Hlavní navigace

Maxell AirStash A02: flashka s Wi-Fi a baterií

1. 11. 2012
Doba čtení: 10 minut

Sdílet

Maxell AirStash A02 je kapesní bezdrátové úložiště pro elektroniku se systémy Android a iOS. Umí přes Wi-Fi streamovat hudbu i videa do více zařízení zároveň, sdílet soubory a poslouží i jako bezdrátová čtečka paměťových karet z fotoaparátu či videokamery pro pro mobily a tablety. Nezní to až moc hezky?

Maxell AirStash A02 je bezdrátově přístupné mobilní datové skladiště s integrovaným akumulátorem, které poslouží jako takové malé osobní kapesní cloudové úložiště pro chytré mobily či tablety. Na rozdíl od většiny podobných konkurenčních výrobků zaujme tím, že vedle zařízení s iPhone, iPad a iPod Touch přímo podporuje pestrou paletu zařízení se systémem Android.  

Na první pohled se jedná o poněkud přerostlý USB flash disk o rozměrech 93×32×13 milimetrů při hmotnosti 41 gramů. Pod průhledným odnímatelným víčkem je klasický konektor USB 2.0 typu A jako u kteréhokoliv jiného flash disku. Maxell AirStash A02 však především slouží k bezdrátovému spojení s mobilní elektronikou od mobilů a tabletů přes multimediální přehrávače po čtečky e-booků.

Maxell AirStash A02 designem ani rozměry nenadchne, ale to podstatné se skrývá právě uvnitř rozměrnějšího zařízení.

Vynikající konektivita, slabé zabezpečení

K připojení používá Wi-Fi (b/g/n), přičemž najednou lze toto úložiště připojit i k více zařízením. Pro přístup k datům je možné použít jak webové rozhraní v libovolném prohlížeči, tak nativní aplikaci, která je dispozici pro iOS 4.2 a vyšší nebo Android 2.1 a vyšší. Obě nativní aplikace přímo od výrobce disponují českou lokalizací.

Zařízení má integrovaný access point, takže je velice jednoduché se k němu připojit. Výrobcem udávaný dosah je 50 metrů ve volném prostoru. V praxi je zařízení bez problémů přístupné navzdory zděním příčkám i v čtyřpokojovém bytě. Stejně tak bezdrátové pokrytí umožňuje snadné sdílení dat mezi posádkou osobního automobilu anebo skupinou cestující ve vlakovém kupé. Access point je zkrátka dostatečně výkonný na to, aby signál dosáhl dál než s kapsy do kapsy uživatele zařízení.

Maxell AirStash A02 lze k mobilu či tabletu díky integrovanému access pointu připojit velmi jednoduše.

Na druhou stranu při takto široce šířeném signálu za vážný bezpečnostní nedostatek lze považovat, že ve výchozím nastavení je access point viditelný a volně přístupný, takže se k zařízení může připojit prakticky kdokoliv v dosahu. Volitelně je možné aktivovat slaboučké WEP šifrování. Po upgradu firmwaru však lze používat již více vyhovující WPA2 šifrování. Skrýt SSID však není možné, lze ho jen upravit.

Ve výchozím nastavení není přístup k zařízení nikterak chráněn. Volitelně je k dispozici jen WEP šifrování. WPA2 šifrování je podporováno až po aktualizaci firmwaru.

Zklamáním je chybějící podpora šifrování dat uložených v zařízení, takže při ztrátě nebo odcizení zařízení získá přístup k uloženým datům kdokoliv. Samozřejmě je možné data zašifrovat alespoň softwarově na počítači, ovšem pak jsou pro nativní obslužnou aplikaci pro Android a iOS nepoužitelná. Zkrátka na přenos citlivých dat toto zařízení v kombinaci s možností jejich bezdrátového sdílení nemyslí.

Využití Wi-Fi namísto technologie Bluetooth má řadu výhod. Mimo těch zřejmých i například i tu, že Maxell AirStash A02 lze použít v kombinaci s nejlevnějšími tablety nebo čtečkami e-booků se systémem Android, kterým často podpora pro Bluetooth chybí. Na druhou stranu však nelze najednou přistupovat k datům v zařízení a zároveň mít přístup k Internetu, pokud zařízení nemá 3G modem anebo se s mobilním 3G modemem neumí spojit právě Bluetooth.

