Hlavní navigace

LibreOffice 4: novinky, evoluce i konkurence na obzoru

Michal Černý 13. 2. 2013

Kancelářský balík LibreOffice je ve své čtvrté verzi po dlouhé době prvním vydáním, které stojí především na inovacích pocházejících z komunity a ne z komerčního sektoru. Přináší řadu nových funkcí, zlepšení, ale také velký otazník nad svou budoucností. Integrace totiž není ideální a konkurence nespí.

LibreOffice je svým způsobem revoluční produkt tím, že stojí silně na požadavcích a práci komunity. Tu přitom vývoj zatím baví a inovací je celá řada, především v drobnostech či evoluci některých nástrojů. Kdo by naopak čekal investice do nějaké změny, která by byla skutečně zásadní, bude zřejmě zklamán.

Díky tomu, že tři čtvrtiny vývoje jsou skutečně komunitní, jde spíše o práci na prvních, které nejsou tak náročné na implementaci, testování a vývoj. Navíc velké množství práce stále zabírá odstraňování starých knihoven, nepotřebných řádků kódu a celkové vývojové dědictví předchozích let. Přesto lze říci, že se kancelářský balík jednoznačně vydal správným směrem.

Pokud bychom se podívali na jednotlivé novinky v globálu, lze říci, že se celý balík snaží zaměřit na komerční sektor, což je u kancelářské aplikace více než žádoucí. Ať již jde o možnosti spolupráce, lepší podporu rozšířených formátů od Microsoftu nebo možnost prezentovat z mobilního telefonu vybaveného Androidem. Snaha zacílit právě na tyto funkce je relativně dobře pochopitelná, především v kontextu rostoucí konkurence webových aplikací především od Google, které ukazují, že cestou jednoduchých nenáročných řešení se desktopové kancelářské balíky vydávat nemohou.

Zajímavé novinky nejen pro firmy

Zásadní novinkou pro uživatele ve firmách či organizacích je podpora standardu CMIS, který umožňuje spolupráci více lidí a snadné sdílení dokumentů prostřednictvím služeb jako je IBM FileNet P8, Microsoft Sharepoint 2010, Nuxeo, OpenText, SAP NetWeaver Cloud Service. Díky CMIS lze načítat a zapisovat dokument do ECM systémů přímo z LibreOffice, což je z hlediska firemního využití jedna z největších výhod. Zmíněný standard navíc podporuje třeba také Wordpress či Drupal.

Sladění vzhledu Firefoxu a LibreOffice

Další oblastí, která prošla zásadními zlepšeními, je spolupráce s Microsoft Office. Nově je možné lépe importovat formáty DOCX a RTF (třeba i se vzorci). Vylepšení se u DOCX týkají především OLE objektů, plovoucích tabulek, rámečků u obrázků atp. Nově lze také v obou formátech importovat poznámky psané rukou na tabletech. Pomocí Draw je lze pak zpracovávat dokumenty vytvořené v Publisheru a Visio, což jsou opět firemně hojně užívané nástroje.

Změnami prošel také Calc, který vylepšuje jak svůj výkon a funkce, tak také spolupráci s Excelem. Ze zajímavých novinek je možné uvést možnost exportu tabulky do obrázku, zvětšení limitu pro velikost souboru z 2 GB na 4 GB, lepší kvalitu grafů při exportu, některé nové funkce či formáty buněk. Vylepšení se dočkala také tabulka pivota nebo export dokumentů z XLSX.

Užitečná je také možnost jednoduchého ovládání presentací prostřednictvím mobilního telefonu s Androidem (Impress remote control for Linux), který se změní na ovládač, kde lze snadno volit snímky, vidět náhled dalších, atp. Jde o velice příjemnou pomůcku pro všechny přednášející. Impress se mimo to dočkal lepší podpory multimédií, nové presentační konzole a kvalitního průvodce šablonami.

Nový průvodce šablonami

Další zajímavé novinky

Tím samozřejmě novinky, které přináší čtvrtá verze LibreOffice nekončí. Do Calcu, Impressu a Draw byla implementována funkce komprimovat obrázek, díky které lze snadno změnit skutečnou velikost obrázku. NA výběr je mezi formáty PNG a JPG. Do stejného modulu pak přibyla také funkce umožňující opravu obrázku externím nástrojem. Obrázky jsou nyní vyhlazené a v dokumentu působí mnohem hezčím dojmem. Je jen škoda, že se stejných změn nedočkal (zatím) také Writer.

Z Writeru, Impressu a Draw lze nyní přímo ukládat obrázky, což je opět další mimořádně užitečná funkce. Textový procesor se dočkal vylepšení také v případě stylů a formátování – jednak lze styly, které člověk nepotřebuje, skrývat, ale také se zobrazuje náhled toho, jak který styl vypadá (v nabídce použít styl). Komentáře lze vkládat do textového výběru stejně, jako ve Wordu, takže také zde dochází k postupnému sbližování obou balíků.

Z hlediska podporovaných formátů jde LibreOffice přece jen smířlivější politikou než třeba Google dokumenty. Zmizela tak jen podpora StarOffice (1.–5.) a soubory ve verzi DOC 6.0, lze nyní jen číst a nikoli v nich už cokoli ukládat.

