Hlavní navigace

Vlákno názorů k článku Konec roku 2001 přinesl i konec současné kryptografie! od Pavel Vondruska - Dobry den. Vstupuji opět do diskuse. Především velice...

  • Článek je starý, nové názory již nelze přidávat.
  • 30. 12. 2001 13:38

    Pavel Vondruska (neregistrovaný)

    Dobry den. Vstupuji opět do diskuse. Především velice dekuji panu Rosovi, který místo mne velice perfektne vedl celou diskusi a zasvecene a odborne odpovidal na dulezite otazky. Clanek byl skutecne pouze odlehcenim vanocniho shonu (mimochodem nedostatek casu se podepsal i na jeho obsahu viz. diskuse chybicky - diskretni logaritmus-algoritmus apod.) Psal jsem jej přes noc a rano jej odeslal na root.
    K panu Klimovi. Predpokladam, ze i jeho prispevek byl laden vanocnim shonem, neboť formulace meho byvaleho kolegy z matematicke olympiady, spoluzaka a pozdeji kolegy (tehdy také tehdy urednika) se mi zda ponekud neadekvatni. Starost o nasledky, ze bude nutne (cituji) ... trpělivě a dlouho uvádět na pravou míru!... znam velice dobře. Na svých cca 35 prednaskach v roce 2001 na tema elektronicky podpis, jsem musel neustale vysvetlovat, za panove Klima a Rosa nerozbili elektronicky podpis, ale jejich utok se tyka pouze ulozeni klicu pro PGP. Titulky v novinach byly zcela zavadejici a skutecne dalo praci vysvetlit, o co skutecne slo (vždy jsem však dodaval a vyuzivam i této prilezitosti, ze blahopreji k dosazenemu vynikajicimu kryptologickemu vysledku!). Co se tyka kvantoveho pocitace, slo mi opravdu jen o popularizaci pojmu : kvantovy pocitac a Shoruv algoritmus. Pravdou však zustava, ze v pripade realizace je RSA (apod.) v haji. Proc to tedy nerici nahlas? Kolik lidi v CR znalo Shoruv algoritmus (mimo naší kryptologickou komunitu)? Ted si o nem precetlo několik tisíc lidi. Pravdou také je, ze rada odborniku se domniva, ze realizace bude mozna a to nejpozdeji do roku 2020. Opravdu se ocekava, ze statni urednik bude pouze s usmevem ukazovat cipovou kartou (jeste lepe elektronickou obcanku) se slovy : kupte si elektronicky podpis a slibovat bezvadnou komunikaci obcan stat? Proc nerici v cem vsem muze byt potencialne problem?
    Mimochodem - skutecne si myslim, ze jsem jeden z tech, kdo udelal pro popularizaci elektronickeho podpisu v CR docela dost...Takze prosim o shovivavost, kdyz si dovolim napsat, ze mohou byt i problemy s jeho realizaci....
    Ještě k penezum a kvantove kryptologii. Nerikam, ze peníze vyresi vse, ale bez penez proste nelze dany nakladny vyzkum provadet. To, ze je nyní doba, kdy se do této oblasti lejou obrovske castky, znamena, ze se prece jen nejaky ten vysledecek ocekava. Neodpustim si také jednu prihodu z CR. V ramci grantoveho ukolu byl v roce 1996 otevren dlouhodoby úkol v této oblasti. Mimo jiné se podarilo sestavit kvantovy generator nahodnych cisel, realizovat protokol dohody na klici apod. Nicmene na konci roku 1999 byl vyzkum zastaven na jednani prislusne komise zaznela tato slova : ..jedna se o utopii je to jako zkoumat počasí na Marsu...
    Napadl mne jeste jeden vhodny zaver:
    Aby nahodou někdo nepsal o potencialnich problemech (nejen statni urednik) s pouzivanim sifrovych systemu a vubec o informacni bezpecnosti, co takhle vsechny tyto clanky zakazat? Koneckoncu pouzivat slabou kryptografii muze mit sve vyhody :-)!

  • 2. 1. 2002 13:12

    Ondřej Haderka (neregistrovaný)

    Ten experimentální výzkum naštěstí úplně zastaven nebyl, byť peníze se na něj shánějí pořád těžko. Naše skupinka na UP Olomouc a ve FZÚ AV se snaží v experimentální kvantové kryptografii pořád pokračovat i po konci onoho projektu. Generátor náhodných čísel se zmenšil z laboratorního stolu na krabici o formátu A4 která se připojí k PC přes paralelní port a generuje a šla by určitě celkem snadno dotáhnout do úplně komerční podoby, kdyby na to ovšem byly peníze a lidi. Kvantová kryptografie nám v laborce stála do konce roku 1999 a chodil na ní protokol pro přenos zpráv i vzájemnou identifikaci na vzdálenost půl kilometru a teď se k experimetům znova vracíme z trochu jiné strany.
    Obecněji bych ale poznamenal, že byť je kvantová kryptografie experimentálně dneska zvládnutá velmi dobře, k jejímu masovému nasazení je pořád hodně daleko a problémů zbývá víc než dost. Je fakt, že kvantový počítač by mohl dost popohnat potenciální investory :-).
    Pokud jde o tu čerstvou zprávu o KP, je to další krůček, jestli mezník, je myslím ještě brzo hodnotit. Každopádně k nasazení KP na tisícibitové klíče je pořád hodně daleko, ale prošlapávaných cest je víc než jen ta molekulární. Vzhledem k tomu, že ještě tak před pěti lety vypadalo i těch sedm bitů jako naprostá utopie, nejsem zcela bez naděje, že se toho dožiju.

  • 2. 1. 2002 16:53

    Pavel Vondruska (neregistrovaný)

    Dekuji za pripspevek. Doufal jsem, ze se ozve nekdo ze zasvecenych. S pozdravem Pavel Vondruska

  • 2. 1. 2002 21:12

    Vlastimil Klíma (neregistrovaný)

    Inu není nad to, když fyzici píší o fyzice a úředníci kolem šoupou nohama... Vědom si dobře sledu dalších událostí se tímto rovnou všem dotčeným úředníkům hluboce omlouvám.

  • 8. 1. 2002 12:59

    Mgr. Monika Pilchova (neregistrovaný)

    Dekuji, za reakci odbornika. Alespon jeden zasveceny kvantovy fyzik cte roota a vyjadri se k prispevku. Co takhle nejaky podobny clanek o kvantove kryptografii? Urcite by to moc prospelo. I kdyz i tak maji nekteri odbornici na bezpecnost, kteri neholduji kvantovce, uz ted spatne spani.
    Take se tesim, ze se toho doziju. A ze jeste treba vyuziju to, ze jsem tu kvantovku studovala, i kdyz ji ted nedelam.