Hlavní navigace

Kubuntu 10.10: opomíjený bratr Ubuntu

15. 10. 2010
Doba čtení: 7 minut

Sdílet

Kubuntu je tak trochu mediálně zanedbáváno, i když si to vlastně vůbec nezaslouží. KDE má jeden z největších open source týmů na světě a ten na KDE odvedl obrovskou práci. Proto přinášíme recenzi Kubuntu 10.10, které je založeno na KDE 4.5.1 a rozhodně se má před uživateli čím chlubit.

Tuto „sezónu“ bychom neměli Kubuntu z recenzí vynechávat, protože toho ve výsledku dostalo o něco víc než jeho bráška založený na GNOME, a to hlavně z toho důvodu, že během uplynulého vývojového cyklu vyšlo KDE 4.5.1 a na něm je Kubuntu 10.10 hrdě postavené.

Čtěte také: Deset novinek v Ubuntu 10.10 Maverick Meerkat.

Já Kubuntu už nějaký čas nepoužívám a i když se budu snažit představit vám, co je nového jak ze strany Kubuntu, tak ze strany vývojového týmu KDE, může se stát, že někdy zabrousím do míst, která jsou pro „kubunťáky“ samozřejmostí. KDE udělalo za poslední dva roky obrovský skok a ten stojí za minimálně jeden pohled a zvážení, jestli by to s KDE nebylo zas chvilku lepší než s GNOME, já sám o tom už pár týdnů přemýšlím, tak to pojďme zjistit společně.

Kubuntu nainstaluji vedle aktuálního systému na externí disk připojený přes eSATA. Použiji k tomu desktopovou instalaci a pokusím se okomentovat vše, co mi přišlo pod prsty. Očekávám problémy s mou grafickou kartou NVIDIA, ale snad to nebude tak horké.

Instalace

Instalační médium získáte ze stránek Kubuntu. Osobně doporučuji používat distribuční kanál BitTorrent, s tím dostanete Kubuntu během pár minut, když na to máte linku. Pokud se rozhodnete použít CD/DVD, určitě si nechte najít na disku případné chyby, můžete tím předejít problémům jak záludným, tak zcela zřejmým. Například moje mechanika pomalu přestává číst média, která sama vypálila a i když z ní šlo nainstalovat Ubuntu, Kubuntu se bránilo. Nakonec pomohla externí mechanika, ale nemít ji, mohl bych jednoduše sklouznout k závěru, že Kubuntu nestojí za nic, což není pravda.

Když se vám podaří projít relativně dlouhým bootem úspěšně (neúspěchy si v prvních fázích můžete projít stisknutím např. F2), budete mít před očima dialog s výběrem instalace nebo vyzkoušení celého Kubuntu. Já volil vyzkoušení, kvůli screenshotům. Od této chvíle jde všechno tak, jak má, a vcelku rychle.

Instalátor samotný je proti minulým verzím vylepšen. Nově nyní nabízí povolit repositáře s balíčky, nad kterými je patentový mrak (pro přehrávání MP3 apod.), a nebo rovnou stáhnout aktualizace. Ty se stahují až nakonec po instalaci kompletního systému. Instalovat rovnou aktualizovaný systém by mohlo způsobovat problémy, takže pokud tuto volbu zaškrtnete, po zkopírování souborů a nakonfigurování systému si chvilku počkáte.

Během instalace vás Kubuntu nenechá jen tak koukat na progressbar a ukáže vám, co všechno s ním můžete dělat, kde seženete pomoc a jak můžete pomoci vy sami. Proces instalace je o něco ukecanější, než je textový instalátor v alternate variantě, a dozvíte se v poznámkách i to, kdy jsou konfigurováni noví uživatelé. Co všechno vám vývojáři Kubuntu chtějí sdělit, najdete v naší galerii.

Celkově na mě instalace zanechala velmi dobrý dojem, byla rychlá i když běžela přes USB mechaniku, a udělala svou práci. Zbytečně nekomplikovala celý proces a začínající uživatele nepustí k ničemu složitému, jako je rozdělení disku. I o to se dokáže postarat vcelku bez problémů sama. Systém byl nainstalován během dvacet minut.

