Hlavní navigace

Vlákno názorů k článku LISP: nové paradigma ve směrování (1.) od KGHJ - Další "mezivrstva", která způsobí více problému než užitku....

  • Článek je starý, nové názory již nelze přidávat.
  • 19. 9. 2013 9:08

    KGHJ (neregistrovaný)

    Další "mezivrstva", která způsobí více problému než užitku. Jendo směrovaní bude LISP a druhé pak IP směrování ==> pravděpodobně mnohem více problémů.

    Navíc cituji z článku "Funkce IP adresy je v současnosti přetěžována, neb zastává jak lokalizačního tak identifikačního významu. "

    >> IP adresa má účel jediný a to je jednoznačná identifikace uzlu v síti.

    PS: Celý mi to přijde jako design by comittee.

  • 19. 9. 2013 9:49

    Vladimir Vesely (neregistrovaný)

    Samozřejmě, že nechci kverulovat a chytat za slovíčka, ale slovo "jednoznačná" implikuje, že dané zařízení má na síti právě jednu adresu, která je jedinečná. Zdá se Vám, že zařízení za NATem s privátní adresou jsou jedinečná? A co teprve multihoming na takovýchto zařízeních, kdy jsou připojeny redundantními spoji, každý z vlastní adresou v jiné síti - všechny IP adresy patří stejnému stroji. Je to zařízení ale adresou jedinečně identifikováno, pokud se přepojí k jiné síti?

    IETF se problémem oddělení loc/id aktivně zabývá posledních sedm let (pasivně od událostí redundatního připojení Tinker Airfoce Base k ARPANETu, tedy kolem roku 1972) a existuje spousta článků podpořujících tvrzení, že funkce IP adresy je přetěžována. Každý se k tomuto rozdělení staví po svém a LISP je jen jedním z mnoha zástupců - mezi ostatní lze zmínit HIP, Shim6, Ivip, hIPv4, GLI-Split, TIDR, ILNP, Name Overlay Service, Name Based Sockets...

    Je to složitost navíc? Nepochybně ano v rámci aktuálního stavu Internetu. Ovšem nynější status quo ač "jednodušší" má evidentně designové trhliny, které nám znesnadňují nasazení multihomingu, traffic engineeringu, mobility či přečíslování koncových sítí.

  • 19. 9. 2013 13:38

    KGHJ (neregistrovaný)

    Ad jednoznačnost: Ano, máte pravdu že 100% jednoznačný to v IPv4 není.

    Nicméně toto řeší IPv6, tam se privátní rozsahy generují "náhodně" (Unique local address). Jistě se najdou takoví lidé, kteří přes velký adresní prostor budou používat NAT stejně, ale (doufám že) takových lidí moc nebude.

    LISP je zajímavá myšlenka. Nakolik je výhodný a produktivní ukáže až čas.