, takze aspon na management musi IPv4 zatim zustat (ikdyz ta musi po nejake dlouhe prechodove obdobi zustat tak jak tak).
Vsechny sitove HP tiskarny, vcetne tech nejlevnejich photosmartu, vyrobene cca 2 roky zpet, umi IPv6 v zakladu a bez priplatku.
IPMI se provozuje na privatnich vlanach, kde neni problem, nicmene i tam se neco najde, minimalne jsem to videl v manualu u Supermicro a myslim ze i Intel servery maji IPv6 pro magamenet bud hned a nebo jako slib do budoucna s tim, ze uz maji dimenzovany HW v BMC aby to zvladal.
Tiskarnu jsem kupoval naposledy pred 3 lety a zrovna tedy HP, ale jinak HP neni muj favorit. Ale je to zajimava informace – ikdyz si me HP neziskaly mechanickym provedenim, tohle je pozitivni krok. Ale radeji asi tedy pockam na zavedeni podpory IPv6 u jinych vyrobcu (Xerox/Tektronix, Epson).
Mimochodem umi krom autokonfigurace i manualni nebo DHCPv6? Autokonfiguraci se nechystam pouzivat.
Je to úplný článkový flame. :D
Připomíná mi to problematiku globálního oteplování a vyčerpání neobnovitelných zdrojů.
Z principu je to velice podobné. Čeká nás nějaká globální katastrofa a vše se primárně podřizuje ekonomickému aspektu z krátkodobého hlediska, část lidí zcela zpochybňuje naprosto evidentní fakta. Řešení existují, ale nikdo do nich nechce vrazit peníze. Díky tomu se opatření neúměrně prodlužují až do doby, kdy bude opravdu zle. A pak to bude stát daleko a daleko více.
hlavni problem se zakazem freonu byl afaik v tom, ze ozonova dira tehdy zmizela po podpisu smluv a provedeni prvnich opatreni. tj. vyrazne drive nez by mela a souvislost s temi opatrenimi je tedy zpochybnitelna. ale to je jedno, hlavne ze si politici muzou gratulovat, ze zachranili lidstvo. :-))
jinak co si tak matne vybavuju, pozdeji se dira zas objevila..
Nevim, jak u ipv4 contra ipv6, ale s tim globalnim oteplovanim jde take o to, ze je treba vyrazit maximum zisku za stavajicich technologii. Cili dokud je v zemi plyn a ropa, nebude se prechod na, napriklad TWR+rozvod kapalneho vodiku do domacnosti, konat. Naopak, do vyvoje TWR se vrazi co nejmene. Mozna to s ipv6 je podobne. Mame nakoupen HW, ktery ipv6 nepodporuje a potrebujeme ho amortizovat do posledniho byte. A nekomu mozna vyhovuje, ze existuji veci, jako priplatky za verejnou adresu.
Navic, kdyz uz bude opravdu zle a bude jasne ze ipv4 je mrtve, tak budou vsichni vyrobci vyrabet prave zarizeni pro ipv6, to znamena ze cena techto zarizeni pujde radikalne dolu a naklady na prestavbu site tak budou nizsi. Navic sitove prvky, ktere namontuji do site dnes, stejne za urcitou dobu chcipnou a budou tam muset dat novy prvek, takze pokud nepocitaji ze do peti let bude vsude ipv6 nema smysl porizovat drazsi krabicku uz dneska.
P.S.: Jakou maji asi zivotnost sitove prvky od ISP? Je to bezne vice nez 5 let?
Problem jde o kapalni vodik, jde o to, ze kapalny vodik neni zdroj energie, pouze jeji nosic – a to zoufale neefektivni a nebezpecny. V tomhle jsou tradicni draty minimalne bezpecnejsi volba, i kdyz i jejich efektivita je na delsi vzdalenosti diskutabilni.
Pokud jde o samotne ziskavani energie, logicky se vyuziva to co je v dany okamzik nejefektivnejsi. Taky si domu neporidite router z rady Cisco 11k, i kdyz je nejlepsi, ale poohlednete se po nejakem cenove efektivnim reseni. Taky ho nebudete menit s kazdou novou generaci, ale dokud vam bude slouzit ke spokojenosti. Cokoli jineho je jenom plytvani zdroji, a v business je to stejne. Vim, ze clovek s „engineering background“ ma tendenci zanedbavat otazku zdroju potrebnych pro vybudovani nejakeho reseni („efficiency“), ale spis se zameruje ciste na technicke aspekty jako ucelnost daneho reseni („effectivness“). Nikomu nejde o to „vytriskat zisk ze stavajicich technologii“ jako spis o to usetrit vzacne zdroje.
Právě že to nebude stát „daleko a daleko více“. Tak si to představují a přejí milovníci katastrof (protože do katastrof promítají svojí potřebu absolutní autority, což je jejich skutečný problém). Ve skutečnosti to bude stát jenom o trochu více, přičemž tu „trochu“ trh snadno vstřebá.
Opravdu by me zajimalo, jakaze to globalni katastrofa nas to ceka. To, ze nam _priroda_ zvysuje pomalu koncentraci CO2? Nebo to, ze netusime, jestli se zeme bude oteplovat, nebo ochlazovat? Pricemz dlouhodobe je pravdepodobnejsi to ochalazovani, jsme ted v dobe meziledove.
Jo, a co se tyka toho dlouhodobeho planovani, tak to nejde realizovat bez zasadniho zasahu do demokracie/lidskych prav. Potrebujete k tomu institut globalniho diktatora.
Tj. v zasade byste asi chtel, aby nekdo centralne naridil presun od IPv4 na v6. Bohuzel, to je proti principum na kterych je internet staveny. Takze zas budete potrebovat toho diktatora, ktery necha vsechny na IPv4 pokud mozno popravit. :-)
Pokud se máme připravovat na přechod, jak poznám, jestli zařízení co chci koupit musí podporovat IPv6 nebo jestli to jde „mimo něj“? Teď například potřebuji switch do sítě a u vybraného se nikde nepíše, jestli IPv6 podporuje. Prostě jak zjistím, která věc podporu musí mít v sobě (ADSL router) a která ne (switch? síťová karta?)
