Hlavní navigace

Linux Mint 19.3 vylepšuje podporu videa i HiDPI

20. 12. 2019
Doba čtení: 3 minuty

Sdílet

 Autor: David Ježek
Vývojáři uvolnili Linux Mint 19.3, který je stále založen na Ubuntu 18.04 LTS, ale přináší řadu zajímavých a užitečných novinek. Jednou z největších novinek je systém proaktivních systémových hlášení.

Shrnutí novinek

Systémová hlášení jsou možná nejviditelnější novou funkcionalitou v Mintu 19.3, neboť mají vlastní novou informační ikonu v systémové oblasti. Ta se bude snažit poutat pozornost uživatele v několika situacích, které si vyžadují jeho akci. Jde o chybějící jazykové balíčky, multimediální kodeky, možnost instalovat ovladač hardwaru a dostupnost nové verze Mintu. Po kliknutí na ikonu se v takových případech uživateli zobrazí možnost řešení.

V nastavení jazyků a regionu přibyla podpora nastavení daného časového formátu. Jako i v předchozích verzích, i tento nový Mint 19.3 dostal lepší pdoporu HiDPI monitorů – ta je již téměř kompletní, s výjimkou několika posledních hříšníků jako Hexchat a Qt5Settings. Stejně tak na takových monitorech uvidíme ostřejší ikony v systémové oblasti a například vlajky zemí v nastaveních už také nebudou rozmlžené.

Výchozím přehrávače videa již není Xplayer, ale Celluloid. Xplayer totiž stavěl na GStreamer/ClutterGST a byl schopen renderovat videa jen za pomoci CPU. Naproti tomu Celluloid používá pro svoji práci MPV, které má lepší podporu hardwarové akcelerace videa. Výsledkem tak je, že na daném stroji přehraje Mint výchozím přehrávačem daleko náročnější videa než dosud (rozlišení, kodeky) – ale záleží samozřejmě i na hardwarových parametrech počítače.

Změny mezi aplikacemi

Aplikací pro psaní poznámek již není Tomboy, ale Gnote. Důvod pro výměnu je prostý: kromě ikony v systémové oblasti zcela stejná funkcionalita, ale Gnote staví na modernějších technologiích – Tomboy byla poslední aplikace v Mintu, která závisela na Mono a také jedna z posledních bez podpory HiDPI.

Mint 19.3 už ve výchozí instalaci neobsahuje GIMP. Ten tvůrci považují za excelentní program, ale s velmi dlouhou křivkou učení a také poněkud matoucím uživatelským rozhraním pro nováčky. Ve výchozí instalaci jej tak nahrazuje jednodušší nástroj Drawing, která mimo jiné umožňuje změnu velikost či ořez obrázků (což je významná část toho, co lidé obvykle na PC s fotkami dělají).

V rámci XApps a verze libxapp 1.6 tvůrci přidali novou záležitost jménem XAppStatusIcon. Ta má na starosti právě zobrazování ikon v systémové oblasti, díky čemuž jsou ikony ostřejší na HiDPI monitorech, jak bylo zmíněné výše. Navíc přidává podporu tmavého tématu a symbolických ikon (jsou odděleny od plnobarevných ikon, díky čemuž systémová oblast vypadá lépe), je prosta dřívějších problémů s renderingem/velikostí/ořezem a hlavně nezávisí na GtkSocket/GtkPlug. Oproti AppIndicatoru také přináší několik vylepšení (podporu libovolného typu kliknutí myší, vícenásobných menu, nativních menu a také více souběžných lišt).

Na Mintu 19.3 jak Cinnamon, tak MATE a Xfce mají applety pro XAppStatusIcon a libxapp 1.6 poskytuje API pro snadné psaní vlastních appletů pro další desktopová prostředí. Jedním z dodávaných appletů je právě výše zmíněná XAppStatusIcon. Dále nechybí widget XAppIconChooser pro práci s výchozími ikonami.

Nástroj pro připojení Bluetooth zařízení, Blueberry, byl vylepšen. Nově vypadá lépe a pod kapotu dostal lepší detekci zařízení, lepší hlášení chyb a také podporu více Bluetooth zařízení než dosud.

Z dalších vylepšení tvůrci uvádí Pix (slideshow repsketuje nastavení kvality zoomu, výchozí je nastaveno na High), Xed (kliknutím na odkaz pravým tlačítkem jej lze spustit), Xreader (nová tlačítka anotací na boční liště), Xviewer (Ctrl + Num0 resetuje úroveň zoomu) a nastavení LightDM (lze volit téma kurzoru myši pro přihlašovací obrazovku).

Systém dostal do vínku jádro Linux 5.0 + linux-firmware 1.173.9, do spouštěcího menu přibyla volba Hardware Detection Tool. Zjednodušení potkalo i logo distribuce, které na startovací obrazovce Plymouthu používá animaci pračky. Upraveno je též boot menu s výběrem operačních systémů.

ICTZ24 early

Krátce k dojmům z této verze

Mint je vylepšenou odnoží Ubuntu. Používá základ v podobě aktuální LTS verze, což momentálně znamená již velmi doladěnou 18.04.něco, čili stabilní a ověřený základ systému, který bude v rámci této řady Mintu podporován až do roku 2023. Vše ostatní je důsledkem volby desktopu, kdy Mint 19.3 je nabízen přímo tvůrci ve verzi x Cinnamon, MATE a Xfce.

Nemohu tedy napsat nic jiného, než že Mint (zkoušel jsem variantu s MATE) funguje stejně dobře jako jiné doladěné distribuce s těmito desktopy a s jádrem řady 5.x pod kapotou. Jednotlivé výše popsané úpravy této verzi jistě prospívají, nejviditelnější budou změny ve vzhledu prostředí a podpoře HiDPI, případně svižnější chod výchozího přehrávače videa s MPV pod kapotou. Mint zkrátka hezky zraje a tento ročník zanechává na patře příjemný buket.

Byl pro vás článek přínosný?

Autor článku

Příznivec open-source rád píšící i o ne-IT tématech. Odpůrce softwarových patentů a omezování občanských svobod ve prospěch korporací.