Hlavní navigace

Medal of Honor Allied Assault

26. 11. 2004
Doba čtení: 3 minuty

Sdílet

Válka. Jak nevyčerpatelná studnice námětů. Ať už filmových, knižních, či herních. Kolikrát jste se již stali jedním z mnoha a po boku svých imaginárních přátel bojovali za lepší zítřky? Pokud ještě nikdy, máte možnost si vyzvednout svůj povolávací list. Ve hře Medal of Honor Allied Assault se navléknete do uniformy a jako Mick Powel plníte vysoce nebezpečné a důležité úkoly proti nacistům. Hra se odehrává na různých místech v průběhu druhé světové války.

rad

Zbraně v MoHAA jsou poměrně rozmanité. Ze zbraní amerických bojovníků za svobodu můžeme jmenovat: colt 45 a OSS – obě poměrně slušné pistole, OSS je účinnější a díky své tichosti dobře využitelná, když si nepřejete, aby nepřítel znal vaši pozici. M1 Garand – klasika to her z prostředí 2. světové, přesná puška na osm nábojů. Sniperka Springfield 03 – extrémně nebezpečná, její nevýhodou je však pomalé přebíjení a pět nábojů. Thompson, BAR – automatické pušky, jež zaručeně uklidní přibíhající německé hlídky.

rad

Brokovnice Winchester Riot – ideální pro čištění budov, rána do hrudi určitě nepřítele nepotěší. Bazooka – vhodná především na pohyblivé cíle typu tank, ve hře se vyskytuje málo. Tříštivé granáty Mark II – když se s nimi naučíte, stanou se neocenitelnými pomocníky. Kulomet ráže 0,30 – nepřenosná zbraň, ale užitečná při krytí z džípu nebo hlídání budov. Německé jednotky mají svým zaměřením podobné zbraně, jsou to např.: Maser Kar98, samopal MP40, kulomet MG42, Panzerschrek…

rad

Grafické zpracování je zdařilé. Hra je založena na Quake 3 enginu, se kterým si tvůrci náležitě vyhráli. Ve hře je mnoho detailů, jež MoHAA pozvedávají a zpříjemňují nám chvíle pařbou strávené. Možnost rozstřílet některé věci, protivník při zásahu nohy kulhá, nápisy na stěnách, sestřelování helem, rozdělení cíle na oblasti s větším a menším poškozením, což nás nutí mířit na slabá místa, a pár dalších vychytávek.

rad

Najdeme poměrně dost kladů, leč i záporů. Mezi klady patří v první řadě již zmiňované zpracování, dále přehlednost a rozmanitost jednotlivých misí, velký výběr zbraní a každopádně nádherně vyobrazené vylodění na Omaha Beach, jako vystřižené z filmu Zachraňte vojína Ryana – Steven Spielberg by měl radost. Osobně si myslím, že tato mise je nejemotivnější z celé hry. Ženete se ostřelováni pláží a kolem vás mrtvá těla a křik – i na to autoři mysleli, a dodali tak na vašem herním zážitku. Další velice pěknou věcičkou je AI. Náckové se šikovně kryjí, zalehávají a dokonce se i schovávají ve skříních.

Zápory se ovšem také objevují. MoHAA bych vytknul, že je přehnaná. Hlavní postava je v podstatě typem superhrdiny, který by válku dokázal vyhrát sám. Vnikne do německého bunkru a bez problémů se dostane zpátky a postřílí stovky nacistů. Zajede si džípem na základnu a zničí všechna letadla…

rad

Takových úkolů je víc, snad by nemusely být tak divoké. Někdy jsem si v průběhu hraní připadal jako na střelnici. Postavíte se za kulomet a jen pohybujete myší a zabíjíte přibíhající nácky. Rovněž bych mezi zápory zařadil nemožnost zabití vlastních lidí, nejsem sice teamkiller, ale hra tak ztrácí na reálnosti. Také si můžeme povšimnout, že se ve hře nevyskytuje krev, nepřátelé se jen zaškubou při zásahu, ale to je vše. Někdy se mi zdálo, že protivníků je neomezené množství, vybíhají z místností, dokud se neposunete dál, jindy se znenadání objeví v místě, kde jste již všechny zabili. MoHAA je sice hra pěkně graficky i herně zpracovaná, žel příliš krátká a díky absenci omezených savek i příliš jednoduchá. Za chvíli znáte pozice nepřátel nazpaměť a již vás nic nezastaví. Hru ani nemá cenu zkoušet na jinou než nejtěžší úroveň, a i tak vám zabere maximálně dvě zimní odpoledne. Ač jsem napsal celkem dost nevýhod, myslím si, že Medal of Honor Allied Assult rozhodně stojí za čas u něj strávený.

rad

Instalace je díky grafickému instalátoru velice jednoduchá. MoHAA je komerční počin, čili kromě instalátoru(15 MB) potřebujete samozřejmě CD s originální hrou. Po stažení souboru s instalátorem jej učiňte spustitelným (chmod +x) a jako root spusťte. Objeví se úvodní instalační obrazovka:

CS24_early

rad

Můžete změnit parametry jako kam hru instalovat apod., ale není to potřeba – výchozí hodnoty jsou vyhovující. Po úspěšné instalaci se hra spouští pomocí příkazu  mohaa.

Byl pro vás článek přínosný?

Autor článku