Hlavní navigace

Microsoft & komunismus

Martin Šanda 21. 8. 2000

Dnes se ještě jednou vracíme k výroku Steva Ballmera o Linuxu a komunismu. Martin Šanda na oplátku přirovnává praktiky Micro$oftu k socialismu.

Linux a komunismus? Když jsem slyšel toto přirovnání poprvé, tak se ve mě zvedla vlna nesouhlasu. Zároveň jsem si však uvědomil, že na tom přirovnání cosi je.

Ve škole mě učili, že komunismus bude beztřídní společnost, ve které nebudou peníze. Ale nechci zde teoretizovat o komunismu, pouze vím, že Open Source narozdíl od něj docela funguje. Proč je tomu tak, by také stálo za úvahu, ale ani to není cílem tohoto článku. Cílem toho článku je říct, že Microsoft má ke komunismu daleko blíž než Linux.

Vím, že když Šanda přirovná Microsoft ke komunismu, tak to nezní tak, jako když totéž řekne Ballmer o Linuxu. (Rozhodně o tom nebudou psát všechny zpravodajské servery světa ;-) Ale přesto si, abych podložil tuto efektně znějící větu čímsi konkrétnějším, dovolím malou úvahu na toto téma.

Přirovnat, Microsoft ke komunismu samozřejmě není zcela přesné. Také proto, že vzhledem k jeho neuskutečnitel­nosti, jsem jej nemohl zakusit na vlastní kůži a proto se mi to blbě srovnává. Ovšem zažil jsem alespoň kousek socialismu. Ve škole mě učili, že socialismus je jakýsi dočasný stav, než se dobereme onoho kýženého komunismu. Přirovnat Microsoft k socialismu? To už srovnat umím. A tohle přirovnání mi připadá zatraceně dobré. Myslím, že každý, kdo má alespoň dílčí zkušenost s produkty Microsoftu a zároveň se socialismem, potažmo s jakoukoli jinou totalitou, velmi dobře ví o čem mluvím.

To, že Microsoft je totalitní společnost vás napadne například když se dozvíte, že provozujete-li Linux, jste hacker a kdoví, ne-li kriminální živel. Není to velmi podivná logika? Kam se nám poděla možnost svobodné volby? Kde je nějaká pluralita? Ten kdo nemá Windows je podezřelý. Každý, kdo má jiný názor, každý, kdo si dovolí být jiný, každý kdo přečnívá je podezřelý.

Totalita na vás dýchne například i po zkušenosti s Microsovtí hotline. Zajímavé věci se o tom lze dočíst například na www.alt-f4.cz.

Úvahy o totalitě a aroganci dostávají hrozivou aktuálnost i po zprávách o tom, kterak Microsoft poštve polici na firmu, která se mu právě nelíbí. To už skutečně tuhne úsměv na rtech…

Také Socialismus tvrdě stíhal každého, kdo nebyl loajální, kdo měl jiný názor, kdo svou osobností převyšoval zaprděný, byrokratický, neschopný, totalitní režim. Také další vlastnosti socialismu: šlendrián, polovičatost, neschopnost řešit problémy, dostávají při srovnání s chováním Microsoftu nečekanou aktuálnost…

A i potěmkinovské hry „na to že jako…“, na prázdné fráze a nablýskané fasády je až nečekaně aktuální. Vždyť kolik prostoru věnuje Microsoft na to, „aby to bylo hezčí“. Kdyby se vývojáři Microsoftu soustředili spíše na vyšší stabilitu systému, než na tvorbu zcela zbytečných animací, které neumí nic jiného, než zdržovat. Ale přidat novou animaci je tak snadné. A hlavně to vypadá, že se na systému stále pracuje, že je stále stabilnější, stále výkonnější, stále lepší…

Ovšem o větší než únosné dávce arogance, si můžeme udělat jistý obrázek již při systémové hlášce, která vám říká asi to, že pokud se vám nelíbí scandisk, máte počítač vypínat standardním způsobem. To vše poté co vám opět, z naprosto nepochopitelných důvodů, zamrzl systém, takže nebylo jiné řešení, než jen stisknout reset…

Našli jste v článku chybu?

30. 11. 2007 20:29

uživatel si přál zůstat v anonymitě
<flamewar>:)</flamewar>

18. 9. 2000 14:11

Dimik (neregistrovaný)

Autor by si mel overit spravny vyklad slov 'komunismus', 'socialismus', 'totalita', 'monopartytni diktatura' a konecne i 'propaganda', 'propagace'. Z clanku mam pocit, ze se mu trochu michaji.(p)
Jinak ale souhlasim, Microsoft jsou svine :-).


Měšec.cz: Zdravotní a sociální pojištění 2017: Připlatíte

Zdravotní a sociální pojištění 2017: Připlatíte

Root.cz: 250 Mbit/s po telefonní lince, když máte štěstí

250 Mbit/s po telefonní lince, když máte štěstí

Lupa.cz: Avast po spojení s AVG propustí 700 lidí

Avast po spojení s AVG propustí 700 lidí

Podnikatel.cz: Přehledná titulka, průvodci, responzivita

Přehledná titulka, průvodci, responzivita

Vitalia.cz: Tesco: Chudá rodina si koupí levné polské kuře

Tesco: Chudá rodina si koupí levné polské kuře

Vitalia.cz: Mondelez stahuje rizikovou čokoládu Milka

Mondelez stahuje rizikovou čokoládu Milka

Měšec.cz: Air Bank zruší TOP3 garanci a zdražuje kurzy

Air Bank zruší TOP3 garanci a zdražuje kurzy

Vitalia.cz: To není kašel! Správná diagnóza zachrání život

To není kašel! Správná diagnóza zachrání život

Podnikatel.cz: Chtějte údaje k dani z nemovitostí do mailu

Chtějte údaje k dani z nemovitostí do mailu

Lupa.cz: Co se dá měřit přes Internet věcí

Co se dá měřit přes Internet věcí

Podnikatel.cz: Babiš: E-shopy z EET možná vyjmeme

Babiš: E-shopy z EET možná vyjmeme

Lupa.cz: Insolvenční řízení kvůli cookies? Vítejte v ČR

Insolvenční řízení kvůli cookies? Vítejte v ČR

Lupa.cz: Google měl výpadek, nejel Gmail ani YouTube

Google měl výpadek, nejel Gmail ani YouTube

Vitalia.cz: Chtějí si léčit kvasinky. Lék je jen v Německu

Chtějí si léčit kvasinky. Lék je jen v Německu

Root.cz: Vypadl Google a rozbilo se toho hodně

Vypadl Google a rozbilo se toho hodně

Vitalia.cz: Manželka je bio, ale na sex moc není

Manželka je bio, ale na sex moc není

DigiZone.cz: Recenze Westworld: zavraždit a...

Recenze Westworld: zavraždit a...

Podnikatel.cz: Na poslední chvíli šokuje výjimkami v EET

Na poslední chvíli šokuje výjimkami v EET

Podnikatel.cz: Babiše přesvědčila 89letá podnikatelka?!

Babiše přesvědčila 89letá podnikatelka?!

Vitalia.cz: Láska na vozíku: Přitažliví jsme pro tzv. pečovatelky

Láska na vozíku: Přitažliví jsme pro tzv. pečovatelky