Zjistíte to podle vrstvy RM OSI (potažmo RM TCP/IP), na které zařízení pracuje. Vzhledem k tomu, že IP je protokol třetí vrstvy, musí IPv6 podporovat všechny síťové komponenty pracující na třetí a vyšší vrstvě.
Takže IPv6 se netýká switchů(L2), síťových karet (L1), ani kabeláže z hlediska jejich síťové funkcionality. Samozřejmě management může být přístupný třeba jen přes IPv4, ale to nepředstavuje problém (nikdo nemá v plánu ze současných komponent podporu IPv4 odstraňovat).
Že je to bublina je ekonomicky zřejmé. Jakmile je něco zadarmo, nebo za malé náklady, a hrozí, že to jednou dojde, začnou všichni účastníci alokovat zdroje co nejrychleji, přestože je nepotrebují. Je to stejné jako s ropou, kdy se pod hrozbou ropného zlomu zvyšuje poptávka po ropě.
.
S IP adresama to bude podobné. Jakmile se ohlásí, že IPv4 adresy došly, začne se s nimi obchodovat. A výhodou budou mít současní držitelé.
.
Na ten obchod se těší všichni poskytovatelé, proto tu není motivace vytvářet nový protokol. Je to drahé, nic to nepřináší uživateli a ani žádnou řepu ISP.
.
Z hlediska ekonomické teorie se z IP adresy stane vzácný zdroj, a získá svou cenu. ¨
„S IP adresama to bude podobné. Jakmile se ohlásí, že IPv4 adresy došly, začne se s nimi obchodovat. A výhodou budou mít současní držitelé.“
Rozdil je trosku v tom, ze kdyz dojde ropa, neni pripravena alternativa, proto hned ropa zdrazi. Na druhou stranu se uz objevuji elektroauta. Az se rozsiri, tak uvidis, jak zacne zajem o ropu klesat a jak pujde cena dolu.
Az dojdou IPv4, nikdo nebude kupovat predrazene IPv4 adresy, ale proste radsi koupi IPv6 zarizeni (ktere se naopak zacnou hojne prodavat a cena pujde dolu) a predela sit na IPv6. Ze to jde potvrzuji uz dneska nekteri, kteri zpristupnuji servery pres IPv6, nabizeji IPv6 konektivitu a kteri uzivaji IPv6 pripojeni. Takze si myslim, ze obchodovat s IPv4 nikdo nebude a blbci jsou ti, kteri si to opravdu mysli.
(ignorujte adresu prizpevku, adresa je z Toru = zbytecna funkce zobrazovani adresy)
Já proti tomu nic nemám. Jde pořád o cenu za IP. Dokud je cena IPv4 nižší, než cena IPv6, pak stále je výhodne pracovat s IPv4.
Ona cena za IPv6 adresu není malá. Možná Vám ji někdo přiděli zadarmo, ale technologie, která Vám umožní s toutou adresou pracovat s internetu je dražší, je to zejména cena výměny veškerého HW.
Takže nakonec k tomu obchodování ještě dojde, dokud výrobci HW nepřizpůsobí cenu svých zařízení (a jejich provozní náklady) tak,aby cena za IPv6 adresu začala být nižší než cena za IPv4 adresu (která půjde nahoru).
Nakonec se to někde ustálí na nějakém rovnovážném bodě.
(PS: Ropa taky nedojde jeden den. Ropy je hodně, akorát některá naleziska nelze těžit za současnou cenu ropy).
No tak třeba výroba benzínu zkapalňováním uhlí (což je technologie vyzkoušená v praxi ve značné míře) je pravděpodobně levnější, než benzín z ropy (z ropy za současné tržní ceny).
Proč se do toho nikdo nehrne má ale své důvody. Trh s ropou není dokonale konkurenční trh a ani zdaleka se mu neblíží. Ovládá ho kartel (OPEC) a ceny ropy si z velké části určují sami. Jaké jsou skutečné náklady na těžbu ropy (v množství současné spotřeby) nikdo z nás neví. Nikdo z nás neví, jak nízko by s cenou ropy mohl OPEC jít, kdyby opravdu chtěl a potřeboval – napříkad kdyby se začaly ve velkém stavět rafinerie na uhlí.
Současná cena ropy bohužel není nic, podle čeho byste mohl začít prosazovat alternativy.
Je to jednoduchá ekonomika pokřiveného trhu – nehledejte v tom žádné konspirace. Tedy pokud za konspiraci nepovažujete existenci OPECu :-)
Okamžitě kupuju technologii zkapalňování uhlí a jdu vyrábět alternativní palivo… Ještě mi řekněte, jakou to má podle současných cen benzínu návratnost…? Že prý 100let? Super! Nevadí, moji děti mi za mou investici určitě poděkují.
Skutečně si myslíte, že je to levnější, než těžba? Uvažte třeba ještě spotřební daně atd.
Pokud už před 70 lety bylo známo hned několik způsobů výroby, tak dnes žádný z nich nemůže být patentovaný. Patent platí maximálně 20 let. Patentován může být nějaký nový způsob, ale pokud už je nejméně 70 let známo několik jiných způsobů, tak to není žádná překážka k výrobě. Těch pár procent efektivity které může přidat patentovaný postup nehraje roli.
