Hlavní navigace

Krize uvnitř projektu Gentoo

28. 3. 2007
Doba čtení: 5 minut

Sdílet

Každý velký projekt se dříve či později dostane do menších či větších potíží. V poslední době se s problémy potýká projekt Gentoo. Vývojáři této populární distribuce si mezi sebou dosti nevybíravě vyřizují osobní účty, což vrhá špatné světlo na celý projekt. Kdo přesně dělá mezi vývojáři problémy?

Před několika dny jsme přinesli první zprávu o tom, že se v projektu Gentoo děje cosi nedobrého. Kupodivu se poprvé o neshodách mezi vývojáři zmínil oficiální zpravodaj Gentoo Weekly News. Projekt Gentoo tak veřejně přiznal, že má potíže a že to mezi vývojáři skřípe. Ve zprávě se píše:

Následující vývojáři vstoupili do projektu: Daniel Robbins; následující vývojáři opustili projekt: Daniel Robbins. Ano, je to ten samý Daniel Robbins, který v roce 2000 Gentoo založil a v roce 2004 odešel kvůli osobním problémům. Před čtrnácti dny se opět stal oficiálním členem Gentoo týmu, ale o několik dní později jej zase opustil. A důvod? Drsné osobní útoky některých vývojářů Gentoo.

Gentoo se pokouší o změnu

Situace samozřejmě nezůstala bez odezvy a projekt začal pracovat na návrhu závazných pravidel chování, která by měla být dodržována jak uživateli, tak především vývojáři. Směrnice se nazývá Code of Conduct, což v překladu doslova znamená „pravidla chování”.

Pro zajímavost krátký výtah toho nejdůležitějšího:

Přípustné chování

  • Buďte zdvořilí.
  • Podávejte přesné informace ve snaze být nápomocní.
  • Berte ohled na nesouhlas nebo protest ostatních členů.
  • Používejte pro své zprávy správná fóra.
  • Uznejte svou vinu a respektujte jiný úhel pohledu.
  • Pokud vypěníte, přijměte zodpovědnost za své činy.

Nepřípustné chování

  • Nediskutujte o nesmyslech a nepodněcujte hádky (Flaming and trolling).
  • Nepřispívejte jen proto, abyste podnítili dramatičnost nebo negativismus.
  • Nesuďte ostatní a neurážejte.
  • Nepředávejte dezinformace dál.

Tolik z nového kodexu uživatelů a vývojářů Gentoo. Jednotlivé body jsou v celku logické a zřejmě nepotřebují další komentář. Celý dokument vyznívá v duchu hesla „chovejte se jako normální a slušní lidé”.

Řekli byste, že proto podobnému kodexu chování nemůže nikdo nic namítat. Před několika dny (15. března) bylo znění pravidel oficiálně schváleno projektovou radou a vstoupilo v platnost. Ne všem se však přijetí podobného textu líbí.

Jedním z nejhlasitějším odpůrců je například vývojář Alexandre Buisse, který oficiálně rezignoval na statut vývojáře Gentoo. Důvodů pro odchod je prý více, ale jedním z těch nejdůležitějším se stalo přijetí zmíněných pravidel chování.

Buisse tvrdí, že jejich přijetí bylo příliš zbrklé a nikdo při tom nehleděl na komunitu. „Zdá se, že rada nezná žádné hranice a nemá pocit, že by měla dbát na to, co si myslí komunita. Ilustrovala to hloupě rychlým přijetím pravidel chování.”

Začátek problémů

Abyste pochopili, jak celý problém vznikl, pokusím se nyní zachytit to nejdůležitější z e-mailové konference vývojářů Gentoo, kde vznikly ony zmíněné spory.

Celá aktuální kauza začala debatou o tématech probíraných na březnovém setkání rady projektu. Ve stejném týdnu opět vstoupil do projektu jeho původní zakladatel Daniel Robbins. Ten se v diskusi o tématech začal přít ohledně toho, zda je PMS (Package Manager Specification) oficiální součástí projektu. Do debaty se zapojil i další vývojář, kterým je Ciaran McCreesh.

Debatující se ovšem až příliš rozohnili a nechali se unést. Daniel Robbins pak v jednom z mailů napsal, že chce svého soka vyřadit z mail listu. „Hledám způsob, jak odstranit Ciarana z gentoo-dev.”

