Hlavní navigace

Linux 5.13 vylepší Ext4, XFS i exFAT, Ubuntu 21.04 a Wayland vs X.Org

2. 5. 2021
Doba čtení: 3 minuty

Sdílet

 Autor: David Ježek, podle licence: CC BY-SA 4.0
Podpora HDMI VRR v AMDGPU a další grafické novinky, GhostBSD 21.04.27 přešlo na FreeBSD 13.0-STABLE, Xiaomi používá tekutou čočku od Nextlens, Audacity nově pod křídly čerstvě založené Muse Group.

GhostBSD 21.04.27 přešlo na FreeBSD 13.0-STABLE

Operační systém GhostBSD má novou verzi instalačních obrazů. Novinkou je přechod základu systému od FreeBSD 12.2-STABLE na novější verzi 13.0-STABLE. To si vyžádalo navíc jistou analýzu a opravu v kódu služeb OpenRC, devd a ovladačů, implementace těchto služeb nefungovaly korektně a bylo nutné vytvořit rc.devmatch jako náhradní implementaci za OpenRC devmatch.conf pro devd. Devmatch se nyní spouští v pořádku, všechny ovladače se správně načítají atd.

Dále tvůrci odstranili všechny vlastní dodatečné změny jádra, pročež se jádro systému stalo menším. Autokonfigurace síťových karet byla odstraněna z NetworkMgr a přesunuta do podoby skriptu spouštěného pomocí devd. Z dalších věcí je zmíněna podpora dotykových obrazovek, OpenZFS 2.0 (včetně podpory v instalátoru), přítomnost nových a aktualizace starších ZFS služeb a také nové téma ikon.

Xiaomi používá tekutou čočku od Nextlens

Nejnovější telefon Xiaomi Mix skýtá revoluční inovaci v oblasti fotoaparátu, o které se mluví už delší dobu. Je jí tekutá čočka v optické soustavě. Za jejím vývojem stojí švýcarská společnost Nextlens, což je dceřinka Optotune, která vyrábí tekuté čočky pro průmyslové použití. Technologie Nextlens podporuje ostření rychlostí kolem 5 tisícin sekundy a už od vzdálenost zhruba 2 cm od objektu.

Herní výkon Ubuntu 21.04, Wayland vs X.Org

Phoronix porovnal herní výkon posledního vydání Ubuntu 21.04 při použití X.Org a Waylandu. Povětšinou lze říci, že výkon na Waylandu je lepší, ale o nepříliš zajímavý kus. Jedinou výjimkou, kdy dával vyšší výkon X.Org, byla Civilizace VI. Obecně ale platí, že rozdíly jsou poměrně malé až zanedbatelné.

Linux 5.13 vylepší Ext4, XFS i exFAT

Různá vylepšení souborových systémů v budoucím vydání jádra Linux 5.13 nejsou ničím překvapivým. Vedle stálice v podobě btrfs, kterému se věnuje značné úsilí už řadu let, nabídne pět-třináctka některá vylepšení i pro jiné souborové systémy. Čekat tak můžeme například možnost zapnout u Ext4 současně case-folding i šifrování. Ext4 navíc bude nově explicitně přepisovat nulami záznamy mazaných souborů z adresářů. Očekávat můžeme i určité zvýšení výkonu.

V rámci XFS se nadále pracuje na podpoře možnost zmenšování diskového oddílu, ač půjde i nadále o pracovní verzi nevhodnou pro ostré nasazení. XFS také nabídne jistý nárůst výkonu. U souborového systému exFAT zase čekejme vyšší výkon v zápisu při použití volby dirsync, podporu FITRIM ioctl či opravu nakládání s volbou DISCARD.

Podpora HDMI VRR v AMDGPU a další grafické novinky

Do jádra 5.13 také míří podpora procesorů Alder Lake S od Intelu. Tato 10nm desktop generace přijde na trh koncem roku, nyní ji Intel zajišťuje její podporu, plus navíc zaslal do jádra části kódu pro běh s pamětmi DDR5/LPDDR5. Taktéž pracuje na podpoře své samostatné grafické karty DG1/Xe.

Do AMDGPU vedle obligátní velké várky vylepšení (týkajících se např. výkonu a spotřeby) konečně zamířila i podpora HDMI VRR. Bohužel zatím jen pro karty s HDMI 2.0 či nižším, neboť podporu pro HDMI 2.1 aktivně blokuje HDMI Forum.

S Raspberry Pi 4 bude možné využívat HDMI CEC (Consumer Electronic Controls). V rámci DRM kódu obecně zde najdeme práci na podpoře nakládání s DisplayID. Dále Linux 5.13 přinese obecný ovladač pro Generic USB display driver. To a vše další shrnuje Phoronix.

Cloud 22 temata

Audacity nově pod křídly čerstvě založené Muse Group

Před pár dny byla založena Muse Group. Pod tímto uskupením najdeme věci jako MuseScore, MuseClass či Ultimate Guitar a Tonebridge. Do skupiny ale také patří projekt nejznámějšího open-source zvukového editoru Audacity. V rámci Muse Group nyní probíhá i nábor vývojářů, mezi nimiž se hledají i lidé, kteří umí C++ a chtěli by se podílet na vývoji Audacity.

Autor článku

Příznivec open-source rád píšící i o ne-IT tématech. Odpůrce softwarových patentů a omezování občanských svobod ve prospěch korporací.