By me zajimalo, jake. Krome TWR jsem zatim neslysel o nicem, co by se mi zdalo pouzitelne a TWR je teprve ve vyvoji, takze se jeste ani nevi, jak to dopadne. Treba vetrna energie, tak, jak se pouziva, je totalni blbost, ktera akorat vnasi nestabilitu do rozvodne site. A kdyby bylo vse na vitr, tak uz vas vidim, jak stojite u sporaku a cekate, jestli nezafouka, abyste si mohl uvarit veceri.
ocekavam, az se na me mi kamaradi obrati (jakozto na „pocitacoveho odbornika“) s dotazy na to, o cem je IPv4 a IPv6… a jelikoz nejsem sitar, nemam nejmensi zdani, v cem je sakrbleau zakopany pes.
mel sem za to, ze kdyz bude nejaka sluzba na IPv6, tak „staci“ mit podporu IPv6 v OS – coz neni problem jak vim pro linux i pro windoze… a urcite to neni problem pro zadny OS.
ocividne to ale neni tak jednoduche. mohl by mne nekdo (tuze prosim) nasmerovat na nejaky clanek „IPv4 bublina pro zelenace“? (a nebo mi o tom rovnou povypravet zde na foru)…
predem diky :)
Ten problém je zhruba takový, jako to, co by se stalo, kdyby na dopisech nebylo jméno města a počet číslic PSČ by přestal stačit. Přitom všechny třídičky v uzlech jsou dělané na současná 5 místná PSČ a nejsou spravována jednou společností.
Jak zařídit, aby šlo poslat dopis do nového města?
Skutečně je to komplikovanější. Nestačí mít podporu v systému, protože IPv6 pakety normálně neprocházejí skrze IPv4 internet. Je potřeba být buďto připojený k IPv6 ven (zařizuje poskytovatel) nebo použít tunel – to je podobné, jen nevede přímo k poskytovateli ale někam ven.
Asi nemá smysl to tu víc rozebírat, doporučuji stáhnout velmi pěknou knížku Pavla Satrapy. Tam to všechno je.
No a s tym prave suvisi nezanedbatelny problem: obsah. Ved na IPv6 skoro nic nie je. Alebo sa mylim?
Ja suhlasim skor so vcerajsim clankom. Jasne, ze na IPv6 sa prejde, ale naco z toho robit senzaciu a bublinu?
Masmedialna masaz je hrozna vec. VIP su vselijaky niemandi z big brother superstar megamiss show, inernet je na konci existenice, koniec sveta sa blizi… A root.cz potrebuje flame. Este ze pise p. Tisnovsky…
Clanek chvalim, jen snad jednu poznamku. Ty BGP routery, ktere budou mit problem s velikosti IPv4 routovaci tabulky, budou mit radove vetsi problem s velikosti IPv6 routovaci tabulky.
Takze jejich vymena je v podstate naprosto nezbytna, coz muze, ale nemusi, akcelerovat nasazeni IPv6.
Toho, ze spravci zacnou akceptovat /24 routy jen od AS vzdalenych napr. max dva hopy se dost obavam. Bude to levne opatreni o kterem bude mozne rict, ze to 99% zakaznikum prece vubec nijak nevadi. Stejne jako se to dneska rika o NATu.
Ahoj Dane,
v obecne rovine muzes mit pravdu, ze routery, co maji problem s velikosti IPv4 tabulky muzou mit problem s IPv6. Ale zrovna to oblibene Cisco 7600 (s RSP 720–3CXL) ma zvladat v IPv6 500 tisic prefixu, coz by melo byt v pohode, protoze pocet AS a pocet prefixu by nemel by zasadne odlisny. Takze pocet rout pri plnem nasazeni IPv6 bych odhadl na 100 tisic. A to je pro tu 7600 s rezervou.
Názor, že by státní správa mohla ukončit (IPv4) provoz třeba justice.cz mi přijde teda dost extrémní. Zákazníci mohou vytvářet tlak jaký chtějí, ale s některými ISP to nepohne ještě několik let. Služba, která by měla být k dispozici všem by byla k dispozici jen těm, kdo mají štěstí na ISP. Takhle si teda Internet pro všechny a prosazování inovací na něm nepředstavuju.
Myslím že na facebooku jsou dnes už jen zoufalci a exhibicionisté. Nemyslím to jako flame, ale skutečně mnoho mých známých se vrátilo ICQ a Skype. Já se přiznám, že jsem na facebooku ani nikdy nebyl, přesahovalo to moje schopnosti. A musím se přiznat že jsem se dost smál, když smázli účet Dočekalovi :-) Ještě Hulána a bude vymalováno :-)
Jinak zpět k tomu IPv6. Pokládám to za blbě vymyšlený protokol a proto jsem rád že se na něj nepřechází. Doufám že se mezi tím vymyslí jiná varianta, protože současnou IPv6 neberu. Je to asi naschvál, že se nevymyslí protokol, na který by se mohlo přejít bezbolestně, jen rozšířením současného IPv4. Šifrování a mobility hoping je věc, která lze řešit jinak a lépe, mimo síťovou vrstvu. Čím víc toho narvu dospod, tím více prodražím novou technologii a donutím domácí uživatele vyplajznout peníze ze svých kapes. Chápu, že fanatický technoid jásá že nic lepšího než IPv6 není a buzeruje svého ISP aby mu okamžitě dodal IPv6 nejlépe formou FTTH, protože klidně vydá 10kKč za potřebný HW. Ale doufám že takováhle sprosťárna neprojde a IPv6 se v nejbližších 10-ti letech nedočkám!
„Který ISP přiděluje automaticky IPv6?“
http://www.ipv6portal.cz/databaze/isp
Na RIPE.net je par odkazu – jinak je to ± 2–5% – vetsina z toho je 6to4, teredo a podobne a jen par procent ma IPv6 nativne a jedna se vetsinou mensi poskytovatele, kteri s tim zatim experimentuji.
Hlavni problem je absence pouzitelnych domacich routeru spise nez nemoznost nasadit IPv6 ze strany ISP, pripadne z pohledu aplikaci …
Nemate nekdo tip na pouzitelny Wifi domaci router, ktery funguje tak jak je (bez nejakych uprav FW)?
