Hlavní navigace

Microsoft se předběžně dohodl s 18 státy unie

Jak informovaly dnešní NYTimes, došlo k předběžné dohodě v rámci procesu vyrovnání mezi Microsoftem a 18 státy unie.

Microsoft souhlasil s většinou bodů předběžné dohody, která vznikla v rámci mimosoudního vyjednávání se zástupci státu. Tento proces nařídila soudkyně, která má causu na starosti, jako poslední možnost, než by o trestu pro Microsoft rozhodla sama. Platnosti může dohoda nabýt až se souhlasem federálního soudu a se souhlasem druhé strany, tedy zástupců 18 států americké unie. Vyjednávání trvalo tři týdny.

Předběžná dohoda hovoří o sepsání závazného dekretu mezi vládou a Microsoftem, jehož platnost bude pět let. Pokud by Microsoft dohodu porušil, prodlouží se o další dva roky. Nad dodržováním bude bdít výbor tří odborníků.

V rámci dohody se Microsoft zavázal, že zruší diskriminční části licenčních podmínek a dále zruší zvýhodňující dohody s dodavateli IT. Navíc zpřístupní technické informace potřebné ostatním firmám pro vývoj aplikací a hardware.

Zástupci konkurence a zákazníků však tvrdí, že dohoda postrádá vynucovací mechanismy a že s ní nebudou souhlasit. Klíčovou otázkou je, zda s dohodou budou souhlasit zástupci 18 států, či zda dohodu odmítnou a budou pokračovat v protimonopolním řízení. Lidé účastnící se rozhovorů vyjádřili názor, že i zástupci států byli nespokojeni s výsledky dohody, neboť ty efektivně neomezují možnosti Microsoftu upevňovat svůj monopol. Též vynutitelnost dohody je sporná a navíc nebrání Microsoftu v přenesení tlaku z PC oblasti například do oblasti handheldů. Zamýšleným cílem dohody je omezit možnosti MS používat svůj vliv s Windows v oblasti PC jako páku pro jiné oblasti.

Podrobnosti na NY Times.

Našli jste v článku chybu?
4. 11. 2001 19:37
Radoomek (neregistrovaný)

Obavam se, ze vyvoj nasvedcuje tomu ze z doufamu se stanou jen zbozna prani. Viz posledni zpravicky ... je tam odkaz na cerstve zdroje. Reknu to takto. Pro Microsoft to vypada naprosto bajecne.:)

4. 11. 2001 14:19
Michal Ambroz (neregistrovaný)

Cele to na mne pusobi dojmem, ze Microsoft ma bejt "strezen" jestli dodzuje nevynutitelna pravidla a kdyz je porusi, tak ho budou pro jistotu "strezit" jeste o neco dele :))). Cimrman - Blanik: - No a co jste udelali? - Poslali jsme Cisarpanu duraznou petici. - Petici? Co to je? - No to je takova, rekli bychom prosba. - Aha. Takze vy jste mu poslali duraznou prosbu. :)))