Flash disk a čtečka paměťových karet v jednom

K osobnímu počítači je možné Maxell AirStash A02 připojit jako kterýkoliv jiný flash disk. Nepotřebuje žádné speciální ovladače. Zařízení nemá vlastní paměť, ale využívá paměťové karty formátu Secure Digital. V prodeji jsou dvě verze: jedna s kartou Maxell o kapacitě 8 GB, druhá s kartou stejné značky o kapacitě 16 GB. Zařízení standardně podporuje SD a SDHC karty, takže je možné použít paměťovku o kapacitě až 32 GB. 

Po upgradu firmwaru se podpora paměťových karet rozrůstá o SDXC s teoretickou maximální velikostí 2 TB. Nicméně podporován jen nanejvýš souborový systém FAT32, takže maximální objem jednoho souboru musí být do 4 GB. Jiné souborové systémy, které by umožnily pracovat i s většími soubory, nejsou podporovány.

Maxell AirStash A02 podporuje nanejvýš souborový systém FAT32, takže neumožňuje pracovat se soubory nad 4 GB.

Slot na paměťovou kartu je volně přístupný. Zařízení není nutné k její výměně jakkoliv rozebírat, takže jej lze velmi jednoduše za pochodu používat jako čtečku paměťových karet, jak při připojení k počítači přes USB rozhraní, tak při bezdrátovém připojení prostřednictvím Wi-Fi k mobilnímu zařízení. Není tedy problém na cestách vyjmout paměťovou kartu SD/SDHC/SDXC z digitálního fotoaparátu a fotky si prohlédnout na větším displeji mobilu nebo tabletu.

Bohužel výrobce nedodává k zařízení žádný software, který by usnadnil koncovým uživatelům bezdrátový přístup k zařízení z osobního počítače s podporou Wi-Fi. Jelikož však zařízení podporuje WebDAV, pro zkušenější uživatele nepředstavuje problém Maxell AirStash A02 připojit k osobnímu počítači s libovolným operačním systémem.

Koncovým uživatelům výrobce doporučuje bezdrátový přístup k zařízení z osobního počítače s Windows XP nebo vyššími nebo OS X ve verzi 10.5 nebo novější aplikaci třetí strany Cyberduck. Nicméně pohodlnější je klasické připojení přes USB rozhraní, kdy se zároveň dobíjí i integrovaný Li-Pol akumulátor. Oficiální informace se rozcházejí v jeho maximální výdrží. Někde výrobce uvádí maximálně sedm hodin, jinde nanejvýš pět hodin. Obojí jsou ovšem hodně teoretická čísla.

Výdrž až sedm hodin? Při aktivním používání sci-fi

Zařízení zapůjčené k recenzi dokázalo po plném nabití streamovat hudbu pro jedno zařízení přibližně dvě hodiny. Těžko však říci, jestli už to bylo dáno vlivem opotřebení akumulátoru od předchozích recenzentů, anebo jde o standardní výdrž. Přiklonit se ale lze spíše k té druhé variantě, protože výrobce nespecifikuje, při jaké intenzitě a způsobu využití má být až sedmihodinová výdrž baterie platná, což vždy zavání šroubováním výdrže do nereálných výšin.

Menší nepříjemnost lze spatřit, že při připojení k USB portu zařízení nemá aktivní access point, takže jej nelze dobíjet a přistupovat bezdrátově k datům zároveň. Alespoň tedy ne při přímém propojení s počítačem. Při připojení přes adaptér do elektrické sítě access point běží a baterie se dobíjí zároveň. Totéž platí při pořízení pouze dobíjecího kabelu pro propojení s počítačem (bez datové konektivity). Adaptér do elektrické sítě ani dobíjecí kabel pro PC však nejsou součástí balení.