Uz vidim Frantu Uzivatele, jak si do routeru cpe OpenWRT a konfiguruje ho. :)
Domaci IPv6 routery potrebujou to samy, jako maji ty soucasny na IPv4. Vyrobce levnyho IPv4 routeru za par stovek nemusi vubec o nicem premyslet, na WAN prednastavi DHCP klienta, na LAN vrazi DHCP server s 192.168.x.x a hotovo. I nekdo, kdo vidi router poprvy v zivote, to podle obrazkovyho navodu na jedny strance A5 dokaze zapojit a ono to ve vetsine pripadu bez problemu jede. A stejne jednoduchy je to potreba udelat i pro IPv6.
Pokud vystaci s dratama, tak u hromady levnych IPv4 routeru nemusi nastavovat vubec nic, proste jen zastrci kabely do spravnych der a jede. A nakonec ani to zaskrtavatko „povolit wifi“ nekde ve webovym rozhrani neni zadnej velkej problem najit, i kdyz tam uz muze klidne zvorat treba nastaveni sifrovani. Ale pokud jde o IP, tak vychozi konfigurace beznymu uzivateli naprosto dostacuje. A to samy je potreba jasne definovat pro IPv6, nejaky jednoduchy vychozi nastaveni, ktery automaticky pojede temer vsude. Pak to tam muzou vyrobci zacit hromadne cpat. Stejne je v tom skoro ve vsem Linux, tak jen prekompilujou kernel a pridaj par skriptu.
A dneska ani kvuli tomu wifi nemusi lozit do administrace. na routeru zmackne tlacitko WPS a router sam nakonfiguruje wifi se zabezpecenim a nastaveni preda ostatnim zarizenim, ktere WPS podporuji a chci je mit v siti. V praxi ozkouseno na ruznych zarizenich, a funguje to az prekvapive dobre.
tady se hodne diskutuje o technickych aspektech, ovsem vcerejsi clanek vubec nezpochybnoval technicke vyhody, ale velmi korektne popisoval postoj prodejce te bajecne technologie. sam se zivim jako programator a casto jsem byl v situaci, ze jsem vymyslel neco uzasnyho (vim, je to subjektivni) a zakaznici o to v podstate nestali. naopak casto chteli naprosty nesmysly, na argumentaci byli hlusi, tak jsem to naprogramoval, oni to obcas zaplatili a pak zjistili, ze to fakt nesmysl byl.
tomas je v ty samy pozici a nemyslim, ze je linej, ze se mu do novych technologii nechce investovat, jen ma ty samy zkusenosti, ze komunikace se zakaznikem je tak trochu boj s vetrnymi mlyny a velmi ho chapu, ze postupuje presne tak, jak popisuje
Obdivuju autora, že se mu chtělo na ten předcházející „hospodský výkřik“ vůbec reagovat. A divím se redakci, že onen (předcházející) článek vůbec zveřejnila, aniž se namáhala ho trochu urovnat aspoň po formální, pravopisné stránce, o stylistice (vulgarismy jsou vulgarismy, i když se nenapíšou celé) a obsahu ani nemluvě…
No uz to tu lehce zaznelo .. myslim, ze k masivnimu nasazeni IPv6 dojde az k okamziku, kdy pomyslna cena (zahrnujici veskere naklady na nasazeni) 1 IPv6 bude nizsi nez u 1 IPv4. Coz zrejme v soucasne dobe jeste neni. A to ze *volne* IPv4 dojdou neznamena zdaleka konec sveta, pouze to zvedne cenu IPv4…
Velke firmy a provideri si to dokazi zajiste spocitat, takze ta spravna lavina nastane az v okamziku, kdyz nekdo prohlasi „prechazime plne na IPv6, protoze se nam to ekonomicky vyplati“. Do te doby to bude pouze o akademicke diskuzi a ohnivych diskuzich .. ale IPv6 se moc nerozsiri…
Minuly clanek o „bublinach,“ at si kdo chce co chce rika, toto jen potvrzuje – pro mensiho ISP je IPv6 stale nezajimave.
presne tak, je zaujimave ako ludia utocia na predchadzajuci clanok ktory bol relativne triezvy
je jasne ,ze ipv6 raz pride a zacne sa vo velkom nasadzovat..ale nestane sa tak v horizonte 3–5 rokov ani nahodou
nema to zmysel ani z pohladu velkych firiem zatial…kvantum vnutropodnikovych aplikacii na to nie je pripravena a ani nikdy nebude..migracia na ine systemy len koli ipv6 by bola draha…nehovoriac o infrastrukture a prace ktoru to bude vyzadovat-kazdopadne bude treba udrzovat naraz ipv4 aj ipv6.
jednoducho vyhody ipv6 sa ani nahodou neblizia nakladom spojenym so zavedenim
kym nebudu ipv6 only sluzby alebo ipv6 only klienti tak sa do toho nikto nepohrnie,lebo tomu uchadza akykolvek zmysel okrem pripravenosti na „buducnost“
Problém je, že není žádný „přechod“ na IPv6
Ve skutečnosti se musí zachovat stávající infrastruktura na IPv4 a k tomu přidělat totéž na IPv6. A když chci využít možností IPv6, tak nová architektura je jiná! A to se pak opravdu špatně navrhuje a udržuje.
Samozřejmě existuje možnost udělat IPv6 only síť, ale pokud chceme zachovat přístup na IPv4 zdroje, pak je s tím víc problémů, než kolik to přinese užitku.
Ale všem doporučuji s IPv6 začít! Ono to není tak růžové jak se píše a pokud máte jen trošku složitější architekturu, garantuji vám pěkný kopec bezesných nocí. Poskytovatelé obsahu také musí přizpůsobit své aplikace (řada služeb se například brání útokům blokací jejich IP a to se dělá fakt špatně, když najednou těch adres každý může mít miardy a každou vteřinu je měnit).
