Hlavní navigace

MAC OS X je taky unix (12): Dokončení

4. 8. 2005
Doba čtení: 2 minuty

Sdílet

V závěrečné části této naší dodekalogie najdete doplňkové informace o Mac OS X, odkazy na mé zdroje a několik oprav drobných nepřesností, kterým se mi bohužel nepodařilo vyhnout. To je ode mě vše; děkuji vám, kteří jste dočetli až sem a přeji vám krásný zbytek léta!

Dodatky

Souborové systémy v Mac OS X

Mac OS X můžete spustit z těchto souborových systémů:
HFS+
UFS
Dokáže číst z těchto systémů i zapisovat na ně:
FAT12
FAT16
FAT32
ISO9660
HFS
DVD filesystemy
Síťové filesystemy (Ftpfs, NFS, Smbfs..)

Kromě toho dovede přečíst NTFS. Mac OS X nepodporuje ext2/3! Bootloader Mac OS X si s ním sice poradí a dokonce je ochoten z něj nastartovat operační systém – pokud však zrovna nepoužíváte dualboot konfiguraci s GNU/Linuxem, nejspíš vám tato funkce moc nepomůže.

Na Metadata bohatý systém HFS+

Pro práci s Mac OS X je užitečné vědět, že souborový systém HFS+ umí pracovat s tzv. resource forkem, tedy částí souboru, která obsahuje formátovací údaje, fonty a podobná dodatečná data vztahující se k hlavnímu souboru. Kromě toho používá rozšířené atributy souborů, unixová práva k souborům, Bundle bity a další údaje. Protože neexistuje prakticky žádný jiný filesystem, který by všechny tyto funkce podporoval, vytváří Mac OS X při práci s jinými systémy soubory .DS_Store. Ty obsahují důležitá data nepodporovaná místním filesystemem, která z nich potom může jiný Mac OS X zase zpětně získat, pokud jsou .DS_Store zachovány. Tato funkce však často mate nebohé uživatele linuxových a windowsových strojů, kteří si s těmito obskurními soubory často nevědí rady.

Linux tip

HFS+ není case-sensitive, nerozlišuje tedy v názvech souborů velká a malá písmena. Pamatuje si sice, jaká písmena jste při psaní názvu souboru použili, ale neumožní vám mít v jedné složce soubory, jejichž názvy se liší pouze ve velikosti znaků. Pokud potřebujete pracovat s case-sensitive souborovým systémem, doporučuji použít UFS.

Errata

  • dílu 4, Carbon, první odstavec: HydroCarbon aplikace není oficiální termín, zdá se, že je to výtvor společnosti MacPlay.
  • dílu 4, X11, druhý odstavec: Mac OS X obsahuje X11 aplikace rovnou tři – xterm, xman a xlogo.
  • dílu 5, QuickTime: Zdá se, že plugin pro OGG, který jsem avizoval, nefunguje s QuickTime 7, a v současné době tedy do QT podpora formátu Vorbis doinstalovat nejde.
  • dílu 7, SpeechSynthesis & VoiceOver Utility: Není pravdou, že hlasové ovládání je podporováno pouze v angličtině. Celý systém je modulární a jak syntézu, tak analýzu řečových vzorců lze doinstalovat i pro další jazyky. Podobné plug-iny jsou však většinou komerční.
  • k technologii Spotlight: Ačkoliv jsem uvedl, že technologie Spotlight pracuje na úrovni souborového systému, neznamená to, že ji nelze aplikovat na disky jiné než HFS. Prakticky všechny souborové systémy, které Mac OS X dovede přečíst, se dají zaindexovat (kromě prastarých verzí FAT12 a FAT16).

Odkazy a zdroje

Při psaní série Mac OS X je taky Unix jsem čerpal především z následujících zdrojů:
Amit Singh – What is Mac OS X?
Chris J. Karr – Mac OS X: Welcome To The Jungle
Dokumentace k Mac OS X
Wikipedia.org
WikiMac

Mnohé informace uvedené v této sérii vycházejí z mých vlastních experimentů se systémem.
Za klarifikaci některých technických detailů fungování jádra XNU děkuji paní Mgr. Lilkové.

Happy Mac