Hlavní navigace

Microsoft vybírá za patenty k Androidu

7. 7. 2011
Doba čtení: 4 minuty

Sdílet

O softwarových patentech se nejvíce mluvilo před sedmi lety, kdy hrozila jejich legalizace v právním prostoru Evropské unie. Přestože bylo tenkrát nebezpečí zažehnáno, patenty nás ohrožují i dnes. I když je v Evropě nemáme, dotýkají se každého z nás skrze poplatky, které musejí výrobci zařízení s Androidem platit.

Microsoftu se na poli mobilních operačních systémů příliš nedaří. Jeho podíl na trhu se za rok propadl z 6,8 % na 3,6 % a přestože Gartner tvrdí, že během pěti let ovládne čtvrtinu trhu, zatím to příliš pozitivně nevypadá. Jeho největším konkurentem je samozřejmě platforma Android a zatímco zařízení s Windows Mobile se za první čtvrtletí letošního roku prodalo 3,6 milionů, Android si pořizuje půl milionu uživatelů každý den.

Jak vydělat na konkurenci

Přesto dokáže i na této situaci Microsoft vydělat a paradoxně mu při tom peníze přináší konkurenční Android. Firma totiž postupně doráží na velké výrobce přístrojů obsahujících systém Android a vyhrožuje jim žalobou, pokud nebudou ochotny sepsat s Microsoftem licenční smlouvu. Ohání se při tom patenty, které prý Android porušuje.

Zatím nejviditelnější obětí je společnost HTC, která na konci dubna letošního roku patentovou dohodu s MS podepsala a podle neověřitelné šeptandy prý HTC platí Microsoftu pět dolarů za každé prodané zařízení. HTC je sice nejznámější, ale nikoliv jediná firma, která musí Microsoftu platit výpalné (jak jinak to nazvat?) za použití Androidu. Mezi další firmy patří například Velocity Micro, General Dynamics, Onkyo Corp., Wistron a LG. Seznam není zdaleka konečný, Microsoft teď jde například po Motorole.

Včera se objevily čerstvé zprávy o tom, že dalším plátcem bude společnost Samsung. Ta je v současnosti po Nokii druhým největším výrobcem mobilů na světě a podle Microsoftu musí platit 15 dolarů za každý prodaný telefon. Podle nejmenovaného člověka ze Samsungu by korejská firma ráda poplatek snížila výměnou za „bližší spolupráci s Microsoftem“ a větším množstvím vyrobených telefonů s Windows Phone 7.

Srdnatě se brání snad jen společnost Barnes & Noble, která vyrábí čtečku Nook, postavenou právě na Androidu. Celý spor byl zahájen už v březnu a Microsoft tehdy otevřeně vyhlásil patentovou válku Androidu: Platforma Android porušuje řadu našich patentů a společnosti vyrábějící a dodávající příslušná zařízení musejí respektovat naše intelektuální vlastnictví, napsal do svého prohlášení.

O jaké patenty přesně jde?

Když se nějaká firma začne vytahovat svým intelektuálním vlastnictvím, obvykle se objeví někdo, kdo jí vzkáže: „Porušujeme patenty? Ukažte!“, stejně jako před čtyřmi lety u údajných 235 patentů Microsoftu. Dnes ovšem díky žalobě na Barnes & Noble přesně známe údajně porušované patenty (v závorce uvádím zjednodušené vysvětlení obsahu patentu):

  • Vzdálené získávání a zobrazování elektronických dokumentů s vloženými obrázky. (tedy stahování a zobrazování webových stránek)
  • Zobrazení stavu stahování v prohlížeči na omezeném zobrazovacím prostoru. (animované točítko oznamující stahování stránky.)
  • Překrytí stahovaného obsahu ukazatelem stahování (překryvné točítko?)
  • Ovládací prvky dodávané systémem. (různá tlačítka, lištičky a součásti prostředí)
  • Označování při editaci elektronických dokumentů. (aneb vybraný text je tmavší než okolí)
  • Zobrazení obsahu stránky před načtením pozadí. (co k tomu dodat?)

Toto samozřejmě není kompletní seznam předmětných patentů, ale jen výběr pro vaši představu. Kompletní seznam naleznete v devítistránkové žalobě.

A = 5 x WP

Největší paradox ale teprve přijde: podle analytiků ze společnosti Citi vydělává Microsoft podstatně více na Androidu než na vlastním Windows Phone 7. Matematika je přitom naprosto jednoduchá. Jen firma HTC prodala v „poplatkovém období“ 30 milionů telefonů. Pokud budeme věřit pěti dolarům za kus, pak Microsoft už na Androidu od HTC vydělal 150 milionů dolarů.

Ve stejném období prý Microsoft prodal jen dva miliony licencí na vlastní operační systém. Při odhadované ceně 15 dolarů za kus to představuje 30 milionů dolarů. Microsoft tedy na Androidu vydělává pětkrát více než na vlastním systému. To alespoň tvrdí zpráva Citi.

Reálná čísla mohou být samozřejmě jiná, jisté ale je, že poplatky za Android představují pro Microsoft čistý zisk. Výdaje jsou totiž minimální – většina firem to u soudu nenechala dojít příliš daleko a raději Microsoftu v rámci mimosoudního vyrovnání začala výpalné platit. Proti tomu do vývoje a propagace Windows Phone 7 už firma jistě vložila nemalé peníze.

Narušení celého trhu?

Vydělat na konkurenci pětkrát víc než na vlastním výrobku by se mohlo zdát jako dostatečně slušná motivace. Je ale pravděpodobné, že tím Microsoft sleduje mnohem víc než jen přímý zisk. Podle informací skupiny Citi prý Microsoft po ostatních výrobcích požaduje mezi 7,5 a 12,5 dolary. Že může jít i o vyšší částky, ukazuje případ Samsungu.

speciál kyberútoky

Je proto možné, že se Microsoft bude snažit narušit celý slibně se vyvíjející trh s Androidem skrze výrobce zařízení. Jednoduše jim později nabídne výhodnější cenu za licence s tím, že jim dodá hotové řešení (které stejně nesmí výrobce upravovat) a poukáže na to, že firma nakonec ještě ušetří, protože nebude muset Android přizpůsobovat svým potřebám. Zbývá už jen počkat, kolik firem podlehne vhodně nadávkované kombinaci cukru a biče.

Na závěr citujme Slashdot: Copak si už nemůžeme ani napsat svobodný operační systém?

Autor článku

Petr Krčmář pracuje jako šéfredaktor serveru Root.cz. Studoval počítače a média, takže je rozpolcen mezi dva obory. Snaží se dělat obojí, jak nejlépe umí.