Hlavní navigace

Machine Ball

11. 6. 2004
Doba čtení: 3 minuty

Sdílet

Machine Ball je velmi zábavná hra pro dva živé hráče. Je to kombinace fotbalu, hokejového hřiště, kovových robůtkovitých jezdítek a výbušných bonusů. To vše v naprosto plynulé 3D grafice, pro Linux, zadarmo, open source. Na co ještě čekáte? Pojďme na to!

machineball

Základní princip hry jsem nastínil už v úvodu a odvíjí se od něho i název samotné hry. V Machine Ball tedy ovládáte jakýsi stroj – jezdícího robota připomínajícího obrněné auto – a s pomocí tohoto stroje musíte dopravit balón do branky protivníka – stejně jako ve fotbale. Naproti tomu hrací plocha, na které se hra či spíše souboj odehrává, připomíná hokejové hřiště, po obvodu jsou tedy mantinely, které nemůžete opustit.

machineball

Svůj stroj ovládáte pomocí klasických čtyř kláves na řízení směru a ještě dalšími dvěma klávesami. První klávesa vysune přední železnou radlici – ta slouží k rozmanitému spektru činností: od klasického „kopnutí“ do míče až po odrážení protivníka. A druhá klávesa slouží k použití bonusů, které jste sebrali.

Pro zápas si lze vybrat ze hřišť čtyř velikostí a z šesti druhu balónů: oficiální balón, plážový a fotbalový míč, balvan, oranžový balón a velký vznášející se míč s tuxem. Každý míč se liší nejen vzhledem, ale i fyzikálními vlastnostmi. Na hrací ploše se v intervalech, které si zvolíte, objevují různé bonusy – liší se barvou a je jich pět typů: miny, výbušné střely, zmrazující střely, štít, turbo. Z názvů logicky odvodíte i funkci, ale přece: výbušné střely můžete nejen použít k odražení protivníka, ale můžete pomocí nich dostat i balón do branky. Zmrazující střela vytvoří při zásahu okolo protihráče šedý obal a na několik sekund mu znemožní jakýkoli pohyb. Miny jsou snad jasné, štít vás ochrání před veškerými střelami a minami a turbo vám dá na pár okamžiků velkou rychlost. Při sebrání bonusu vám hlas oznámí, co že jste to vzali, a nový bonus přemaže předešlý, takže nemůžete křečkovat.

machineball

Ještě před samotným hraním toho můžete dost nastavit. V úplně prvním dialogu si vyberete rozlišení – a je to opravdu úctyhodný rozsah: 320×200 – 1920×1440 a několik barevných hloubek. Dále si můžete nastavit, zdali budete hrát na čas nebo na góly, zapnout/vypnout bonusy, určit, jak rychle se mají bonusy zobrazovat, a které jak často – když si s tím trochu pohrajete, můžete získat velice rozmanité styly hry (třeba spousty turb a kamenný balon).

machineball

Celá hra je nádherně graficky vyvedena, používá OpenGL, je to 3D a i při vysokých rozlišeních jako 1024×768 to běží naprosto plynule i na hodně pomalých PC (433 Mhz, 128 MB RAM, 3D grafická karta 8 MB). Bonusy jsou pěkně poloprůhledné, jsou vidět stíny, váš stroj klidně nadletí při výbuchu do vzduchu apod. I když se rozhodně nejedná o žádný simulátor a jde především o zábavu, je Machine Ball vybaven velmi realistickou fyzikou – balóny se odrážejí podle materiálu, z něhož jsou vyrobeny, apod. Celou hru podkresluje 12 dlouhých skladeb, které je možno přepínat a všechny jsou pěkné – jak jsem vyčetl, tak snad nějaká „retro elektronika“. Kamera hru sleduje shora a funguje perfektně – zabírá vždy balón, ale vzdaluje nebo přibližuje se k hernímu poli, aby byli vždy oba oponenti viditelní.

machineball

Machine Ball bohužel nelze hrát proti počítači nebo po síti a autor sám říká, že hru po Internetu neplánuje. Ale je to open source a já myslím, že by pomocí určitě nepohrdl. Na druhou stranu je pravda, že hrát s někým, kdo sedí přímo vedle vás, je větší zábava, takže si sežeňte živého člověka a s chutí dotoho!

Linux tip

Instalace hry je jednoduchá (v poslední době je to u většiny her pro Linux, na které narážím, pravidlem, a to mě těší). Na stránkách projektu zvolíte Downloads. Jsou tady instalátory pro Windows, spousta balíčků pro rozmanité linuxové distribuce a obecná binárka, která by měla být funkční pro Gentoo 1.4, Linux From Scratch 4.0, Mandrake 9.0, Mandrake 8.2, Redhat 8.0, Redhat 7.2, Suse 8.1, Debian 3.0, Slackware 8.1, Slackware 8.0. Jsou tam i zdrojové kódy, ale nezkoušel jsem, balíček pro Slackware mi funguje spolehlivě.

Omlouvám se, ale protentokrát jsem si screenshoty vypůjčil ze stránek projektu, nepodařilo se mi je vyfotit ve hře. Je na to nějaká obecná finta, když to používá OpenGL?

Autor článku