Hlavní navigace

Limbo: prožijte noční můru

13. 7. 2012
Doba čtení: 3 minuty

Sdílet

Jste mrtví, nebo jen prožíváte šílenou noční můru, ze které se nemůžete probudit? Limbo předkládá více otázek než odpovědí, a přesto se jedná o unikátní herní zážitek s velmi silnou atmosférou. Vydejte se na cestu temnou krajinou, která vyniká svou surovostí a brutálností, a čelte svým fóbiím.

Jen těžko lze najít pochmurnější skákačku zkříženou s logickou hrou, než je Limbo. V roli malého kluka se ocitnete v děsivém a brutálním světě. Zda jste mrtvý nebo se vám zdá jen ošklivá noční můra, na to vám autoři hry nedají odpověď. Nejste zatěžováni dialogy ani dlouhatánskými texty navozující atmosféru. Popravdě, kdyby něco takového Limbo obsahoval, přišel by o svou nejsilnější zbraň, kterou může hráče při hraní připoutat – tajemnost.

Touha po odpovědích na otázky, které se vám vynoří v hlavě po prvních minutách ve hře vás tlačí spolu s úžasnou a zábavnou hratelností kupředu. Nutí vás postavit se svým fóbiím a nočním můrám a dávají vám sílu v nejtěžších okamžicích. Limbo je totiž místy opravdu „nechutná“ hra a věřím, že většina hráčů v něm narazí na nějakou věc, co je nějakým způsobem děsí nebo odpuzuje. U mě to byla drobná, ale nesmírně intenzivní epizoda s pavoukem, jinému může připadat hrozná zase klaustrofobická kapitola s vodou a topením.

Obrázky ze hry Limbo

Forma vítězí nad obsahem

Herní mechanismy jsou velmi jednoduché. Vystačíte si pouze s několika tlačítky pro pohyb do různých směrů, skok a aktivaci či uchopení předmětů. I když ovládání vypadá na dnešní dobu poměrně minimalisticky, autoři vše dohání velmi povedeným designem úrovní. Jedná se vždy o sérii několika hádanek a pastí. Ty využívají spíše než vaše logické myšlení schopnost rychlého a bezchybného rozhodování a váš postřeh. Na řešení většinou přijdete poměrně rychle, ale často vás to bude stát několik nepříjemných smrtí.

Smrt není v Limbu nic neobvyklého. Vlastně budete umírat docela často a někdy opravdu otřesnými způsoby. Nejedná se naštěstí o žádnou tragédii. Hra se uloží před každou pastí a vy nikdy nebudete muset absolvovat dlouhé pasáže znovu. Díky tomu se při hraní trochu eliminuje frustrace z neustálé smrti. K rozmašírování vašeho avatara často postačí jen sekundové zaváhání. Pasti jsou nastaveny tak, že i když uděláte vše správně, vyváznete jen o fous se zdravou kůží. Což dokáže opravdu napumpovat adrenalin do žil a držet vás v neustálém strachu.

Obrázky ze hry Limbo

Audiovizuální stránka zpočátku vyrazí dech

Limbo by však nebyl tak skvělou hrou bez úžasné audiovizuální stránky. Obraz je pouze černobílý a v pozadí hrají temné tóny. Ač se svět kolem zdá zpočátku pustý, překypuje životem a má své obyvatele. Stačí se jen dobře koukat a poslouchat. Autoři si opravdu pohrály s detaily a prostředí, které navštívíte, se každou chvíli mění. Zpočátku cestujete přírodou, později se ale dostanete do opuštěného města, továrny nebo dolů. Každá část hry má malinko jinou atmosféru, ale tajemno a nejistota vás provází pořád. Nevzpomínám si ani na jedno místo, kde bych se cítil při hraní v bezpečí.

Obrázky ze hry Limbo

Chybky a podivný port

Největším mínusem, ale zároveň i plusem celé hry je její délka. Dokončíte ji za pár hodin a motivaci pro opětovné zahrání asi mít nebudete. Limbo neobsahuje téměř žádné bonusy. Sem tam je možné narazit na tajnou lokaci, ale nikdy se nejedná o nic výjimečného. Na druhou stranu chápu, že kdyby byla hra delší, člověk by si na tísnivou atmosféru zvykl a hra by mohla upadnout do stereotypu. Přece jen, jednotlivé hádanky nejsou tak originální a neotřelé, abyste se jejich řešením bavili donekonečna.

Obrázky ze hry Limbo

Dalším velkým problémem a celkem kontroverzním tématem je trochu podivný linuxový port. Aby Limbo běžel na našem oblíbeném operačním systému, využívá Crossover, což je vlastně upravené Wine. I když zaplatíte za linuxovou verzi hry, hrajete vlastně tu pro Windows. Můžou tak velmi snadno nastat technické problémy. U mě se například vyskytl problém se zvukem. Abych ho vyřešil, musel jsem vypnout PulseAudio. Je to sice drobnost, ale rozhodně bych to nenazýval plnohodnotným linuxovým portem nebo alespoň ne zdařilým portem. Nezbývá než doufat, že se nebude jednat o trend.

Závěr a konečné hodnocení

Nebýt podivného portu-neportu, nebylo by Limbu skoro co vytknout. Hraje se skvěle a jedná se o neskutečně atmosférickou hru. Herní doba je sice kratší, zato se ale nebudete celou dobu téměř vůbec nudit a zažijete opravdu intenzivní dobrodružství. Cenu osmi dolarů považuji rozhodně za přiměřenou. U hry se budete totiž bavit přímo královsky.

P.S.: Hra byla součástí akce Humble Bundle. Nyní ji lze zakoupit za 8 dolarůUbuntu Software Centru.

Výhody

  • Atmosféra

  • Audiovizuální stránka

  • Design úrovní

Nevýhody

  • Špatný  „port“

  • Délka hry