Hlavní navigace

Left 4 Dead 2: smrtící team-building

Jakub Zelenka

Banda lidí v extrémně nepřátelském prostředí. Ne, nejedná se o žádný team-building s cílem zabít zaměstnancům víkend a upevnit vztahy na pracovišti, ale o kooperativní multiplayerovou hru Left 4 Dead 2 z dílny herního studia Valve, autorů takových her jako je Half-Life, Portal a Team Fortress 2.

Left 4 Dead 2 je multiplayerová hra, kde se budete s ostatními hráči snažit přežít ve světě, kde vás většina vašich (ne)mrtvých spoluobčanů přímo žere. Pokud s nimi tu radost nechcete sdílet, zbývá pouze jediná věc, bojovat o holý život a přitom se snažit vyjít se svými kumpány.

Na hře více hráčů totiž Left 4 Dead 2 stojí i padá. Příběhovou linku si sice můžete projít i sami, počítačem ovládaní spolubojovníci nejsou žádní idioti, ale zábava je minimálně o polovinu menší. Čelit smrti bez živých spoluhráčů má v sobě cosi morbidního. Teprve když vás kumpán pln života pošle kvůli vaší neschopnosti do háje, zábavnost se vyšvihne do obrovských výšin. Recept tkví v nepředvídatelnosti vašich druhů ve zbrani.

Umělá inteligence vám někdy píchne

Počítačem ovládané postavy se na vás lepí jak děti na vychovatelku ve školce. Jejich cílem je udržet vás na živu a zkosit nepřátele kolem vás. Úrovně v Left 4 Dead 2 ale nejsou tak primitivní. Někdy musí ostatní hlídat, zatímco druhý běží pro kanystr s benzínem. Na nejnižší obtížnost sice kampaň projdete i sami s počítačem, na realistické obtížnosti vás naštěstí dostanou zombíci hned za první zatáčkou.

Proč naštěstí? Nebýt absurdní obtížnosti, nic by vás nenutilo spolupracovat. Hra není ani tak děsivá, vlastně se jedná o střílečku, kde jsou jen hlavní nepřátelé oživlé mrtvoly. Strach nejvíc pramení z toho, že sami nic nezmůžete, že jste závislí na ostatních a stačí se na chvíli oddělit od skupiny a za rohem vás dostane nemrtvý boss. Proti nim se nemáte ve valné většině případů šanci sami ubránit. Těmto speciálním nemrtvým stačí jeden skok a povalí vás na zem. Vy pak jen nechtěně přihlížíte, jak vás jeho čelisti okusují. Jediná šance, jak se dostat z tohoto smrtelného objetí, tkví v dobře mířené střele od vašeho partnera do mrtvákovy palice.

Munice je nedostatek, vyplatí se šetřit

Dalším omezením pro osamělé vlky jsou druhy zbraní a munice. Brokovnice vám dá výhodu proti davu, který na vás seběhl jak fanynky na Justina Biebera, proti rychlým jednotlivcům běžícím z dálky je však neúčinná. Nábojů je také poskrovnu. Z kulometu můžete vystřílet všechno střelivo už během drobné potyčky, nedáte-li si pozor, a zbraně na blízko, i když vynikají svou silou, nejsou vhodné proti všem nepřátelům.

Zbraní máte několik druhů a postupně nalézáte jejich vylepšené modely. Zpočátku se pachtíte třeba jen s podomácku vyrobeným kulometem, později se vám dostane do rukou i profesionální armádní puška. Kromě kulometů a brokovnic je k dispozici i odstřelovačka s možností přiblížení cíle a různé druhy nábojů. Díky těm zápalným může být na bojišti opravdu horko.

Milosrdenství se může vymstít

Kromě nábojů máte nedostatek i podpůrných prostředků, jako jsou lékárničky. Každý hráč unese jen jeden, ale lze léčit i kolegu. Tohle milosrdenství vás někdy přijde draho, protože každá potyčka je značně riziková, nechají-li vás kumpáni napospas speciálnímu mrtvákovi. Jak vám životy klesnou na nulu, musí vám též pomoci spolubojovník. Neumřete, padnete jen na zem a v boji můžete lehce vypomoci střílením z pistole. To je sice neefektivní, ale lepší než chvilkové koma jako v jiných hrách.

