Muze nekdo uvest priklad projektu, ktery siri svuj svobodny software za penize? (samozrejme nemyslim pripad, kdy je free verze a ta placena je ta free a neco navic a taky nemyslim zakazkovy vyvoj... myslim proste sireni svobodneho softwaru pouze po zaplaceni a bez kompromisu.)
No, bez jakéhokoliv podkladu si myslím, že tady pod "distributing" nebylo míněno, jako že si to dám na web a řeknu "stahujte a plaťte", ale spíš jako že to někomu naservíruju až pod nos na stříbrném talíři (tzn. zkompiluju, nainstaluju a ještě poskytnu podporu, kdyby něco). No a tím už se zase živí spousta firem. Druhá část té větičky tedy zřejmě nabádá tyto firmy, aby nezapomněly na vývoj projektu, na kterém vydělávají a nějak přispěly. (pozn. uznávám že je to čirá spekulace)
RedHat - poskytuje komercnu distribuciu iba zakaznikom, ktori si za to zaplatia - naviac maju zarucenu dlhodobu podporu.
Tito zakaznici zasa mozu ziadat presne zdrojove kody a tie dalej sirit, ale zvacsa uz neposkytuju podporu.
U RedHatu platis za podporu, ne za ten SW. Poskytovani technicke podpory neni mozne plosne naordinovat vsem F/OSS projektum -- u nekterych to nedava moc smysl. Tak prave proto se ptam, jestli nektery si na sebe vydelava, aniz by zaroven krome investic do vyvoje jeste investoval do nejakych dalsich sluzeb, ktere opet zase naklady na produkci toho SW zvednou
Postavit biznis na vyvoji jedineho SW produktu, ktory budes poskytovat pod slobodnou licenciou a ziadnou inou a bez dalsej pridanej hodnoty (podpora) je dost naivne, min. v dobe ked su peniaze vsetkym ;-)
Na druhej strane vyvyjat slobodny SW a uzivit sa pri tom nie je nic tazke, vid Linux :-)
Takový model (vcelku zřejmě) nemůže u větších projektů fungovat. A kdybych uvedl příklad nějakého menšího (neznámého) projektu, hned půjdete za mým zákazníkem a zjistíte, jestli vám to neprodá levněji než já :-).
Myslím, že je naopak dobře, že všechny zmíněné licence ve svém důsledku neumožňují vydělávat na pouhém přeprodávání. Pokud chcete vydělat, musíte něco hodnotného přidat (obvykle právě podpora, rozšíření na zakázku).
To není tak úplně pravda - např Namesys nabízel za úplatu dodělat nové featury do reiserfs na zakázku, výsledek by byl pod GPL. Ale nevím, jak to fungovalo v praxi.
Pokud je tím myšlen software pod GPL, tak takových firem moc není - vlastně znám akorát ty, které vám něco na zakázku naprogramují.
Pokud je tím myšlen libovolný svobodný software, tak třeba Cedega nebo i starší Windows a jejich BSD network stack (v nových už prý BSD kód nepoužívají).
"starší Windows a jejich BSD network stack"
A k čemu je to pro open source dobré? V čem je přínos takto "svobodné" licence?
Ani ten koncový uživatel z toho nečerpá žádné výhody, protože i když používá části open source kódu (část síťové vrstvy), nemá přístup ke zdrojovým kódům (pokud to nejsou přímo ty původní zveřejněné, což asi nejsou).
Dobré to bylo k tomu, že se internet začal rychle šířit do domácností a že síťová vrstva Windows dodržovala a používala RFC (alespoň zpočátku) - srovnejte s "dodržováním" HTML a CSS v Internet Exploreru v té době a ještě dlouho poté. Samozřejmě na druhou stranu to znamenalo, že ke zdrojovým kódům upravené verze už nikdo mimo Microsoft neměl přístup, ale takové bylo rozhodnutí autorů. Pokud by ta síťová vrstva byla licencována pod LGPL, dost možná by se do Windows nedostala a bůhví jak by dneska vypadala implementace TCP/IPv4 a jestli by se vůbec používalo.
Třeba by se kvůli tomu dnes nepoužívaly Windows...
to by byl sice extrémní případ, ale mohly by mít dnes menší podíl na trhu -- Windows by byly dražší (v MS by si to museli napsat sami) nebo méně kvalitní (nenapsali by to tak dobře), což by znamenalo náskok pro svobodné operační systémy.
- Blender: Chtěli za jednu GPL kopii 100000$. A dostali je.
- Od FSF si můžete objednat CD s veškerým GNU softwarem.
Šíření hotového svobodného softwaru pouze za poplatek podle vašich představ je kontraproduktivní: První, kdo si ho koupí, ho může poslat do světa zdarma. Musíte být hodně dobrý, aby další šli koupit k vám.
Jiný postup je také jednoduchý: Vezmete libovolný GPL projekt, uděláte v něm úpravu na míru svého zákazníka a tento software mu prodáte. On to rád zaplatí, protože to bude ve výsledku levnější, než psát aplikaci na zákázku nebo nasazovat komerční aplikaci, která vyhoví jen zčásti.
Ale protože jde o svobodný software, máte povinnost mu poskytnout přístup ke zdrojovému kódu. Ale vy už tomu zákazníkovi nemůžete nijak omezit nakládání s tímto zdrojovým kódem. Tak zní licence GPL.