Tohle všechno je lepší dělat s předstihem a nabrat praktické zkušenosti.
To je velmi pekna myslenka. Smysl by to davalo, hlavne takhle ze zacatku, kdy jeste porad jsou aplikace, ktery IPv6 neumi a kvuli kterym by uzivatel IPv6-only sit moc neocenil. Tohle treba NAT64 neresi, ten mi prijde dobrej az nekdy do budoucna, kdy uplne kazda aplikace uz umi IPv6 a jen je potreba zajistit pristup na par zbylych IPv4 serveru.
Na prvni pohled vidim jen dva drobny problemy. Zaprvy kde vzit ty IPv4 adresy, ktery by klient dostaval. Verejny to byt nemuzou, tech by nebylo dost. Standardni privatni rozsahy se pouzit nedaji, protoze ty uz muze mit klient pouzity. Ale asi by nebyl problem na to vyhradit novej privatni rozsah (Bcko by stacilo), cimz by odpadl i problem s mnozstvim adres, protoze by se na ruznych relay serverech mohly opakovat. A druha vec je, ze relay server by byl vlastne jeden gigantickej NAT a asi by byl trosku problem s kapacitou, takze by jich muselo byt hodne. Na druhou stranu, ze zacatku stejne ISP musi klientum IPv4 zajistit, takze nejaky NATy by musel mit tak jako tak. A tohle by mu umoznilo mit svou sit jen na IPv6 a nemusel by tam udrzovat i IPv4.
Kazdy ISP by asi musel mit svuj Teredo4 server, ktery by tak uzivatelum daval ipv4 adresu, jakou meli predtim nebo jednoduse nejakou privatni, za NATem. ISP by tak melo stacit par verejnych ipv4 adres na tech par NATu. Ale mam neblahy pocit, ze Teredo4 servcer zadny neexistuje, stejne tak klient. A byl by tu stejny problem pocitacu s adresami za firewallem, pokud by ty adresy nebyly za NATem, ale verejne. A bylo by o to hur, ze ten pocitac by mohl jet na Windows 98, ktere naqtesti ipv6 neumi, ale bohuzel umi ipv4. W98 nikdy nemeli naucit nic lepsiho, nez NetBeui.
Ono by na tom nebylo nic slozityho, v podstate je to uplne obycejnej tunel. Staci jen vymyslet neco pro automatickou konfiguraci. Klientsky routery se maji konfigurovat nejcasteji pres DHCPv6, tak by nebyl problem tam pridat nejakej novej parametr, kterym by se predala adresa relay serveru. A uplne stejnym zpusobem by sel rozsirit i radvd. A pak uz by se to navzajem snadno domluvilo, jakou IPv4 adresu si ma klientsky zarizeni nastavit. A ani s Win98 by nebyl problem, jen by se musely strcit za nejakej novejsi router, kterej by zvladl udelat tunel.
Pěkne jste definoval problém. IPv6 je úplně nový systém. A taky pěkně drahý. Proto tomu nedávám budoucnost. Zatím vytvářet obezličky na IPv4 je levnější. A i když jednou adresy dojdou, pořád zatím bude levnější to nějak obejít, než zavádět nový protokol. Možná že výrobci nějaký ten kus HW s IPv6 prodají, možná budou provideři, kteří to začnou nabízet, hlavní je, aby to začali používat masy. A tady jsem skeptik.
Zaujimave, ze autor sa snazi velice odborne a globalisticky pozerat na problem, ale zabudol definovat zakladny pojem, o ktorom sa tu tolko hovori. Kedy dojdu ipv4 adresy? Ked ich nebude mat kto globalne rozdavat, respektive z coho, alebo kedy bude kazda ipv4 platna verejna adresa pingnutelna v zmysle, ze na jej konci bude server / NAT s pouzivatelmi / pouzivate?
Predosli clanok bol z pohladu ISP a nebol zaujimavy. Kazdy koncovi uzivate (velikanske percento) je pripojenych cez podobneho ISP. On len povedal, ze on konkretne by vydrzal cca 10 az 20 rokov so sucasne pridelenymi adresami. Nevidim nikde spor s aktualnym, ci predoslym clankom o ipv4 a jeho konci.
Nepisal by som tento clanok v kusok ofenzivnom duchu… Len tolko som chcel.
Shlédnul jsem záznam diskuse, která proběhla na nedávné konferenci IT10, kde mě nejvíce zaujalo vystoupení pána z O2. Musím říct, že se na to dívají velmi realisticky a je dobré, že vznikl prostor pro vyjádření někoho z firmy, kdo o tom má přehled. Mimo jiné padla podstatná informace, že snaha O2 a Seznamu v zavádění IPv6 má 1 hlavní důvod: bude muset být dual stack, a bude se muset dělat 4to4 NAT; to je pro n×10 Gbps problém, takže potřebují co nejvíc provozu přelít na IPv6. A Seznam to je i Stream.cz – jeden z provozovatelů CDN, asi největší česká cdn NACEVI už IPv6 pokud vím umí. Pokud ještě přesvědčí i Novu a jejich tn.cz, budou mít pravděpodobně netriviální část na konektivitu náročného obsahu „přelitou“ na IPv6.
Pán z O2 se vyjádřil, že někdy v příštím roce dojde na situaci, kdy pro stávající zákazníky (dejme tomu služby ADSL) se nic nezmění, ale noví impliticitně dostanou IPv6 konektivitu a k tomu natovanou „privátní“ IPv4. Jelikož v té době O2 veřejné IPv4 mít už nebude a další nedostane, nic jiného jim nezbývá.