Mediálně asi nejvíce diskutovaným tématem je pak podpora Personas, tedy lehkých motivů, které lze použít na změnu barev ovládacích panelů. Zatímco řada lidí volá po novém GUI, rozšíření Jana Holešovského nabízí alespoň barevnou úpravu. Většina témat je ale bohužel příliš barevných a ne úplně dobrých pro kancelářský balík, takže snižují čitelnost a ovladatelnost celé aplikace.

Obarvení pomocí Personas

Novinek by mohlo být víc

Dalších novinek bychom ale mohli najít ještě mnohem více. Ať již jde o pozměněné dialogy, ze kterých lze kopírovat text, upozadění Javy nebo třeba lepší integraci do Unity. LibreOffice 4.0 toho jistě nepřináší málo, takže své stávající uživatele nepochybně uspokojí. Je ale otázkou, zda budou tyto změny dostatečným lákadlem pro ty, kteří užívají produkty Microsoftu. V poslední době navíc unikají spekulace o tom, že by se měl MS Office objevit také ve verzi pro Linux, který je stále častěji užíván ve firmách. Tím by mohl LibreOffice ztratit část svých uživatelů, kteří dnes (téměř) nemají na výběr.

Java v novém menu

LibreOffice přes všechny svá nesporná pozitiva ale nemá revoluční potenciál. Kdo by čekal třeba převzetí Thunderbird, který již dlouho přešlapuje na místě, spolupráci se Scribus či Inkscape, které by mohli rozšířit portfolio služeb, bude asi zklamán. Nic takového se bohužel zatím nechystá a bude to právě Microsoft, který ze své komplexnosti a integraci jednotlivých produktů může těžit. Také proto to bude mít svobodný kancelářský balík stále těžší.

Našli jste v článku chybu?

15. 2. 2013 8:51

hrr (neregistrovaný)

To si videl zjavne este velmi ale velmi malo.

19. 2. 2013 14:12

abcdefgh (neregistrovaný)

Restart u win je většinou vyžadován, pokud instalovaný program nahrazuje knihovny (*.dll, *.ocx), které jsou zrovna používané. Když spustíte instalátor a před tím ukončíte všechny běžící aplikace, je pravděpodobnost, že bude vyžadován restart mnohem nižší (nehodnotím, jestli tento postup má nějaký praktický význam). Klidně se tedy může stát, že když budete nějaký program instalovat podruhé (mám namysli samozřejmě po předchozím odinstalování...) na stejném stroji, ale s jinými (ne)spuštěnými apli…

Lupa.cz: Avast po spojení s AVG propustí 700 lidí

Avast po spojení s AVG propustí 700 lidí

Podnikatel.cz: Víme první výsledky doby odezvy #EET

Víme první výsledky doby odezvy #EET

Měšec.cz: mBank cenzuruje, zrušila mFórum

mBank cenzuruje, zrušila mFórum

Podnikatel.cz: Přehledná titulka, průvodci, responzivita

Přehledná titulka, průvodci, responzivita

Lupa.cz: UX přestává pro firmy být magie

UX přestává pro firmy být magie

Podnikatel.cz: Babiš: E-shopy z EET možná vyjmeme

Babiš: E-shopy z EET možná vyjmeme

Podnikatel.cz: Na poslední chvíli šokuje vyjímkami v EET

Na poslední chvíli šokuje vyjímkami v EET

Vitalia.cz: To není kašel! Správná diagnóza zachrání život

To není kašel! Správná diagnóza zachrání život

DigiZone.cz: Sat novinky: slovenská TV8 HD i ruský NTV Mir

Sat novinky: slovenská TV8 HD i ruský NTV Mir

Měšec.cz: Zdravotní a sociální pojištění 2017: Připlatíte

Zdravotní a sociální pojištění 2017: Připlatíte

Vitalia.cz: Znáte „černý detox“? Ani to nezkoušejte

Znáte „černý detox“? Ani to nezkoušejte

Lupa.cz: Co se dá měřit přes Internet věcí

Co se dá měřit přes Internet věcí

Vitalia.cz: Paštiky plné masa ho zatím neuživí

Paštiky plné masa ho zatím neuživí

120na80.cz: Rakovina oka. Jak ji poznáte?

Rakovina oka. Jak ji poznáte?

DigiZone.cz: Rádio Šlágr má licenci pro digi vysílání

Rádio Šlágr má licenci pro digi vysílání

Lupa.cz: EET v e-shopech? Zdražení a horší komfort

EET v e-shopech? Zdražení a horší komfort

120na80.cz: Boreliózu nelze žádným testem prokázat

Boreliózu nelze žádným testem prokázat

Vitalia.cz: Chtějí si léčit kvasinky. Lék je jen v Německu

Chtějí si léčit kvasinky. Lék je jen v Německu

Vitalia.cz: Tesco: Chudá rodina si koupí levné polské kuře

Tesco: Chudá rodina si koupí levné polské kuře

Lupa.cz: Seznam mění vedení. Pavel Zima v čele končí

Seznam mění vedení. Pavel Zima v čele končí