Hlavní navigace

Malý přehled distribucí

24. 3. 2000
Doba čtení: 2 minuty

Sdílet

Jeden z našich čtenářů se s námi podělil o svoje zkušenosti s několika distribucemi, které bylo možné získat na Cebitu.

Hynek Med si dal tu práci, že vyzkoušel všechny distribuce, které si přivezl z Cebitu a výsledky svého testování sdělí i vám. Je třeba podotknout, že nešlo o žádné hloubkové testy, ale spíše o prvotní dojmy.


Na CeBITu jsem u vsech Linuxovych stanku ruznych distribuci vzal jejich CD, a ted jsem je vsechny vyzkousel, zde jsou moje dojmy. Je treba vzit v uvahu, ze se jedna jen o demo/free CDcka, a nemusi nutne reprezentovat aktualni stav jejich distribuce.

Obecne

Prevlada trend instalaci „strc tam CD, klikni next next next a je to, protoze vic nez par obrazovek s volbami unavuje“.. Proste orientace na easy uzivatele.

SuSE (CeBIT 2000)

O tohle CD byl velky zajem, ze se dokonce nedostalo na kazdeho. Po pravde receno, nic moc. Graficka instalace v nekolika jazycich, YaST a SaX konfiguratory, zadny velky pokrok. Pouziva RPM.

Hodnoceni: **

Corel Linux (Open Circulation)

Vizualne hezka instalace, velmi jednoducha, clovek nema moc voleb. CD je v nemcine. Je na tom zajimave ze je zalozeny na Debianu a da se inkrementalne upgradovat na Potato. :-) Celkove, nic moc.

Hodnoceni: **

Caldera OpenLinux 2.3

Velmi hezka instalace, jak designove, tak vychytanosti. Ne ze by tam bylo prilis mnoho voleb co delat. Pouziva RPM.

Hodnoceni: ***

EasyLinux 2.0 Beta, Evaluation version

Z toho co jsem zkousel asi nejlepsi. Hezke graficke konfiguracni nastroje (fdisk, lilo, konfigurace X, site, ethernetu, mysi (napr. podpora pro mysi s koleckem)). Sem tam je v tom nejaka nevychytavka, ale jako Beta dobre. Celkove prekvapive nejlepsi dojem. Pouziva RPM.

Hodnoceni: ****

TurboLinux 6.0 Workstation (evaluation version)

Na prvni pohled RedHat po aplikaci s/RedHat/Turbo­Linux/g. Pripada mi, ze nestoji za to zkouset.

Hodnoceni: *

Ted si jdu na novy druhy disk nainstalovat klasicky zmrzly Debian. :-)

Hynek

comupterworld - webcast prosinec


Tak, to byl Hynkův „přehled prvních dojmů“. Upozorňuji opět, ve snaze zabránit zbytečným flame wars, že si tento výpis neklade za cíl podrobně zmapovat situaci na trhu. Už proto, že jak vidno, některé důležité „mimo-mainstreamové“ distribuce se v něm vůbec neobjevují (třeba Mandrake Linux). Pokud chcete pro sebe to optimální, stejně vám nejspíš nezbyde jiná možnost, než sednout, a začít testovat po svém :)

Doplnění: Hynek nabízí, že případným zájemcům může tato CD klidně zapůjčit.

Byl pro vás článek přínosný?

Autor článku