Hlavní navigace

Magellan

Leoš Literák

Poštovní program, adresář osobních kontaktů, plánovač, poznámky a úkoly - vše na jednom místě? Žádný problém. Zkuste Magellan.

Projekt Magellan se snaží v sobě integrovat větší množství aplikací – od poštovního programu, adresáře osobních kontaktů, plánovače až po poznámky a úkoly. Na jedné ploše tedy můžete spravovat všechny své osobní informace.

Poštovní klient je opravdu výborný. Můžete stahovat poštu z POP3 a IMAP serverů i lokálního mailboxu. A to v jakékoliv kombinaci či počtu. Obrovskou výhodou pak je orientace na konta. Každé konto totiž může obsahovat jiné osobní údaje, zpáteční adresu, SMTP server a nastavení. Tuto vlastnost určitě oceníte, pokud jste administrátor webu, root, zaměstnanec i soukromá osoba. Další zajímavou vlastností jsou skripty na straně POP3 serveru. Pokud se připojujete přes modem nejspíš si nastavíte, že chcete stahovat nejdříve nejkratší dopisy, zatímco ty dlouhé si necháte nakonec. Své příznivce si najdou i šablony, do kterých můžete vkládat jednoduché skripty.

klikni pro větší obrázek

Magellan obsahuje i pokročilý adresář. Ten je kompatibilní se standardem vCard. Při vyplňování emailové adresy se automaticky nabízí možnost doplnění právě z adresáře. Navíc existují skripty, které umí automaticky přidat nový záznam z přišlého dopisu.

Zajímavá je i možnost posílat SMS přes webové brány. A to jak jednostránkové tak i dvoustránkové (s autorizací). U nás však můžete poslat SMS přímo přes email, takže tuto funkci asi nevyužijete (leda za nějakým firewallem, který nepropustí SMTP).

klikni pro větší obrázek

Další funkcí Magellanu je kalendář založený na standardu iCal. Jelikož se Magellan tak trochu snaží konkurovat klientu Lotus Notes, má určitou podporu pracovních skupin. Takže není problém naplánovat si schůzku a poslat ji přes email kolegovi. Jemu je tato schůzka automaticky zařazena do jeho kalendáře. Magellan dále podporuje deník, úkolovník (todo), schůzky a sticky notes (žluté papírky PostIt). U nich se mi velmi líbí použití checkboxů. Na takový papírek si pak zapíšete několik úkoly, které průběžně odškrtáváte.

klikni pro větší obrázek

Magellan je určen pro KDE 2. Jeho hardwarové nároky nepatří mezi nejmenší. Potřebujete aspoň Celerona na 233 MHz, 64 MB RAM, rozlišení aspoň 1024×768 a barevnou hloubku 16 bitů. Produkt najdete na adrese www.kAlliance­.org/Magellan.

Našli jste v článku chybu?
2. 4. 2000 3:44
nuclid (neregistrovaný)

Muzete mi nekdo poslat e-mail, jak se vam to podarilo nainstalovat? Porad mi to tvrdi, ze nemam nainstalovane Qt knihovny, ktere nainstalovane evidentne mam. Konkretne verzi 2.1.0. Uz jsem i prepisoval cesty v config.pl. Nebylo to vsak nic platne. Diky

1. 4. 2000 13:04
mIHAU (neregistrovaný)

o tak si taky sam odpovim ;) nic proti autorovi nemam, ale z clanku vyplyva spise to, ze jde o popis funkcni aplikace - testovane autorem. Podle mne NE. Shoty jsou z webu. Ke stazeni pro KDE2 to sice je, ale SE ZABLOKOVANYM user interfacem... Uteklo mi neco, nebo se autor OPRAVDU nezminil o tom, ze popisuje neco, co TEPRVE BUDE ???!!!!