Hlavní navigace

Krita 4.3 je venku, Wine 5.11 odstraňuje podporu 32bitového PowerPC

21. 6. 2020
Doba čtení: 3 minuty

Sdílet

 Autor: Krita
AMD přináší kompresi videa pomocí VCN 3.0 do Linuxu, Xfce povyšuje Xfdesktop na verzi 4.15, TSMC zahajuje 5nm výrobu pro Apple a Qualcomm, Rescuezilla 1.0.6 staví na Ubuntu 20.04 LTS.

AMD přináší kompresi videa pomocí VCN 3.0 do Linuxu

Podpora video enginu generace VCN 3.0 a s tím související hardwarové akcelerace na poli komprese videa míří jak do Linuxu, tak do projektu MESA. Připraveny jsou kernelové patche pro generaci GPU Navi 2 i vše potřbené pro MESA 20.2.

Dlužno však doplnit, že VCN 3.0 není žádným next-gen video enginem, například u AMD (i jinde) stále čekáme na hardwarovou akceleraci kódování do formátu AV1.

Wine 5.11 odstraňuje podporu 32bito vého PowerPC

Pravidelná aktualizace projektu Wine přichází se zahájením vývoje nového kernelového ovladače NetIO (aktuálně ve velmi rané fázi) a počáteční podporou Print Ticket API.

Dále tvůrci aktualizovali Mono engine vůči verzi 5.1, zahodili zastaralou 32bitového PowerPC architekturu, pokračovali s oddělením Unix library for NTDLL a zalátali 57 chyb. Nejstarší čekala na opravu od listopadu 2007, nejrychleji zalepená existovala pouhý 1 den.

Vývojový balík patchů Wine-Staging ve verzi 5.11 klesl ve svém objemu z dosavadních zhruba 800 až 850 patchů na zhruba 700 patchů. Spousta dílčích věcí se tak přesunula do regulérního Wine, tentokrát zejména právě věci kolem NTDLL a také DirectManipulation. Pracovalo se i na Winebuild Fake DLL, syscall emulaci NTDLL, WoW64 atd.

Xfce povyšuje Xfdesktop na verzi 4.15

Desktopový správce v Xfce si o setinku v číslování polepšil. Sice jde o vývojové vydání, nicméně přináší řadu opravených chyb (včetně memory leaku, oprav transparentních barev pozadí atd).

Dále Xfdesktop 4.15 mění některé věci kolem ikon, minimální velikost je nyní 16 pixelů, dále je zde podpora klávesové zkratky Shift+Ctrl+N pro vytváření nových složek), aktualizace překladů atd.

Všechny novinky by se měly výhledově objevit ve verzi Xfce 4.16, která je plánována ještě na tento rok (připomeňme, že lidé kolem Xfce chtějí vývoj učinit trochu rychlejším).

TSMC zahajuje 5nm výrobu pro Apple a Qualcomm

Dle dostupných zdrojů již tento měsíc – tedy v nadcházejících 10 dnech – bude v továrně TSMC spuštěna sériová výroba dvou stěžejních čipů.

5G modem Qualcomm Snapdragon X60 a ARM SoC Apple A14 jsou prvními velkými zakázkami 5nm FinFET linky v TSMC. Oba čipy pak budou později v tomto roce pohánět nové iPhony s podporou 5G sítí.

Rescuezilla 1.0.6 staví na Ubuntu 20.04 LTS

Shasheen Ediriweera ohlašuje, že na světě je nástupce „Redo Backup & Restore“. Rescuezilla 1.0.6 staví na nejnovějším Ubuntu ve své zbrusu nové 64bitové verzi, ta 32bitová je nadále založena na Ubuntu 18.04 LTS. Každopádně 64bitová edice má být podstatně rychlejší na strojích s více než 16 GB osazené RAM.

Nová 64bitová verze pak narozdíl od 32bitové umí bootovat na ryze EFI strojích, a to i se zapnutým Secure Bootem (místo ISOLINUX celkem logicky používá Grub). Opravena je chyba, které znemožňovala vytváření záloh či obnovu systému pod ~40MB velikostí, dále pak chyba v zálohování Grubu u disků s MBR a 1MB zarovnáním oddílů. I Rescuezilla je distribucí, která z Chromium přechází na Firefox, aby se vyhnula Snapu, který nelze používat v prostředích na bázi chroot, což právě Rescuezilla využívá.

Příští verze 1.0.7 má být za 3 měsíce velkým vydáním, tvůrce hovoří o připravované schopnosti chirurgicky obnovovat individuální diskové oddíly (tato nová verze 1.0.6 oficiálně podporuje jen zálohu/obnovu celých disků). Obecně omezení Rescuezilly shrnuje domovský web. Dále přibude podpora zálohy/obnovy ve formátu Clonezilla a začne proces vedoucí k nabídnutí Rescuezilly skrze balíčkovací systémy různých linuxových distribucí.

Finální verze Krita 4.3 je venku

Po vývojových verzích je na světě ostré vydání grafického editoru Krita 4.3. Novinky jsme shrnovali u příležitosit beta verze v květnu, tak jen heslovitě připomeňme zejména vodové štětce, podporu animovaných štětců ve formátu GIMP GIH, lepší podporu RGBA štětců, nové filtry, vyšší výkon či nové přechodové nástroje.

Cloud23

Více informací v oznámení této verze nebo v přehledu změn.

Autor článku

Příznivec open-source rád píšící i o ne-IT tématech. Odpůrce softwarových patentů a omezování občanských svobod ve prospěch korporací.