První pohled

První boot je rychlý jako blesk a stejně tak další. Pokud nebudete zbytečně instalovat programy, které je nutné při bootování nastartovat, Kubuntu nebude mít důvod na rychlosti něco měnit.

Pokud mají uživatelé kvůli něčemu instalovat Kubuntu, hned na prvním místě by měl být vzhled. Neměl jsem moc rád klasické KDE 3.5, ani první verze 4. řady, ale KDE 4.5.1 z Kubuntu 10.10 je pastva pro oči. Ubuntu je dle mého názoru spíše konzervativní a v porovnání s tím je vzhled v Kubuntu zdravě moderní. Nicméně ani v jednom systému nemám potřebu výchozí vzhled nějak měnit, když nepočítáme pozadí.

Ikonky aplikací v traybaru, jako je hlasitost, Bluetooth atd. jsou inspirované v Ubuntu. Jsou černobílé a nerušivě zapadají do prostředí. Rozhodně lepší, než když hrají všemi barvami a prolíná se zde několik stylů.

Hned po nabootování vám je nabídnuto doinstalování balíčků pro podporu MP3 a přehrávání videa, resp. pokud jde při instalaci zaškrtli, že chcete repositáře ve kterých se nacházejí, povolit. Než se tak stačíte rozkoukat, váš systém přehraje téměř vše, co mu předhodíte.

K upozornění na tyto balíčky je použita nová notifikační oblast. Ta se proti Ubuntu dost liší, protože v Kubuntu 10.10 se nepoužívají samostatné informační bubliny, ale zvláštní okno, kde je seznam všech notifikovaných událostí. Toto okno lze celé skrýt či zobrazit po kliknutí na ikonku s Íčkem. Uvnitř funguje nad protokolem D-Bus.

Když doplníte podporu pro multimédia a začnete zkoumat oblast traybaru dál, zjistíte, že už vám systém předhazuje aktualizace. Navíc když začnete prolézat nastavení a pokusíte se o něco, co systém nepodporuje, okamžitě na vás vyjede notifikační oblast, kde zjistíte vše, co je potřeba k tomu, aby daná funkce fungovala.

Bohužel, i když jsem zaškrtl stáhnout dodatečné lokalizační balíčky, nové notifikační okno obsahuje anglické hlášky. To první dojem trochu kazí. Pokud ovšem umíte alespoň základy angličtiny, nebude vám to dělat problémy.

Druhý problém, na který jsem narazil, souvisel s 3D akcelerací, ta chyběla a prostředí mi nenabídlo nesvobodný ovladač. Po instalaci z balíčků jsem by nucen vytvořit xorg.conf z řádky pomocí programu nvidia-xconfig, jinak prostředí najelo ve velmi malém rozlišení. Nakonec ještě vypnout efekt „Rozostření“ a prostředí už bylo i plynulé. O tomto problému jsme psali v jedné ze zpráviček.

Celkově byl první dojem velmi kladný, musel jsem toho udělat minimum, abych měl funkční systém a k většině mě prostředí navedlo.

Po rozkoukání

Hned jak byl systém připraven k práci, začal jsem zkoumat, co všechno je nového. V první řadě se nabízí KDE 4.5.1, díky kterému je Kubuntu na první pohled pro uživatele změnou. Na jednu novinku, která je v originálním KDE a není v Kubuntu, jsem narazil hned zkraje, a to webový prohlížeč. Zatímco KDE 4.5 se chlubí prohlížečem Konqueror s jádrem WebKit, Kubuntu obsahuje prohlížeč Rekonq. Ten na první pohled velmi připomíná Chrome/Chromium. Komu tento prohlížeč nesedne, už při instalaci se dozví, že může být jednoduše nahrazen kterýmkoli jiným pro Linux dostupným prohlížečem.

