Hlavní navigace

Vše je jenom Linux: Midori Linux

16. 3. 2001
Doba čtení: 2 minuty

Sdílet

V dnešním díle našeho pravidelného seriálu se budeme poprvé zaobírat distribucí Linuxu - a ne ledajakou. Midori Linux je totiž určen především do přenosných a kapesních počítačů.

Midori Linux
midori.transme­ta.com

Midori Linux má na svědomí společnost Transmeta, která je známá jako výrobce energeticky nenáročných procesorů pro přenosné počítače a notebooky. Proto je právě její úprava linuxové distribuce ušita speciálně na míru těmto typům osobních počítačů.

Midori Linux je balík systémových programů vyvinutých pro energeticky nenáročná zařízení – ať už se jedná o notebooky, kapesní počítače nebo průmyslové počítačové systémy. Midori je pochopitelně k dispozici zdarma na webových stránkách Transmety. Transmeta implementovala do standardního linuxového jádra 2.4 tato rozšíření:

podpora ACPI systému šetření energie
podpora dynamické změny taktovací frekvence
Flash ROM souborový systém
podpora běhu aplikací přímo z ROM paměti

Podpora systémů pro šetření energie nebyla v Linuxu nikdy příliš silná – v Midori Linuxu je však situace naprosto opačná. Možnost dynamické změny taktovací frekvence procesoru je velmi užitečnou vlastností a dokáže ušetřit spoustu drahocené energie – musí ji však podporovat použitý procesor. V podstatě jediným takovým procesorem je v současné době čip Crusoe, který vyrábí a dodává právě Transmeta.

Celý systém – jádro, knihovny i aplikace – může být spouštěn přímo z ROM paměti, která umožňuje pouze čtení. Toto řešení je výhodné, protože výrobce zařízení ušetří za drahou paměť RAM, jejíž kapacita tak může být nižší, než vyžadují jiné operační systémy, a může být vlastně celá používána uživatelem pouze pro ukládání dat a souborů. Pro další snížení nákladů na hardwarové vybavení počítače podporuje ovladač paměťového souborového systému také on-line komprimaci – systém tak zabere daleko menší prostor v paměti ROM.

Midori Linux podporuje tyto hardwarové komponenty a součásti:

x86 procesory
Compact Flash pro uložení systému a dat
2D grafické čipy
dotykové displeje
zvukové karty
bezdiskové systémy
malé možství operační paměti
bezdrátovou komunikaci
rozhraní USB, PCI, PCMCIA, IDE

Celý systém Midori Linux se vyznačuje velmi rychlým startem a minimální spotřebou volné paměti. Jako grafické uživatelské rozhraní je použito XFree86 systému ve verzi 4.x, grafické aplikace mají k dispozici GTK+/glib knihovny a pro uživatelské rozhraní může být použit některý z těchto správců oken:

aewm
icewm
lwm
swm

Tip do článku - TOP100

Mezi grafické aplikace běžně dodávané s tímto systémem patří internetový prohlížeč Netscape, emulátor klávesnice xkeyboard, xbutton, xterm pro ladění programů a jako poslední editor vim. Teoreticky není problém spustit i jiné aplikace, jako například KDE prostředí, StarOffice nebo Gimp – ty však nejsou kvůli svým velkým paměťovým nárokům příliš vhodné pro kapesní počítače. Z kancelářskýh balíků by byl dobře použitelný třeba KOffice, jehož nároky nejsou nikterak přemrštěné.

Obdobně jako aplikační rozhraní je Midori Linux trochu odlišný od běžných stolních linuxových distribucí a naprosto odlišný od ostatních operačních systémů používaných v kapesních počítačích. Na stolní počítač se proto příliš nehodí, pro kapesní počítač je však přímo určen – a napadá mě jedna myšlenka: Midori Linux by mohl vdechnout nový život do starších notebooků, které při svém výkonu nezvládají pohodlný běh jiných operačních systémů. Nemějte však strach, jen co nějaký dosluhující notebook dostanu pod ruku, vyzkouším vše v praxi a o své poznatky se s vámi určitě podělím.