Hlavní navigace

Lux Delux: bitva o moc

Filip Vrlík 25. 5. 2007

Hlavním motivem dnešní hry bude moc. Až nepřiměřeně krátké slůvko vzhledem ke svému významu. Kvůli moci zemřou brzy na vašich monitorech zástupy lidí pod vašim vedením. Kdo dosáhne absolutní nadvlády nad vším živým? Hodně štěstí v osudové bitvě. Dějiny nepíší poražení.

Lux Delux je v podstatě desková hra Risk přenesená do digitálního a modernějšího hávu. Nabízí spousty variací a nastavení, ale samotnými pravidly se příliš neliší. Jak již bylo výše naznačeno, hlavním cílem bude absolutní nadvláda nad veškerým územím. Nějaký detailní příběh bohužel nenajdeme, ale myslím že důvody k takovému činu si každý dokáže vymyslet. Cíl je tedy zřetelně vymezen, nyní se podívejme, jakými prostředky jej dosáhnout.

1

Po spuštění Lux Delux se objeví na první i druhý pohled komplikovaná hlavní nabídka. Nepotrvá však dlouho a naučíte se v ní orientovat. Horní lišta skýtá bližší nastavení, kterým se zpočátku příliš zabývat nemusíte. Nalezli bychom tam předvolby pro online hru, parametry pro audio a video sekci a zkrátka asi vše, co by vás mohlo zajímat. Ulehčením budiž pokus o češtinu. Není však zdařilá. Přeloženo je jen něco málo a české znaky jsou oříškem. Abychom si vydatně zahráli, postačí nám zvolit si mapu v horní části obrazovky. K dispozici jsou jak bojiště fiktivní, tak skutečná. Zaválčíme si například na území USA, Evropy v druhé světové války, Vietnamu, atd. Vyzkoušet si můžete také klasický podklad Risku. Přítomen je samozřejmě i generátor map, čili tato část se rozhodně neomrzí. Čím větší mapa, tím je také vyšší počet oponentů. Jejich barvu a hlavně obtížnost si navolíte v levé dolní části. Nyní již je možné hru spustit.

2

Objevili jsme se přímo uprostřed bitevní vřavy. Mapa je rozdělena na jednotlivá políčka. Jakmile jste na tahu, rozmístíte jednotky, které jsou k dispozici. Uvidíte je v pravém dolním rohu. Napadat smíte jen pole bezprostředně vedle vašich. Síly armád jsou znázorněny obrázkem s připojeným číslem. Opět úměrnost. Čím vyšší číslo, tím i obrázek vzbuzuje víc respektu a je účinnější. Hra je tahová. Nejdříve je fáze, kdy napadáte protivníka, poté ještě můžete přesunovat jednotky a nakonec tah ukončíte. Uběhne kolo a zase vy. Jednotky získáte vždy na začátku kola a někdy jako bonus i během něj. Velikost náboru záleží na získaném území. Je dobré kliknout si dole na bonusy. Ukáží vám, kolik za která místa a celky na mapě dostanete. Dalším zajímavým aspektem jsou karty. Co pár kol je smíte použít a znamenají značnou injekci do vašich řad. Řekl bych, že pravidla nejsou složitá, ale přesto jsou velmi dobře propracovaná. Některé z map mají vlastní stanovy, které jsou případně na ploše napsány. Jak mapy tak hráči nejsou omezeni počtem nacházejícím se ve hře.

5

Grafická stránka je dle mého názoru povedená. Ostatně Lux Delux není příliš náročný na dokonalost, jak tomu u tahových her bývá. Přesto mapy působí propracovaně a díky bitvám i vkusně barevně. Zvuková složka je pak zaměřena spíše na výbuchy při okupaci nepřítelova území. Možná by se hodila i rázná hudba, ale to je na svobodné vůli autorů. Ovládání je položeno na myši. Takže klikání si užijete dostatek. Existují triky, které je dobré se naučit. Například při držení ctrl vyšlete místo jedné jednotky vše, co máte. To vám ušetří hodně sil, sami poznáte. Zkratek se naučte raději více. Hratelnost je kvalitní. Zpočátku jen bude problém přijít na zákonitosti bonusových karet a možná orientace. Jakmile však skrz nedostatky prohlédnete zjistíte, že Lux Delux je opravdu velmi zábavnou a chytlavou hrou.

