Hlavní navigace

Konference OpenAlt otevře a propojí komunity vývojářů, učitelů i vědců

24. 10. 2017
Doba čtení: 2 minuty

Sdílet

Dvanáctý ročník konference OpenAlt spojí a otevře komunity z různých oborů. V Brně se sejdou vývojáři, lidé ze státní správy, učitelé, vědci, ale i domácí kutilové. Společným tématem bude otevřenost.

O víkendu 4. a 5. listopadu se v Brně na FIT VUT uskuteční dvanáctý ročník konference OpenAlt, která se zabývá otevřenými daty, počítačovou bezpečností, vývojem otevřených technologií a moderními trendy v těchto oblastech. „Chceme dát dohromady odborníky z mnoha různých oblastí, kteří se nebojí společně komunikovat a vymýšlet neotřelá řešení napříč nejrůznějšími obory,“ říká Jozef Mlích, hlavní organizátor akce.

Konference již má hotový program, jehož hlavní část je rozdělena do osmi sálů. Celkem zazní 119 témat od 107 přednášejících, kteří promluví v šesti přednáškových a dvou workshopových místnostech. Vstup na konferenci je zdarma, stačí vyplnit registrační formulář. „Registrace není povinná, ale pomůže nám lépe rozvrhnout kapacitu jednotlivých sálů,“ říká Mlích.

Kromě přednášek čeká návštěvníky také bohaty doprovodný program: stánky zajímavých projektů, dětský koutek, laserový střelecký simulátor, piklírna či dva společenské večery. „Lidé by se na těchto akcích měli především setkávat, což podporujeme právě doprovodným programem. Nejlepší nápady totiž vznikají v otevřeném prostředí a dobré náladě,“ vysvětluje Jozef Mlích.

Cílem je propojit lidi z různých komunit, které spolu mohou velmi dobře spolupracovat a vytvářet nové nečekané projekty. „Budeme spojovat jednotlivé komunity. Zajímá nás nejen čisté IT, ale spojujeme lidi ze státní správy, učitele inovativním přístupem ke vzdělávání, bastlíře, vědce a domácí kutily. Společným jmenovatelem je otevřenost,“ říká Mlích.

Otevřená řešení bývají často vnímána jako řešení zdarma, to je podle Mlícha ale jen ta méně podstatná část: „Současně chceme ukázat, že otevřená řešení nejsou jenom zadarmo, ale jsou i ‚dospělá‘ a použitelná. Otevřenost představuje i novou formu managementu.“

Michal Bláha z HlídačStátu.cz se zeptá, komu pomáhají otevřená data, Jan Mareš z NKÚ probere implementaci požadavků kladených zákonem o kybernetické bezpečnosti, Ondřej Neumajer z MŠMT se bude zabývat digitalizací ve vzdělávání, budeme vytvářet otevřené mapy či otevírat akademickou sféru.

Otevřenost také znamená diskusi, proto bude letošní novinkou také velká panelová diskuse, která svede dohromady odborníky z nejrůznějších oblastí. „Chceme, aby společně s námi diskutovali na aktuální témata, která trápí nejen IT obor, ale celou společnost.“

Konference se uskuteční o víkendu 4. a 5. listopadu v prostorách FIT VUT v Brně. Partnery akce jsou Red Hat, ICT Pro, ModernTV, Kiwi.com, JIC, Fablab, Mozilla, Advantech B+B Smartworx, CleverAnalytics, Cesnet, Nethost a Zoner Software. Akce se koná pod zášťitou primátora statutárního města Brna, mediálním partnerem je Root.cz. Pořádá spolek OpenAlt společně s FIT VUT v Brně.

Byl pro vás článek přínosný?