Do debaty se pustil také Fernando J. Pereda Garcimartín a vyzval Daniela, aby zbytečné rozepře nechal. „Přestaň s tím. Nemáš ho rád, dobře. Já tě taky nemám rád, bez problému. A hodně lidí zase nenávidí mě, taky dobře.” Ferdy dále napsal, že by se měl Daniel vrátit k vylepšování Gentoo nebo toho nechat úplně. „Vrať se prosím k hackování a vylepšování Gentoo… nebo Gentoo opusť, pokud se ti nelíbí, jak to teď děláme.”

To byla pro Daniela Robbinse poslední kapka a rozhořčeně debatu ukončil s tím, že nechce mít s Gentoo nadále nic společného. „To je vlastně docela dobrý nápad. S konečnou platností už nechci být s tímto projektem spojován.”

Ciaran McCreesh se po této debatě vyjádřil v tom smyslu, že Robbins jednoduše neznal aktuální situaci okolo Gentoo. „Vrátil se, aniž by věděl, co se za poslední roky v Gentoo stalo.”

Nebyl první ani poslední

Podobné problémy nejsou žádnou výjimkou a když opouštěl v únoru projekt Diego Pettenò, byly jeho důvodem „opakované urážky ostatních vývojářů” pokaždé, když udělal něco, s čím nesouhlasili.

Pettenò je ale připraven vrátit se zpět, pokud dojde ke změně. „Pokud se něco v Gentoo změní, zřejmě se vrátím zpět. Ta práce mi chybí a stále se cítím zodpovědný za uživatele.”

Dalo se to čekat?

Christel Dahlskjaer, která je v Gentoo zodpovědná za PR a je zároveň autorkou nových pravidel chování, tvrdí, že takovou situaci bylo možno předvídat a může za ní především prudký růst projektu. „Gentoo prudce roste už řadu let. Růst není kontrolován ani plánován, což znamená, že se sami jako komunita musíme učit, jak se svým růstem zacházet.”

Problémy jsou podle Dahlskjaer naprosto běžné a jsou úměrné velikosti skupiny. V takto velké skupině prý jednotlivci začínají ztrácet pocit blízkosti a přátelského prostředí. Podle informací z Gentoo je aktuálně aktivních 319 vývojářů, většinou pocházejících ze Serverní Ameriky (31.35 %) a Evropy (44.51 %).

Na druhou stranu například Debian má téměř třikrát větší skupinu vývojářů (asi 1013) a Ubuntu roste ještě rychleji než zmíněné Gentoo.

Pomohou nová pravidla?

Ciaran McCreesh je velmi pesimistický a nemyslí si, že jakákoliv pravidla něco změní. „Nemyslím, že to pomůže. Lidé prostě tráví čas zneužíváním systému. Gentoo už má moderovaná fóra a ta selhávají. Pravidla jsou prosazována nedůsledně a jen proti těm, kteří nejsou v té správné partě.”

Ani další vývojář Joshua Jackson není příliš přesvědčen o tom, že se s vývojáři stane něco zásadního. „Pochybuji, že se něco změní. Je to sice cynické, ale nemyslím, že to pomůže. Na několik týdnů bude sice situace lepší, ale pak bude vše při starém.”

Situace je každopádně velmi nepříjemná, právě vývojáři by měli v komunitě jít příkladem. Pokud se představitelé projektu vzájemně napadají a zbytečně proti sobě útočí, přestávají plnit vedoucí roli a vše se zvrhne v žabomyší války.

CS24_early

Bohužel podobný trend je možno pozorovat nejen v podobně uzavřených skupinách, ale i na veřejných fórech a v diskusích po celém internetu. Zda nová pravidla pomohou uklidnit hladinu v projektu Gentoo, ukáže až čas.


Informace a citáty čerpány především z Linux.com.

Pomohou pravidla změnit situaci?

Byl pro vás článek přínosný?

Autor článku

Petr Krčmář pracuje jako šéfredaktor serveru Root.cz. Studoval počítače a média, takže je rozpolcen mezi dva obory. Snaží se dělat obojí, jak nejlépe umí.