Na konci padl i dotaz na velmi důležitou otázku, která mě také napadla a čekal jsem, jestli na to dojde řeč. Co potom někdo bude chtít na ADSL veřejnou IPv4, dokáže mu ji Telefonica dodat? Odpověď byla: „IPv4 mít prostě už nebudeme, takže je ani nebudeme moci nikomu prodat. Pokud někdo bude chtít provozovat server, tak na to bude mít právě tu IPv6.“
Co si to tom myslíte, dopadne to tak? Protože pokud třeba budu chtít zpřístupnit firemní VPN nebo mít na ADSL mailserver, tak IPv6 v té době ještě nebude řešením! Podstatná část klientů v té době IPv6 konektivitu mít nebude, takže se na tu VPN nepřipojí (pokud jim zároveň nebudu chtít nutit Teredo apod. ale to stejně vždy nemohou nainstalovat).
Podle mě hlavně u těch mailserverů (hlavních MX pro doménu) bude IPv4 konektivita potřeba „navždy“. Protože pokud budu mít IPv6 only MX, tak si ke mě nepošle mail žádný outgoing server, který nemá IPv6. A těch tu ještě dlouho bude dost.
Osobně si myslím, že i O2 si dostatek IPv4 adres „schová“ a budou za poplatek. Protože ten kdo ji potřebuje, si za ni zaplatí klidně 200Kč/měsíc. Možná to ani nebude muset být zpoplatněno, bude stačit „na žádost“ – viz předchozí článek o IPv6 z pohledu ISP.
O2 se nyní dostává do naprosto stejné situace, do které se dostali lokální ISP už před lety (viz předchozí článek). Jen mají tu síť jinou a větší, tak řeší jiné probémy. A také už je IPv6 více ready-to-use než před lety.
Nevěřím, že budou na ADSL rozdávat do poslední volné IPv4 a pak říkat „už nemáme“. Nevěřím, že by byli obchodně tak hloupí, to by si nechali ujít možnost ty „ušetřené“ IPv4 adresy pak prodávat. Protože ostatní ISP, co je ušetří, budou v konkurenční výhodě. Mnohým reálně došly IP adresy už dávno, ale ještě dlouho je budou schopni na žádost nebo za poplatek poskytnout. Že by to v O2 taky tak neudělali? Minimálně pro služby typu SHDSL za 10kkč/měsíc budou veřejné IPv4 ještě dlouhé roky, tím jsem si jist.
Omlouvám se za dlouhý vesměs úvahový text. Ale ještě bych poznamenal, že přístup O2 je ve stejné jaksi „čistější“ než u těch malých ISP.
O2 říká: „Nejsou IPv4, co se dá dělat musíme, dát NAT. Ale jako ‚kompenzaci‘ k tomu rovnou dostanete v6.“
Menší ISP: „Nikdy jsme neměli dost IPv4, co se dalo dělat, dali jsme NAT. A IPv6 budou časem.“
Nedobře se na to díváte. Lze předpokládat, že podobný problém budou mít i ostatní nadnárodní poskytovatelé, takže ve stejné situaci nebudete jenom vy, ale mnoho ostatních.
Na lidi s domácími poštovními servery si operátor jistě nejde obchodní řešení. Například jim nabídne sekundární servery na své páteřní IPv4 síti.
Že si operátoři nějaké čtyřkové adresy schovají, tomu věřím taky. Ale je i v jejich zájmu co nejrychleji převést všechny na IPv6, takže předpokládám, že příděl čtyřkové adresy budou ztěžovat (jak cenově tak technicky – třeba tunelováním místo nativního směrování).
Já bych to tak nehrotil. Čím déle budou operátoři IPv6 oddalovat, tím rychleji na něj přejdou, protože tím více se IPv4 stane nechtěným. A kdo bude chtít IPv4 i proti vůli operátora, tak si prostě koupí IPv4 tunel. (Zrovna tak, jako se dnes prodávají anonymizační tunely nebo všelijaké DDNS.)
Teď se na to dívám ze své pozice, jako zákazníka. Takže si představuju situaci, že třeba za rok a půl budu potřebovat sehnat připojení pro školu/menší firmu. Když mi O2 řeknou „IPv4 nemáme, nedostanete, leda si plaťte nějakou 10× dražší enterprise službu. Ale už máme IPv6.“, a nějaký slušný místní poskytovatel mi řekne „Klidně vám dáme 2 IPv4 adresy zdarma/za 100 Kč měsičně, IPv6 nativně bude za rok.“. Tak to je další mínus v rozhodnutí pro O2.
Já to vidím tak, že potřeba mít veřejnou IPv4 tu bude ještě dlouho, a bude čím dál tím těžší se k ní dostat. Stane se z toho vzácný statek. Jistě je možné, že si O2 spočítá, že by se jim pronájem „schovaných“ IP adres nevyplatil ani za 1000Kč/měsíc, protože by měli vyšší náklady. Zajímavé, že ostatním ISP se to dnes vyplatí.
Ale pořád je tu ten paradox, že u O2 veřejnou IPv4 na „obyčejném ADSL“ třeba za 2 roky nedostanu ani náhodou, ale u 90% lokálních ISP ano. Protože oni se s nimi za ty roky nedostatku naučili efektivně hospodařit.
>> Ale je i v jejich zájmu co nejrychleji převést všechny na IPv6
Na jak dlouho odhadujete potřebu dual stacku? Já bych to viděl nejmíň na 5 – 10 let. Velcí operátoři, co dosud měli volné IP jsou ve větším problému, než to, co je neměli. Musí řešit nasazení 4to4 NATu a zároveň IPv6, ti ostatní, co NAT už mají vyřešení jen doplní IPv6, až po tom bude skutečně poptávka. Ukazuje se, že u takového O2 není rychlé zavedení IPv6 ani tak snahou o nějaké lepší služby, ale o co největší omezení nákladů na drahý carrier NAT.
Aby si někdo nemyslel, že jsem ten „zpochybňovač“ IPv6: je jasné, že všichni ISP to budou muset zavést. Já jen polemizuji nad tím, jak rychle to bude potřeba. Jestli včera bylo pozdě nebo je ještě pár let čas.
