Hlavní navigace

Migrace souborového systému ext3 na ext4

19. 3. 2009
Doba čtení: 3 minuty

Sdílet

Souborový systém ext4 je tu s námi už nějakou dobu, ale teprve nedávno byl označen za stabilní a použitelný v běžném provozu. Možná jste už uvažovali, že na něj přejdete, ale bojíte se komplikací a celého postupu. My vám ukážeme, jak přesně na to a poradíme, na co si musíte dát obzvlášť pozor.

Ext4 už je tu

Souborový systém ext4 už není jen nějakou koncepcí nebo vizí. Už více než dva roky je součástí jádra, ale dlouho byl označen za experimentální. V aktuálním jádře 2.6.28 je již standardní součástí portfolia podporovaných souborových systémů.
Čtěte článek Ext4: evoluční souborový systém.

To je samozřejmě impulzem pro mnoho distributorů, kteří se rozhodli do svého systému podporu zahrnout a rovnou využít. Některé systémy, které budou ext4 používat nebo již používají: Parted Magic 3.5, Fedora 11, Ubuntu 9.04 a další.

Pokud používáte některou stávající linuxovou distribuci a chtěli byste po aktualizaci začít ext4 využívat naplno, nevyhnete se určitému postupu migrace stávajícího souborového systému ext3 na novou verzi.

Co budeme potřebovat?

Především je to nějaké dostatečně nové jádro se zapnutou podporou ex4. Doporučuji použít aktuální 2.6.28, které přišlo s některými úpravami a teprve v něm je souborový systém označen za stabilní. Pokud váš distributor nenabízí jádro s aktivovanou podporou ext4, budete si muset takové jádro zkompilovat sami. Postup je nad rámec tohoto článku, jen uvedu, že volba se nachází v hlavní nabídce pod položkou File SystemsExt4dev/ext4 extended fs support.

Dalším požadavkem je dostatečně nový balík e2fsprogs, který obsahuje utility pro ovládání vlastností souborových systémů ext. Budeme potřebovat alespoň verzi 1.41. Ve všech novějších distribucích by tato verze měla být k dispozici.

Pokud hodláte z ext4 bootovat, budete potřebovat také novější verzi zavaděče GRUB, která umí z ext4 číst. Bohužel neexistuje stabilní verze, která by to uměla. Stávající verze je možno opatchovat nebo můžete použít GRUB2. Vývojová verze 1.97 startovat z ext4 umí. Doporučuji ale pro /boot zatím zachovat ext3. Vyhnete se tak nepříjemnostem a benefit z ext4 na tomto oddíle by byl nulový.

Prosté přepojení

Existují v zásadě dvě možnosti, jak k ext4 přistoupit. Souborové systémy ext jsou zpětně kompatibilní a tak novějším ovladačem připojíte i starší verze. První možností je tedy prosté přípojení stávajícího ext3 pomocí nové verze ovladače.

V tomto případě se nejedná o migraci v pravém slova smyslu. Nedojde k žádným změnám na disku a stále budete provozovat ext3. Výhodou je ale možnost vrátit se ke starší verzi ovladače a pokračovat v předchozí práci. Postup je velmi jednoduchý.

Stačí otevřít soubor /etc/fstab a přepsat nastavený souborový systém. Řádek bude vypadat podobně:

/dev/sda1  /  ext3  0    1

Vy jej poupravíte na:

/dev/sda1  /  ext4  0    1

Disk pak stačí odpojit a znovu připojit. Systém začne používat novější ovladač. Tento postup je sice snadný, ale nijak nevyužijete nových vlastností ext4, které jsou velmi zajímavé. Důležitější je tedy plná migrace.

Opravdová migrace

Přechod na ext4 vyžaduje několik kroků, které povedou k plné migraci. Odtud už není cesty zpět a budete muset využívat novou verzi jednou provždy. Získáte tím ale plnohodnotný souborový systém ext4 se všemi pozitivními vlastnostmi.

Nevýhodou je nutnost v budoucnu používat už vždy jádro s podporou ext4 (může být problém se staršími live CD) a konec možnosti připojit ext4 z Windows. Žádný z dostupných postupů neumožňuje do Windows podporu přidat.

Pokud jste se už skutečně rozhodli přejít, měli byste se nejdříve ujistit, že máte kompletní zálohu. Přestože by neměly nastat problémy, pro jistotu je dobré provést aktuální zálohu.

Pokud provádíte migraci, musí být oddíl odpojen. Jestliže chcete upravovat kořenový oddíl, je nutné využít nějakého live CD a z něj odpojený oddíl upravit. Doporučuji třeba zmíněný Parted Magic 3.5.

Pokud máte oddíl odpojený (určitě dvakrát zkontrolujte!), spusťte na něj následující příkaz:

# tune2fs -O extents,uninit_bg,dir_index /dev/sda2

Tím jste aktivovali rozšíření, které dělají z ext3 nový ext4. Poté je nutné spustit fsck, který najde nekonzistentní části a převede je do nového souborového systému.

MIFtip2

# fsck -fp /dev/sda2

Tento krok je nutný, jinak se vám nepodaří disk připojit. Změna na disku totiž vyvolá nekonzistenci kontrolních součtů, které je třeba opravit. Nelekejte se nalezených chyb.

Posledním krokem je úprava /etc/fstab a přepsání ext3 na ext4, jak bylo popsáno výše. Po znovupřipojení disku nebo restartu do systému bude váš systém používat všech výhod ext4.

Autor článku

Petr Krčmář pracuje jako šéfredaktor serveru Root.cz. Studoval počítače a média, takže je rozpolcen mezi dva obory. Snaží se dělat obojí, jak nejlépe umí.