Co by se mohlo některým uživatelům s velkým rozlišením monitoru hodit, je dlaždicové uspořádání otevřených oken. Je to novinka v KDE 4.5 a přišla k nám díky Google Summer of Code. Asi se nenajde moc uživatelů, kteří by ji vyloženě ocenili, takže možnost jejího povolení se schovává relativně hluboko v nastavení, konkrétně v:

Nastavení systému ->
  Chování oken ->
    Chování oken ->
      Pokročilé ->
        Dlaždicování 

Novému Kubuntu dává opravdový švih hlavně font. Ten je stejný jako v Ubuntu a i když jsem na fonty nikdy moc nebyl a bylo mi vcelku jedno, jaký používám, nový Ubuntu font je povedený a systém zkrášluje. Hlavně je lepší než ten starý.

Možná jste u Kubuntu 10.04 postřehli vydání varianty pro netbooky, kde bylo upravené prostředí pro menší displeje. Kubuntu 10.10 obsahuje netbook variantu přímo v instalačním obrazu pro desktopy, alespoň podle poznámek k vydání. Při instalaci jsem na volbu netbook/desktop nenarazil, ale v nastavení lze na Plasmu pro netbooky přepnout.

Instalátor balíčků KPackageKit byl vylepšen jako Centrum Softwaru v Ubuntu. Nejde sice o stejné funkce, takže nakupování aplikací se nekoná, ovšem screenshoty, changelogy a několik dalších vylepšení oceníte. Na rozdíl od Centra Softwaru nabízí KPackageKit všechny balíčky, takže uživateli sice nabídne hromadu věcí, které nepotřebuje, ale na druhou stranu před ním nic neskrývá, hlavně to, co by mohl potřebovat.

Pro práci s Bluetooth byl přidán nový program BlueDevil. S mým telefonem se normálně spároval a bez problémů posílá soubory. Bohužel tu nemám žádný telefon, který by se uměl chovat jako síťové zařízení, takže soubory jsou jediné, co mohu otestovat. BlueDevil vypadá pokročileji než aplikace pro správu Bluetooth z Ubuntu.

Zvuk v Kubuntu 10.10 jede poprvé přes PulseAudio, což v budoucnu nabídne několik cest, jak vylepšit kmix, tedy program pro ovládání hlasitosti. Na to si ale ještě počkáme, nyní je kmix stejný jako býval, takže třeba ovládání hlasitosti jednotlivých aplikací se nekoná.

Závěr

S Kubuntu 10.10 je radost pracovat. Instalátor se o mnoho věcí postará a další podchytí prostředí, které nahlásí co mu chybí. Vývojový tým Kubuntu se nedrží jen toho co mu předhodí upstream kolem KDE, ale vylepšuje ho a uživatelům nabídne o kapku lepší prostředí, než je originál. Aplikace pro KDE jsou o něco vyspělejší než pro GNOME (třeba K3b nebo Amarok), nepůsobí tak jednoduše a nabízejí víc možností, ale jde spíše o subjektivní do­jem.

CS24_early

I tak mi ale několik věcí vadí. Pro psaní článku jsem použil tři operační systémy na dvou strojích a jelikož je všude Ubuntu/Kubuntu, zdálo se být dobrou volbou Ubuntu One, ale v Kubuntu jsem marně hledal jeho integraci. Problémy spojené s 3D akcelerací by šly také řešit lépe, uvědomuji si, že balíčky jdou jednoduše doinstalovat přes KPackageKit, ale Ubuntu to má přece jen řešené více blbuvzdorně.

Nakonec jen dodám, že Kubuntu 10.10 je dospělý systém a KDE 4.5.1 je ve velmi dobré kondici. Pokud jste někdy z KDE odešli kvůli změnám, kterými si prošel, stojí Kubuntu minimálně za vyzkoušení, tam dostanete úhledný balíček s KDE.

Byl pro vás článek přínosný?

Autor článku

Adam Štrauch je redaktorem serveru Root.cz a svobodný software nasazuje jak na desktopech tak i na routerech a serverech. Ve svém volném čase se stará o komunitní síť, ve které je již přes 100 členů.