Ve hře je několik herních módů. V tom s názvem Versus si můžete zahrát i za druhou stranu a v roli nemrtvého mutanta zkusit znepříjemnit život ostatním hráčům. Dále tu je mód Survival, kde na vás v uzavřené aréně nabíhají další a další nepřátelé. Cíl je jednoduchý, přežít co nejdéle. Speciální mód Scavenge proti sobě postaví dva týmy, které se snaží naplnit generátor benzínem. Dále existují ještě variace již zmíněných módů s příponou Realism, ta, jak bystřejším napověděla, dělá z přežití skutečně hardcore záležitost. Jste zbaveni některých prvků z HUD a nepřátelé vydrží víc, což se bohužel o vás říci nedá.

Hra běží lépe na Linuxu

První díl Left 4 Dead vyšel v roce 2008, druhý díl následoval rok poté. Hra už je proto po grafické stránce poněkud zastaralá. Běží, jak je u her od Valve zvykem, na Source enginu. Efekty sice neoslní, ale spustitelná je i na slabších strojích. Specialitka linuxové verze je ta, že engine běžící pod OpenGL je malinko rychlejší než pod DirectX. Hru si tak paradoxně vychutnají lépe hráči na Linuxu a MacOSX, což u portů rozhodně nebývá zvykem.

Stylizace je pak poctou klasickým zombie filmům. Vybledlé barvy a hlavně zrnění obrazu přidává na atmosféře, lze ho i vypnout, ale hra pak ztratí něco ze svého kouzla. Prostředí je dost variabilní. Budete se prosekávat hordami zombíků nejen ve městech, ale i v nejděsivějším zábavním parku na světě nebo v hořícím hotelu, kde z některých pasáží doslova kape adrenalin.

Left 4 Dead 2 je momentálně ve fázi beta. Hru si užijete téměř plnohodnotně, bohužel zatím nedetekujete servery z vyladěné hry. Beta je poněkud izolovaná, protože se ladí ještě poslední chyby a vývojáři nechtěli otravovat hráče s „plnohodnotnou“ hrou na ostatních platformách. Často tak bývá problém najít hru s dostatečným počtem hráčů, což je u primárně multiplayerovky tristní. Tento problém však po úplném odladění odpadne.

Závěr a konečné hodnocení

Nemusíte ani moc milovat zombíky, aby vás Left 4 Dead 2 dostal. Požitek z boje je úžasný a kooperace více hráčů dává hře opravdový šmrnc. Někdo by mohl namítnout, že hra je už poněkud zastaralá. Na druhou stranu neexistuje nic, co by ji do této doby překonalo. Left 4 Dead 2 je žánrem sám o sobě a baví stejně jako ihned po vydání.

P. S.: Hru je možné zakoupit jedině prostřednictvím digitální distribuce her Steam. (Left 4 Dead zatím není oficiálně označená jako hra pro Linux. Po zakoupení se vám však objeví v seznamu her jako beta.)

Výhody

  • Kooperace hráčů

  • Požitek ze střelby

  • Herní módy

  • Atmosféra

Nevýhody

  • Zatím pouze beta

  • Starší grafika

Našli jste v článku chybu?
10. 5. 2013 17:31
maTTew (neregistrovaný)

Nás ale nějaký tvůj Bumblebee vůbec nezajímá, máš hru típat tak, aby to bylo prezentovatelné, a ne na nějaké pochybné konfiguraci, kde to sotva jede. Myslel jsem, že po minulých screenech TF2 se tu poučíte. A když na to nemáš stroj, není problém se zeptat někoho dalšího tady, aby ti natípal několik obrázků. Sám na svém NTB s NVIDIA drivery hraju a bez problému.

11. 5. 2013 17:40

Nechci do toho vic rypat, ale fakt, ze ty vis jak hra vypada na plne detaily neni az tak podstatne, ze to poradne nevi ctenar. Jak uz nekdo napsal, stacilo by tu na foru pozadat, verim, ze bys dostal dost screenshotu v plnych detailech a to minimalne ve fullHD rozliseni.