Plusem je, že pro aktivaci zařízení je nutné dlouze podržet spouštěcí tlačítko, takže nehrozí nechtěné vybití, když se o spouštěcí tlačítko náhodně zavadí například při přenášení v kapse. Pro úsporu energie lze použít automatické vypnutí už po 15 minutách nečinnosti. Kratší interval pro automatické vypnutí bohužel nastavit nelze. Zarážející je, že zařízení nemá integrovaný indikátor hladiny energie v baterii a nenahrazuje jej ani nějaká funkce v oficiální klientské aplikaci přímo od výrobce.

Pro úsporu energie v baterii lze aktivovat automatické vypnutí zařízení po 15 nebo 30 minutách nečinnosti.

Streamování multimédií, prohlížení fotek 

K jedné z nejzajímavějších možností využití je streamování multimediálního obsahu. Maxell AirStash A02 zvládne streamovat video i audio bez DRM v libovolném formátu, které podporuje koncové zařízení, resp. multimediální aplikace do něj nainstalované. Maxell AirStash A02 dokáže odbavovat datové proudy pro více zařízení najednou, takže jeden z uživatelů může sledovat např. HD video, další pak poslouchat hudbu.

Maxell AirStash A02 zvládá stramovat video třeba pro přehrávání s pomocí VLC Media Playeru pro Android.

Během testů vykazoval firmware problémy s deformací přehrávané hudby (zrychlení) a pravidelným zasekáváním videa. Problém však nebyl v nedostatečném výkonu nebo rychlostních možnostech zařízení, nýbrž v softwaru. Po upgradu na druhou generaci firmwaru byly rázem popsané problémy tatam. Maxell AirStash A02 tak lze po dokoupení paměťové karty s větší kapacitou použít jako externí nezávislý multimediální sklad, z něhož lze video a audio pohodlně přehrávat v libovolném zařízení se systémy Android a iOS.

Videa lze streamovat do externí aplikace, jako je třeba VLC Media Player pro Android. K přehrávání hudby slouží přímo vlastní aplikace zařízení. O nějaký vyspělý hudební přehrávač ovšem nejde ani v nejmenším. Podporuje pouze přeskakování mezi skladbami a pozastavení přehrávání. Chybí pokročilejší funkce jako je podpora playlistů či ID3 značek, nastavitelný ekvalizér, samostatná regulace hlasitosti a její normalizace, a tak dále.

Integrovaný přehrávač v oficiální aplikaci pro streamovaný poslech hudby nabízí jen elementární funkce.

Nativní oficiální aplikace má též integrovaný prohlížeč obrázků, resp. fotografií. Ty lze prohlížet jednu po druhé anebo je možné spustit jejich automatickou prezentaci. Podporován je i export fotografií z paměťové karty v zařízení do mobilního zařízení s možností ponechání původního rozlišení snímků nebo jeho dávkové konverze. 

Do obslužné aplikace je integrován i prohlížeč fotografií.

Nechybí ani naopak import fotografií z mobilní elektroniky na paměťovou kartu vloženou do slotu úložného zařízení Maxell AirStash A02. Je tak možné bleskově zálohovat fotky pořízené mobilním zařízením. Zajímavá by v praxi jistě byla spolupráce s digitálním fotoaparátem Samsung Galaxy Camera, který používá Android. Maxell AirStash A02 pro něj může plnit roli fotobanky, ovšem bezdrátové, nevyžadující jakékoliv propojování nebo manipulaci s paměťovou kartou.

Maxell AirStash A02 podporuje snadný import i export fotek.

Práce s ostatními typy souborů

Kromě streamování multimediálního obsahu a prohlížení fotek přímo uložených v zařízení je též možné bezdrátově z mobilní elektroniky přistupovat k dalším typům souborů. K jejich otevření lze použít patřičnou aplikaci nainstalovanou v mobilním zařízení, takže není vlastně omezeno, s jakým obsahem je možné pracovat.

Do koncového zařízení lze jednotlivé soubory uložit i natrvalo. Chybí však možnost stáhnout si celé složky. Podporováno je pouze stažení jednotlivých souborů. Jako jejich správce funguje přímo oficiální aplikace od výrobce. Umožňuje zakládat nové složky, mazat jednotlivé soubory a složky, stahovat a otevírat soubory. Chybí však tak elementární funkce jako je přejmenování souborů nebo prohledávání obsahu úložiště alespoň na základě názvů souborů, když už ne podle jejich obsahu.