> Ale pořád je tu ten paradox, že u O2 veřejnou IPv4 na „obyčejném ADSL“ třeba za 2
> roky nedostanu ani náhodou, ale u 90% lokálních ISP ano. Protože oni se s nimi za
> ty roky nedostatku naučili efektivně hospodařit.Ale pořád je tu ten paradox, že u
> O2 veřejnou IPv4 na „obyčejném ADSL“ třeba za 2 roky nedostanu ani náhodou, ale u
> 90% lokálních ISP ano. Protože oni se s nimi za ty roky nedostatku naučili
> efektivně hospodařit.
To ani zdaleka. Oni ti místní ISP akorát dostali víc adres než potřebovali. Typicky dostal i malý provider blok 16C. S tím se dá vystačit na poměrně hodně zákazníků.
To je otázka – 16C je 4096 adres, takže i kdyby byla minimální režie, tak je to 4000 zákazníků. Možná už mají dávno víc, to nevím, ale nepravděpodobné to není.
O2 mají blok ke své velikosti relativně větší, když jim dojde až cca za rok. Ten místní ISP od začátku viděl, že má adres málo, tak od začátku nasadil pro většinu zákazníků NAT. U O2 začly adresy reálně docházet až teď, tak na NAT došlo taky až teď. A s tím IPv6 nutně nesouvisí. Klidně by mohli nasadit IPv4 NAT před dostupností IPv6 (neuvažujeme-li ty výkonnostní problémy).
Ale v O2 taky budou muset stanovit okamžik, od kdy veřejná IPv4 nebude pro zákazníka ADSL samozřejmá. Jistě to nebude v okamžiku, kdy přidělí poslední IP z jejich bloku, ale nechají si určitou rezervu.
Jde o to jak ta rezerva má být velká. A podle mě by byli hloupí, kdyby si nenechali dost velkou rezervu, aby ty IPv4 mohli dávat za poplatek i na ADSL. Jde jen o výši toho poplatku, který musí mít správný „regulační efekt“. Je vidět, že i když to je bez poplatku a jen na žádost, požádají si řádově jednotky procent zákazníků.
Původní článek mě také zvedl ze židle, ale dlouho jsem sbíral duševní sílu vyvracet často velmi úsměvné argumenty. Nakonec jsem tak dlouho otálel, až se „problém vyřešil sám“ v podobě publikace tohoto článku Ondřeje Filipa.
S jeho závěry se ztotožňuji, jen bych snad více zdůraznil to, co jen naznačuje:
Problémem není vyčerpání adresního prostoru IPv4. Problémem není ani zavádění IPv6 na dualstacku. Problém ISP ignorujících nebo dokonce bojkotujících IPv6 nastane v momentě, kdy první provozovatelé významných zdrojů začnou původní IPv4 opouštět. Tímto pozdravuji pana Tomáše Šimka a přeji mu, až onen okamžik nastane, aby mu zbyli nějací zákazníci.
Ač mohly být argumenty pana Šimka úsměvné, tak podle mě zrovna jeho firma se k problému staví ve srovnání s ostatními lokálními ISP velmi dobře. Problém neignorují, mají řešení jak nasadit IPv6 připravené, a „bojkotují“ jeho zavedení z čistě ekonomických důvodů. Věřte, že u podobných firem je situace často nesrovnatelně horší, to jsou ti ignoranti. A těm hrozí, že je převálcuje konkurence.
Bez ironie se ptám: kdy myslíte (v řádu roků), že ty významné zdroje začnou být nepřístupné přes IPv4? To je skutečně ten podstatný problém. Já to nejsem schpen kvalifikovaně odhadnout, ale ani nevidím důvody, proč by to někdo dělal. Musela by to být situace, že opuštění IPv4 přinese větší úspory než propad příjmů. Můžete naznačit takovou situaci?
Momentálně většina významného obsahu na IPv6 není vůbec, takže přechod kdy na něm bude výhradně tak nějak všem přide jako vzdálená budoucnost. Pokud by o tomhle existoval nějaký přesvědčivý článek nebo studie, snad by to ISP nebo poskytovatele obsahu probudilo z ignorace a letargie.
Dle mého názoru bude vývoj u provozovatelů obsahu probíhat následujícím způsobem:
1. zprovozní své služby i na IPv6 (aby mohli obsloužit i zákazníky, kteří po vyčerpání IPv4 dostanou IPv6 adresu – někteří to dělají již nyní především z testovacích, prestižních respektive marketingových důvodů)
2. tím jak ISP začnou zprovozňovat IPv6, počet přístupů via IPv6 poroste (zákazníci s oběma protokoly budou preferovat IPv6)
3. počet přístupů IPv6 překoná IPv4
4. jakmile počet přístupů protokolem IPv4 začne být zanedbatelný, postupně se jím provozovatelé obsahu přestanou zabývat…
Kdy tento okamžik nastane si nedovoluji odhadovat. Dovolím si však odhadnout kdy nenastane. Počítáme-li cyklus modernizace síťových prvků 3–5 let, tak je možné nechat současné prvky dožít a IPv6 řešit až v momentě jejich přirozeného nahrazování. Takže ten kdo IPv6 nepotřebuje, nemusí modernizovat mimo přirozený cyklus.
Krom toho bych rád doplnil, že postupně mizí hlavní ekonomická překážka implementace IPv6 do sítí velkých operátorů. A tou bezesporu bylo zařazení podpory IPv6 do příplatkových verzí software. Například Cisco a Juniper slibují přesun plné podpory IPv6 do základních verzí. Očekávám, že to bude po blížícím se vyčerpání IPv4 a přirozené snaze o předzásobení se IPv4 adresami třetím důležitým faktorem pro odstartování IPv6 boomu.
