bezdratova mys je strasne tezka, kvuli tem baterkam, ale zato funguje na dvacet metru a pres zed :) no, vite nekdo jak je to s bezpecnosti klavesnice ktera ne tech 20 metru okolo sebe ( se smerovou citlivou antenou urcite vic ) vyzaruje vsechny hesla :) co takle zdravotni rizika:: par watu od klavesnice, od mysi, od telefonu, od wifi , . .
Bluetooth je od zacatku navrzena jako temer neprustrelna technologie. 1600 nahodnych skoku po frekvencich za vterinu i bez sifrovani je uznano za armadni bezpecnost :) Ono kdyby nekdo chtel to Vase heslo ziskat, tak chytat z dodavky zaparkovane na ulici vyzarovani z vaseho monitoru/bedny je mnohem snazsi.
Viz clanek na undergroundu pred cca 4mi lety, kdyz jeste za neco stal
Sice je to OT, ale zeptal bych se. O tom vyzarovani z monitoru, klavesnice, pocitace a "chytani" tohoto signalu pres trubky topeni jsem apod. uz x-krat slysel, ale prijde mi to jako neuveritelne paranoidni a nesmyslne (jako laikovi, do problematiky vubec nevidim). Muzete se nekdo vyjadrit, je-li to neco realneho nebo jenom vtipny hoax?
Chytání nízkofrekvenčního signálu z monitoru je poměrně snadné a levné. Stačí k tomu dva stabilní laditelné generátory (pro generátor synchronizačních signálů, které v signálu prakticky nelze poznat), monitor, přijímač a anténu chytající nízné frekvence a jednoduchý integrátor (RC člen). Pak jen ladíte generátory, až se obraz zastaví. Poté ho jemně doposunujete do správné polohy na monitoru. Je to zarušené (monitory a televize se ruči navzájem), černobílé a diferenciální (anténa nechytá úroveň, ale její změny, takže poznáte jen přechod, nikoliv černou a bílou). Citlivá data lze proti tomu snadno bránit vhodnou kombinací barev - signál, který zmizí z červeného kanálu se vykompenzuje v zelené, a tak se o mnoho řádů sníží vyzařování.
Praxi v tomto nemám, ale kdysi jsem se pokoušel o stavbu PLL závěsů pro synchronizaci signálů.
Analýza signálů z počítače je o mnoho řádů složitější. Ale i zde existují jednoduché techniky - změna vyzařování po přerušení od klávesnice a analýza dynamiky psaní (viz články o /dev/random a dynamice psaní). To by se mohlo týkat i BT klávesnice.
No kdysi davno a davno, kdyz Mrtve more bylo jeste jen tezce nemocne, jsem delal v pocitacove ucebne, kde se daly odposlouchavat monitory tak, ze si clovek vypnul pocitac, vytahnul z nej kabel k zapnutemu monitoru a najednou videl, sede a traslave, co dela kolega za nim/pred nim ... pokud delali oba, tak videl kompromis ;-)
Technologie je jdavno jinde, ale ten princip stale zustava, jen je treba "trochu lepsich" detektoru ;-)
Zřejmě neznáte limity vyzařování - desetimetrový BT ho má kolem 10mW, Wi-Fi s všesměrovou anténou 100 mW. (Berte to s rezervou, nepamatuji si to přesně.)
Nemáte-li tedy doma více než pár desítek BlueTooth a Wi-Fi zařízení (což lze předpokládat), buďte si jistý, že dostanete menší dávku, než kolik si pošlete přímo do hlavy při volání z mobilu.
No, dobrá otázka z hlediska toho ozáření a tak.
Ale je tady několik ale a to: vyzářený výkon nejsou waty, ale milivaty. Dále existují vzorce, podle kterých se dá spočítat hloubka průniku vlny do jakéhokoli materiálu. Nejsou příliš jednoduché, vystupuje v nich spousta parametrů a mezi nimi i parametr vodivosti materiálu, frekvence atd. Protože WiFi, mobilní telefony, satelity apod. pracují na velmi vysokých frekvencích a vodivost těla resp. kůže je celkem malá, výjde vám, že vlna se nedostane ani do spodních vrstev pokožky.
takže v pohodě :)))
Kdo by si to chtěl ověřit, nebo ho to zajímalo, tak: http://wes.feec.vutbr.cz/UTEE/SEMG/.iso-8859-2
přednáška 11, hlobka vniku vlny
mikrovlnka ma ale vykon 600W a vic
mobil asi 1W a WiFi este min
este si pamatuju, ze kdyz zacinalo GSM tak v novinach byly clanky o tom, ze nas to vsechny zabije to 10let a ty slabsi i do 1roka.
musim konstatovat, ze podle predpovedi uz bych mel mit tezkou rakovinu mozku a bejt polomrtvej.
EM vlny zjevne poskozujou organismus, jenze je tez zjevne ze dost malo a pomalu.
PS: nechtel bych bydlet u rozvodny, ani pod 400kV.
Ja nevim jak vy, ale ja bych povazoval technologii za zvladnutou teprve tehdy az bude mozne na BT klavesnici napsat v LILO promptu parametry pro start kernelu. Teprve pak totiz muzu zahodit klasickou klavesnici a o to snad tady jde ! Soucasne pouzivani dvou klavesnic neni zrovna atraktivni alternativa.
Pokud tomu spravne rozumim, tak linuxBIOS by musel bejt pod GPL. V tom okamziku kdokoliv, kdo si koupi board s linuxBIOSem, muze pozadat o jeho zdrojaky. Silne pochybuju, ze by treba Intel, kterej je jinak na svoje zluty a oranzovy stranky dost haklivej, najednou akceptoval, ze se veskery jeho citlivy informace dostanou ke konkurenci.
Ano. Ale ja bych poznamku trochu posunul: "Az bude mozno nainstalovat pouze s BT klavesnici a BT mysi". Ne kazda "novejsi" distribuce tohle umi napr s USB. Nebyt moznosti roota bez hesla, nikdy bych (bez klavesnice) takovy MDK 9.1 nenainstaloval. Takze jsem zvedav, kdo prvni nainstaluje nejake distro pouze s BT klavesnici a BT mysi. Pak teprve bude PODPORA, zatim je to HACK.
Vy nemůžete nainstalovat Mandrake 9.1 s rootovským heslem?
Používám Mandrake od verze 8.0, instaloval jsem všechny následující verze až po nynější 9.2 a NIKDY jsem si nevšiml žádného problému s klávesnicí. Maximálně se nedala používat klávesa Del.
Prosím ušetřete ostatní takovýchto "zasvěcených" informnací a příště raději hledejte problém mezi klávesnicí a židlí...
Omlouvám se všem za OT.
Klidek. Jeste jednou a polopate: MDK 9.1 pri instalaci neumi pracovat s USB klavesnici, takze kdyby nebylo mozno mit roota bez hesla, nesel by nainstalovat v dane konfiguraci vubec (mysi heslo nenapisu, nebo jo?). Takze si priste radeji pred rozhorcenym prispevkem srovnejte co ctete a co chcete napsat. Nekdy to pomuze. A ja zase nebudu psat slozene vety, aby nemeli nekteri ctenari problemy. ;-) Ale to uz je fakt OT. Jenze - kde jinde bysme si pokecali, zejo? ;)
pro poradek - mezi diNovem a vasi klavesnici je trosku vetsi rozdil nez tech nekolik tisic, sice diNovo ma klavesnice s nizsim chodem, ponekud lepe vypada a hlavne z numerickeho bloku ma samostatny tzv media panel coz je vlastne kalkulacka, mail/im notifikator, hodiny, a DO k mediim vaseho pc