Správci souborů v oficiální aplikaci chybí funkce pro stažení celých složek do chytré elektroniky nebo prohledávání obsahu paměťové karty alespoň podle jména souborů.

Správce souborů vestavěný do oficiální aplikace umožňuje rovnat si soubory a složky podle jejich názvu či velikosti či data vytvoření. Vzestupně i sestupně. Volitelně lze nechat vždy složky nechat zobrazovat jako první nad soubory anebo skrývat přípony souborů. Bohužel veškerá tato nastavení platí vždy jen pro konkrétní koncové zařízení. Pokud Maxell AirStash A02 používá pouze jeden uživatel ve více zařízeních, bude si muset nastavení dle svých preferencí provést v každém zařízení zvlášť.

Personalizaci zobrazení souborů v jejich správci, který je součástí oficiální aplikace, je nutné provést v každém zařízení zvlášť. Maxell AirStash A02 si nastavení neukládá.

Závěrné zhodnocení: koupit či zatratit?

Zařízení není z nejlevnějších. Model s paměťovou kartou o kapacitě 8 GB lze v českých e-shopech koupit i pod hranicí tří tisíc korun (bez nákladů na dopravu). To u zařízení podobného zaměření není nikterak nezvyklá cena, spíše patří k těm nižším. Škoda, že v prodeji není samostatný Maxell AirStash A02 bez paměťové karty, protože kdo si bude chtít pořídit kartu s vyšší kapacitou, zbytečně platí v ceně zařízení nějakou tu stokorunu za přibalenou paměťovou kartu.

I když má Maxell AirStash A02 nejrůznější nedostatky, není nezajímavým produktem. Ostatně mezi podobnými zařízeními, které mají oficiální aplikace pro Android, si nelze příliš vybírat. Ke kladům zařízení patří rozšiřitelná kapacita paměti až na 32 GB (nebo po upgradu firmware až na 2 TB), velmi jednoduché ovládání, funkcionalita bezdrátové čtečky paměťových karet SD/SDHC/SDXC pro mobilní elektroniku a velký dosah Wi-Fi signálu.

Mezi hlavní nedostatky i z pohledu méně náročného uživatele lze počítat plastovou konstrukci bez jakkoliv zvýšené fyzické odolnosti, chybějící indikaci stavu baterie (dioda signalizuje pouze téměř vybitou baterii), nemožnost zařízení pouze dobíjet při připojení k PC bez dokoupení upraveného kabelu bez datové konektivity, chybějící adaptér pro nabíjení rovnou ze sítě a absenci oficiálního softwaru pro pohodlný bezdrátový přístup k zařízení z osobního počítače.

Přesto si Maxell AirStash A02 jistě najde své spokojené uživatele. Hlavně mezi těmi, kteří běžně pracují s větším množstvím chytré elektroniky. Například oblíbenou hudbou lze napěchovat paměťovou kartu v zařízení, takže není nutné ji zvlášť ukládat do veškeré mobilní elektroniky. Některá zařízení by ji ani nepojala. Třeba referenční Nexus 7, který pro Google vyrábí Asus, nemá slot na paměťovou kartu a interní paměť o kapacitě maximálně 16 GB není dnes už nijak luxusní.

skoleni

I když zařízení mají slot pro paměťové karty microSD, tak tento nyní nejrozšířenější formát v moderní mobilní elektronice podporuje maximálně 32 GB a nakoupit  paměťové karty microSD s touto kapacitou pro více zařízení také stojí nemalé peníze, takže v součtu se mnohým uživatelům investice do osobního cloudu Maxell AirStash A02 a velkokapacitní paměťové karty SDXC může vyplatit.

Za zapůjčení zařízení k testování děkujeme společnosti FAST ČR, distributorovi a prodejci výrobků značky Maxell na českém trhu. 

Zaujalo vás zařízení Maxell AirStash A02

Autor článku

Autor je nezávislý novinář a publicista věnující se informatice, elektronice a telekomunikacím. V těchto oborech i podniká, přičemž mezi open source projekty nachází atraktivní řešení pro své zákazníky. Pro Root.cz pravidelně píše od roku 2012.