Já už mám IPv6 v kanceláři i doma, a vy? :)
Hlavni problem lezi hned pred prvnim bodem. Poskytovatel nemuze dat zakaznikovi pouze IPv6 adresu a nedat mu nejakou formu IPv4, protoze drtiva vetsina vseho na netu jede prave jen na IPv4. Je to tak dneska a bude to tak i za rok.
Kdyz mi ted nekdo nabidne IPv6 only pripojeni, tak by mi ho musel dat zadarmo, abych o nej mel zajem. Vzdyt si na tom poradne nezabrouzdam ani po blbym webu, a to vcetne webu, ktery IPv6 „tak trosku“ podporujou, jako treba tady root.cz. Jsem urcite zvedavej na to, zkouset pokazdy misto tradicniho www jeste ipv6, www.ipv6, www.v6 a kdo vi co jeste dalsiho, na cem by to mozna mohlo bezet.
Proste kazdej bude muset mit IPv4 jeste hodne dlouho, klidne stokrat znatovany, protoze i tak to bude mnohem uzitecnejsi nez IPv6. A tim zaroven pada motivace pro rozjizdeni sluzeb na IPv6. Proc se s tim otravovat, kdyz pres IPv4 se tam dostanou vsichni.
Souhlas – je třeba uvažovat nějakou kauzalitu, tj. před důsledkem musí být realizována příčina. Nevidím tu model, který by poskytovatele obsahu jakkoliv tlačil ke zpřístupnění tohoto obsahu přes IPv6. Jistě je IPv6 výborné pro p2p služby, ale poskytovateli obsahu přinese akorát náklady navíc, které se mu nevrátí. Neříkám, že třeba IPv6 nikdy nezavede, ale nebude s tím spěchat.
V současnosti je IPv6-only připojení neprodejná služba. Tedy ISP budou pořád muset zákazníkům zajistit nějaký přístup na IPv4, na to nakonec máme hodně vyladěnou technologii 4to4 NAT (tak se vyjádřil i pán z O2 na konferenci IT10), se kterou i ti poskytovatelé obsahu už dnes počítají. A v takové situaci jednoduše není ekonomický ani technický tlak, aby poskytovatel obsahu implementoval IPv6. Pokud to někteří udělají „o dobré vůli“, tak to určitý posun může přinést. Ale aby byla masově prodejná IPv6 only konektivita, to je hodně daleká budoucnost.
Mozno budem za to „zlyncovany“, ale co keby v jednej krajine vysla zakonna norma, ktora nariaduje vsetkym ISP poskytovat okrem IPv4 aj IPv6? …a IPv6 sluzba musi byt zaroven aj „bez priplatku“. Inak nemozu ti ISP poskytovat vobec nic. Podobne by na tom boli predavane telekomunikacne zariadenia – ak podporuju IPv4, musia podporovat aj IPv6 (inak by nebolo legalne ich predavat).
Skratka zakonom stanovena podmienka…
Teda nie, ze by museli povinne dat IPv6 hned a vsetkym, ale museli by to podporovat a ked zakaznik o to poziada, ma pravo to dostat bez navysenia ceny.
Co by to asi urobilo s internetovymi sluzbami v danej krajine, keby sa poskytovatel obsahu mohol spolahnut, ze kto ma „internet“, moze mat aj IPv6???
Aj ked regulacie su casto vnimane ako brzda podnikania… ja okrem skripania zubov tych ISP a mozno par vyrobcov… vidim v tomto pripade aj velke pozitiva.
A teoreticky by to nemusela byt len jedna krajina, ale aj cela EU. Ked to ide so ziarovkami, musi to ist aj s IP!
Mna by zaujimalo preco tu kazdy spomina obmenu sietovych zariadeni a podobne. IPv6 nema s hardware strankou sietovych zariadeni takmer nic, ak sa do zariadenia da nasukat novy firmware/software tak sa tam da tiez vecsinou dostat aj IPv6 podpora. Problem by mohol byt maximalne uz pri menej vykonnych zariadeniach napriklad s malo RAM a podobne kde by museli bezat dualne IPv6 aj IPv4 sluzby.
Bohužel nemáte pravdu.
Není to problém jen velkých krabic, které mívají IP věci zadrátované do hardware, ale týká se to i malých boxů, u kterých je jen velmi malá pravděpodobnost, že jsou stále podporovány výrobcem.
Jinými slovy jsou venku krabice, u kterých to prostě nejde (nebo jde za cenu výrazné ztráty výkonu), a jsou krabice, u kterých to nikdy nebude (pokud do nich nenahrajete nějaké OpenWRT).
Pán je asi teoretik, že ano? Dneska rozchodím IP stack na mcu s nějakými 20 MIPS, ale stačí to na obsluhu 10 Mbips a jednoho klienta. Pokud chci mít 100 Mbips a jednoho klienta, tak potřebuji reálně cca 50 MIPS a pochopitelně požadovaný výkon stoupá s počtem otevřených relací. To všechno je bez nějakého šifrování v síťovém layeru. Pokud je třeba zavést několik různých možností šifrování, tak se dostáváme odhadem na 400–500 MIPS jen na prostou obsluhu IP stacku. To mi už nestačí Cortex M3, ale musím tam dát A9 nebo nějaký jiný maxi nabušený čip. Cenově je to nesrovnatelné! Cortex M3 je cca 3 EUR a A9 tak 20 EUR. Takže to není jenom o naflashování nového obsahu firmware. Nějaké Broadcomy, co jsou v těch kabičkách by to zkrátka výkonově neutáhly. Nehledě na to, že rychlejší čipy více žerou, takže místo nějakých 100 mA a 3V3 pro Cortex M3 tam musím hnát třeba 1500 mA a 1V8. Dneska každý počítá každou korunu a když má router stále zapojený, tak nadává kolik ticíc korun to ročně stojí. Po přechodu na IPv6 jen za elektřinu zaplatím trojnásobek.