3

Jaké jsou tedy výhody a nevýhody Lux Delux? Nedostatkem je určitě čeština a ona individuální nepřehlednost. Pozitiv je ale daleko více. Krom těch mnoha výše zmíněných se mi líbily také hlášky po ukončené partii. Vtipné, chytlavé, logicky náročné a přizpůsobivé. Doporučuji vyzkoušet. Nechť zůstane vaše armáda neporažena. „Speaking words of wisdom, Lux it be.“

4

Demo (plná verze stojí 24,95$) je ke stažení na stránkách hry. Balík má kolem 36MB, ale obsahuje vše potřebné (hlavně Javu), stačí rozbalit a spustit skript Lux.sh.

Našli jste v článku chybu?

7. 12. 2009 8:55

ichus (neregistrovaný)

No, já té hře teda propadl. Takže bych ji hodnotil klidně 100%. Z mého pohledu je to výborná taktická hra (např. mapa Evropa je úžasná).

14. 7. 2007 16:52

hstech (neregistrovaný)
S červíky, kde se používají pouze dvě klávesy, není problém, tam šlo k jedné klávesnici nacpat třeba i pět hráčů. Problém je, když potřebuješ ovládat nejakýho panáka čtyřma klávesama, chceš, aby ty čtyři klávesy byli pro každýho hráče nějak smysluplně rozmístěny po klávesnici a chceš k tý klávesnici nacpat tři (nebo víc) hráče. Pak už začne překážet, že pokud všichni tři stisknou všechny své klávesy naráz, do PC dojdou pouze asi 4-5 scankódov.

V případe třech hráčů s třema klávesama…
Lupa.cz: Slevové šílenství je tu. Kde nakoupit na Black Friday?

Slevové šílenství je tu. Kde nakoupit na Black Friday?

DigiZone.cz: Česká televize mění schéma ČT :D

Česká televize mění schéma ČT :D

Vitalia.cz: „Připluly“ z Německa a možná obsahují jed

„Připluly“ z Německa a možná obsahují jed

Podnikatel.cz: Přehledná titulka, průvodci, responzivita

Přehledná titulka, průvodci, responzivita

Podnikatel.cz: Vládu obejde, kvůli EET rovnou do sněmovny

Vládu obejde, kvůli EET rovnou do sněmovny

Lupa.cz: UX přestává pro firmy být magie

UX přestává pro firmy být magie

Vitalia.cz: To není kašel! Správná diagnóza zachrání život

To není kašel! Správná diagnóza zachrání život

Lupa.cz: Propustili je z Avastu, už po nich sahá ESET

Propustili je z Avastu, už po nich sahá ESET

Vitalia.cz: Láska na vozíku: Přitažliví jsme pro tzv. pečovatelky

Láska na vozíku: Přitažliví jsme pro tzv. pečovatelky

DigiZone.cz: ČT má dalšího zástupce v EBU

ČT má dalšího zástupce v EBU

Měšec.cz: Jak vymáhat výživné zadarmo?

Jak vymáhat výživné zadarmo?

Lupa.cz: Proč firmy málo chrání data? Chovají se logicky

Proč firmy málo chrání data? Chovají se logicky

Podnikatel.cz: EET zvládneme, budou horší zákony

EET zvládneme, budou horší zákony

Vitalia.cz: Tesco: Chudá rodina si koupí levné polské kuře

Tesco: Chudá rodina si koupí levné polské kuře

Lupa.cz: Babiš: E-shopů se EET možná nebude týkat

Babiš: E-shopů se EET možná nebude týkat

Lupa.cz: Co se dá měřit přes Internet věcí

Co se dá měřit přes Internet věcí

Vitalia.cz: Baletky propagují zdravotní superpostel

Baletky propagují zdravotní superpostel

Lupa.cz: Není sleva jako sleva. Jak obchodům nenaletět?

Není sleva jako sleva. Jak obchodům nenaletět?

Root.cz: Vypadl Google a rozbilo se toho hodně

Vypadl Google a rozbilo se toho hodně

Podnikatel.cz: K EET. Štamgast už peníze na stole nenechá

K EET. Štamgast už peníze na stole nenechá