LibreOffice 24.2: jiné číslování a mnoho skvělých novinek

2. 2. 2024
Doba čtení: 3 minuty

Sdílet

Lepší podpora DOCX, zalamování slov jako ve Wordu, jiné fonty v matematických rovnicích, všechny Unicode znaky a spousta dalších novinek přichází s nově číslovaným LibreOffice 24.2.

Textový editor Writer

Ve Writeru se nacházela zajímavá chybka, na kterou přišel uživatel pracující ve firmě na automatizovaném převodu dokumentů z DOCX na PDF za pomoci LibreOffice běžícího v příkazové řádce. Ukazovalo se jim, že LibreOffice nesprávně převádí číslovaný seznam (1. / 1.1 / 1.1.1 / 2. …) na jiný typ (1. / 1.a. / 1.a.i. / 2. …), O opravu se postaral Mike Kaganski, ze společnosti Collabora.

U komentářů lze nově používat různé styly, což se hodí buď pro rychlé přestylování komentářů, nebo vizuální odlišení různých typů komentářů. U komentářů jsou také nově v navigátoru seskupovány k sobě patřící komentáře v rámci jedné diskuse. Vylepšen je také převod záhlaví/zápatí prvních stránek dokumentů při importu z OOXML (.docx) – nově už se nevytváří extra styl pouze pro první stránku.

Linkovatelné prvky v navigátoru lze nově přetahovat z tohoto okna do výběru textu a použít jako hypertextový odkaz. Zanořené sekce se nyní zobrazují sbalené, podobně jako nadpisy (viditelnost / skrytost lze upravit v kontextové nabídce).

Několik úprav se týká plovoucích tabulek přes více stránek dokumentu. Kolem překryvu, okrajů a poznámek pod čarou se více rozepsal Miklos Vajna z Collabory, též k zanořování tabulek, wrapingu a vylepšení UI u plovoucích tabulek – osobně tohle velmi kvituji, tabulky ve Writeru totiž umí při složitějších strukturách solidně potrápit.

Textový editor také dostává nový algoritmus pro zalamování slov, a to v rámci zlepšení interoperability s Wordem (který v roce 2013 zavedl zalamování řádků pro do bloku zarovnaný text). Writer tak implementuje stejný postup pro redukci mezer u zarovnaných řádků až o 20 % (podrobněji László Németh).

Tabulkový procesor Calc

V bočním panelu najdeme nové vyhledávací pole pro rychlé nalezení známé funkce. Mezi číselnými formáty ODF nově podporuje i vědecký (včetně ukládání) pro embedded text, lower case exponent i prázdný exponent. Fungují klávesové zkratky pro přepínání listů (obligátní Ctrl+Tab / Ctrl+Shift+Tab). Při výběru buňky si lze nechat zvýraznit její řádek a sloupec (lze de/aktivovat v menu).

Prezentační nástroj Impress

Implementována je podpora používání tzv. Small Caps (o jemných nuancích této novinky se rozepsal Caolán McNamara z Collabory na svém blogu). Nastavení zobrazení navigačního panelu, které je přístupné v nastavení Slide Show se nyní ukládá do lokální konfigurace balíku. Na stejné místo se přesouvá i nastavení prezenteru / dálkového ovládání. Přibylo také zaškrtávátko pro zapnutí řídícího serveru pro Bluetooth Remote bez nutnosti aktivace Wi-Fi.

Pro některé jazyky bylo opraveno písmo ve vzorech prezentací (CJK a CTL) a ve vzorech je mnoho dalších vylepšení a oprav (umístění některých placeholderů, oprava pořadí slajdů, hiearchie stylů, vylepšena shoda se specifikací ODF a také použití vzorů s jinými jazyky než angličtinou).

Další drobnosti a jádro balíku

Do editoru Draw přibyla podpora vícestránkových TIFF souborů. Math umí vzorce psané zprava (např. arabsky, včetně podpory arabských a perských operátorů). Konečně lze také měnit font používaný tímto editorem matematických zápisů (výchozím písmem je samozřejmě OpenSymbol). Ve vzorcích lze také vkládat další symboly (dosud si je typicky člověk musel zkopírovat do schránky odjinud, což bylo velmi otravné – nově přímo v nabídce Nástroje – Speciální znak).

Vedle číslování kancelářského balíku přichází v základu i změna v automatickém ukládání. Ve výchozím nastavení je nově zapnuto automatické ukládání a současně i vytváření záložních kopií (ty se shromažďují v adresáři, který lze uživatelsky nastavit). Obě položky lze samozřejmě vypnout a přibyla i volba ukládání záložní kopie ve stejném adresáři s vlastním dokumentem.

bitcoin školení listopad 24

Vylepšení doznalo i notebookové menu, přibyl lepší náhled tisku, vyhledávání v nástrojích balíku, automatické přepnutí na tmavý vzhled a ikony funkční i u Qt desktopů, vylepšené expertní dialogy (včetně jejich nápovědy), na Windows experimentální podpora automatických aktualizací a komplet Unicode znaky přes zkratku Alt+číslo a v neposlední řadě také další editovatelné položky metadat (Contributor, Coverage, Identifier, Publisher, Relation, Rights, Source, Type).

Řady vylepšení doznal i systém filtrů, přístupnost, lokalizace (přibyla arménština), pracovalo se i na skriptování či kompatibilitě platforem a změnách API.

Autor článku

Příznivec open-source rád píšící i o ne-IT tématech. Odpůrce softwarových patentů a omezování občanských svobod ve prospěch korporací.