Hlavní navigace

Konqueror - jaký opravdu je?

7. 12. 2000
Doba čtení: 3 minuty

Sdílet

Asi jsem nebyl sám, kdo se v nedávno vyšlém KDE 2.0, nejvíce těšil na Konqueror - browser, který předcházela poměrně dobrá pověst. Jaký tedy vlastně je?

Účelem článku je představit Konqueror jak webový browser, nebudu se tedy věnovat jeho fungování jako file manageru.

Hned poté, co je uživatel potěšen bezproblémovým převzetím Netscapých bookmarků, ho asi rozladí problémy s některými českými stránkami. Z mých oblíbených stránek je nečitelná minimálně 1/3, což zamrzí. Například ROOT.cz je úplně v pohodě, ale třeba Lupa vypadá, jako kdyby byla psána arabsky, Mobil je naprosto v pohodě, České noviny nečitelné, překvapivě byl bez problému i Atlas a naopak nečitelný je Seznam atd. To je, zvláště pro uživatele prohlížejícího hlavně český web, velice nepříjemné a hned na začátku ho to asi odradí. Po zkoumání zdrojových kódů stránek, jsem dospěl k názoru, že problém je pravděpodobně v definici fontu na stránkách, např. Seznam používá <font face="arial ce,helvetica ce,helvetica">, na ROOTovi používáme definici, na které se shodlo osazenstvo konference Webdesign, a která by měla spolehlivě fungovat na všech platformách (něco na tom asi bude) – font-family: Helvetica CE, Arial CE, Arial, Helvetica, sans-serif. Samozřejmě si nedělám iluze o tom, že by provozovatelé serverů upravili své kódy kvůli jednomu či dvěma šílencům, používajícím exotický browser, ale zamyslet by se nad tím mohli :)
Dobrou češtinu na ROOTovi může mít na svědomí i modul Csacek, který odesílá informaci o kódování češtiny i v http hlavičce. Tuto domněnku potvrzuje i fakt, že ROOT byl v pohodě česky i ve starších buildech Mozilly, ve kterých většina serverů správně česky nebyla.
Nelze tedy jednoznačně říct, že Konqueror dělá něco špatně, chyba bude asi i na straně serverů, ale pokud to nedělá problém ostatním browserům, hledí se na to jako na chybu prohlížeče.

ROOT.cz v Konqueroru

JAVAscript funguje se střídavými úspěchy – na Atlasu mi normálně javascriptově sněžilo (v Mozille nesněží), ale toto sněžení bylo trochu nenažrané a poté, co si Konqueror vzal 100% procesoru, pomohl jen oblíbený příkaz kill. Pak jsem navštívil server javascript.sk a jal se zkoušet zde vystavené scripty – hvězdičky okolo kurzoru Konquerora spolehlivě sestřelily, naopak periodická tabulka prvků fungovala normálně – pád nastal až po zmáčknutí tlačítka BACK :(. U několika dalších scriptů nastal vždy dříve nebo později pád. Čili z toho plyne, že JAVAscript ano, ale ne každý. Zda funguje právě ten váš, nezjistíte asi jinak, než že ho v Konqueroru vyzkoušíte.

Narozdíl od Mozilly a Netscapa 6 má Konqueror elegantně vyřešené natahování obrázků při vypnuté grafice, prostě kliknete na ikonku a obrázky se stáhnou a to dokonce bez přeblikávání stránky, na které jsou uživatelé zvyklí z Netscapa 4.x. Pomyslnou třešničkou na dortu je pak signalizace celkového počtu obrázků a aktuálního počtu již stažených.

A co šifrovaná komunikace? Na jednu naší testovací https stránku jsem se dostal bez problému, ovšem do Expandie již ne. Ne, že by mne banka vůbec nepustila dál, dostal jsem se až ke známe hlášce „Váš požadavek se odesílá do klientského centra“, ale již jsem se nedostal k přihlašovacímu formuláři. Po pravdě řečeno, jsem ani nečekal, že bych se do Ebanky probil. Kladem je to, že prohlížeč alespoň nepadl tak, jak to udělal Netscape 6.0.

Konqueror má i (dnes už skoro standardní) možnost zvětšovat a zmenšovat text na stránce. Toto ovšem nefunguje vždy – podle mého sledování, neumí zvětšovat text, který je definován pomocí CSS.

skoleni

Co tak může ještě běžný uživatel chtít od browseru? Možná vyzvednout si poštu na freemailu. Zamířil jsem tedy na Centrum (mimochodem také nečitelné) a pokusil se přihlásit ke svému účtu, bohužel, po stisknutí tlačítka „Přihlásit“ se Konqueror odporoučel do věčných lovišť a při dalších třech pokusech to zopakoval už po pouhém najetí na stránku a pokusu stáhnou obrázky (rozhodně to ale neznamená, že chyba je na Centru. Rozbor důvodu by asi byl na delší zkoumání).
No nic, zkusíme tedy freemail Seznamu – ten hned na úvod překvapil perfektní češtinou a čitelností a i přihlášení, čtení pošty, psaní a odeslání pošty proběhlo bez problému.

Závěr:
Za dobu testování a psaní tohoto článku Konqueror asi 10× spadl a jednou musel být dokonce „killnut“, to ale mělo na svědomí javascriptové sněhové dobrodružství na Atlasu.
Konqueror rozhodně ještě nedorostl do kvalit „běžných“ browserů a ten, kdo čekal, že bude moci opustit Netscapa a brouzdat jen s ním, bude asi zklamán. Ten, kdo rád experimentuje a nevadí mu občasné problémy, nečitelnost některých stránek a někdy bohužel i pády, se s Konquerorem jistě dosyta vyblbne.

Autor článku

V roce 1998 jsem s Michalem vymyslel a založil Root.cz. Poslední článek na Roota jsem napsal v roce 2007. Teď píšu spíš na tomaskrause.cz a tvořím si bitcoinvkapse.cz.