Hlavní navigace

Moblin: budoucnost netbooků?

1. 6. 2009
Doba čtení: 7 minut

Sdílet

Oprostit se od zavedeného konceptu ovládání počítače není nikdy jednoduché. Během posledních dvaceti let, kdy jsou klikací operační systémy součástí našeho života, naše mysli natolik přimkly k zavedenému, že vymyslet nebo jenom používat něco jiného je skoro nemožné. Projektu Moblin se to povedlo, a musím říci, že pro běžného uživatele velmi dobře.

Moblin dělá z netbooků něco jako video nebo televizi. Jde si vlastním a jednoduchým směrem. Přitom zůstává možnost používat klasické aplikace, které známe z ostatních linuxů. Mě zaujal moblin hlavně různými materiály na svých stránkách. Ukazuje, jak pohodlně lze Moblin používat a jaké jsou výhody jeho uživatelského rozhraní. Nedalo mi to a musel jsem zjistit, jestli to je opravdu ta distribuce, kterou pro svoje Eee hledám.

Proč Moblin vznikl

Pokud se podíváme po trhu netbookových distribucí, tak zjistíme, že většina z nich je jsou jen normální distribuce s vyladěnými ovladači k hardwaru a upravenými velikostmi oken. Není proto divu, že výrobci netbooků mají těžkou volbu, když se rozhodnou dát na svůj netbook Linux. V papírech najdeme většinou napsáno „Linux“, ale při bližším zkoumání tam je buď SuSE, Ubuntu nebo něco úplně jiného.

Teď do hry vstupuje Intel, který přináší něco, co budou moci výrobci dát na své netbooky, aniž by se za to museli stydět. Moblin si za poslední dva roky prošel svým, ale teď už to vypadá, že se vývoj ustálí a to co vidíme na screenshotech teď, nás bude provázet v příštích letech. Moblin tedy vznikl, aby zaplnil mezeru na trhu netbooků, aby výrobci neměli tak těžkou volbu při výběru distribuce, aby existovalo něco, co je ušité na oblasti, ve kterých se netbooky používají.

Komu je určený

Dostáváme se nyní k zaměření Moblinu. Hned první pohled po nabootování vám řekne, že pro náročné uživatele tohle nebude. Pokud rádi programujete nebo se různě hrabete v systému či používáte nejrůznější spektrum programů nutných pro vaši práci, tak v Moblinu zalíbení nehledejte. Pokud ovšem počítač používáte pro přehrávání filmů, hudby, prohlížení webu, přístupu k sociálním sítím a ke komunikaci, tady vás Moblin osloví. Jeho uživatelské rozhraní je navrženo přesně pro tyto činnosti. Zůstává také velmi přehledný a jednoduchý, takže se nemusíte bát ho nainstalovat i méně zkušeným uživatelům. Zatím bych s tím ale počkal, až vyjde stabilní verze.

Instalace

Když se pokusíme stáhnout instalační image, pravděpodobně nás to zavede na stránku downloads, kde je ovšem k dispozici starší obraz z 18. května. Jelikož je Moblin ještě docela velký nedodělek, nic nezkazíme, když se podíváme na tzv. test-drive-moblin.

Pokud už instalace funguje, je vcelku pohodlná a připomíná instalační proces ostatních distribucí. Zas tolik se v ní toho ovlivnit nedá a bohužel ještě trpí některými nedostatky.

Instalační obraz je vytvořen chytře. Po jeho stáhnutí ho rovnou můžeme vypálit na CD/DVD nebo nakopírovat na USB flash disk. Bude fungovat v obou případech. To je příjemná změna oproti ostatním distribucím, které neumožňují své iso obrazy pohodlně hodit na USB flash disk bez úprav.

Uživatelé Windows mohou využít pro vytvoření instalačního USB flash disku program Win32DiskImager. Linuxoví uživatelé to mají jednoduší a stačí jim program dd, který je snad v každé distribuci.

dd bs=1024 if=<stáhnutý_obraz> of=<USB_flash_disk> 

Instalace je bezproblémová, dokud po ní nechcete nic zvláštního. Vzhledem k beta stádiu vývoje se to dá pochopit. Zvláštními věcmi mám na mysli, třeba instalaci z prvního na druhý USB flash disk. Stalo se mi také, že instalátor hlásil chybu, že na disku s 3000 MB bylo málo místa a dožadoval se 2500 MB. To jsou ovšem pouze mouchy a pokud se rozhodnete instalovat na disk, tak to pravděpodobně proběhne bez problémů. Instalační proces bych shrnul do jednoho obrázku:

Moblin - instalace

Ovládání

Ovládání systému je v Moblinu velmi specifické. Prakticky se nedostanete do příkazové řádky, i když je přítomna. Celé prostředí je založena na gnomáckém Metacity, ale Gnome to nepřipomíná ani trochu. Systém se ovládá přes lištu, která se zobrazí po zmáčknutí tlačítka WIN nebo po najetí kurzoru na vrchní část monitoru. Tam najdeme osm položek uživatelských a tři konfigurační.

Z lišty můžeme přímo ovlivnit připojení k síti. Tady pozor, Moblin si poradí maximálně s WPA(2)-PSK, případně s WEP či nezabezpečenými sítěmi. U sítí s ověřováním přes radius server máme smůlu. Drátová síť s ověřováním přes 802.1× také nejede. V domácím prostředí, kam jsou netbooky a Moblin určeny, to vadit nebude. Najdeme zde ještě nastavení jasu, stav baterie a nastavení hlasitosti. Zbytek konfigurace je schován v aplikacích. 

Moblin - nastavení sítě

Zmíněných osm dalších tlačítek slouží pro zobrazení m_zone, tweetování, chatování, prohlížení webu a médií, spouštění aplikací, tzv. pasteboard a nakonec zóny.

Zóny jsou podle mě velmi pokrokovou záležitostí. V Linuxu je více ploch samozřejmostí. Moblin šel trochu dál a plochy udělal dynamické. Každá nově spuštěná aplikace se umístí na svoji plochu neboli zónu a klávesovými zkratkami ctrl+alt+doleva (doprava) se potom zóny přepínají. Výjimkou jsou některá konfigurační okna, která se umísťují na aktuální zónu. Na malém displayi tenhle mechanizmus donutí uživatele mít v oknech pořádek. Zóny se pořád umísťují vedle sebe a s více zónami je jejich překlikávání dost stresující. Zóny lze vybírat i zmíněným tlačítkem na hlavní liště. Okna lze přesunovat mezi zónami, případně vytvářet nové.

Moblin - zóny

Prostředí Moblinu je akcelerované, takže občas se objeví i nějaký ten oku lahodící efekt. Nejde o nic masového a není to rušivé.

m_zone

Centrum dění v Moblinu je m_zone. Jde o aplikaci, která je schovává hned pod prvním tlačítkem v liště a zobrazí se po bootu. Zobrazuje aktuální dění z Twitteru, kalendáře, todo listu a také historii navštívených stránek se screenshoty. Vede z něj také cesta k přehrávači médií. Po kliknutí na nějaký tweet se otevře webový prohlížeč s vybraným tweetem. Největší vada na m_zone je asi ta, že neobsahuje žádné nastavení. Tak jak to vývojáři udělali, tak to bude.

Moblin - m_zone

Záporné postřehy z beta verze

A teď trochu více negativně. Jedná se o beta verzi. Tak se většinou označuje něco co je již hotového a ladí se chyby. U Moblinu to bude spíše souviset s populárním beta označováním z web 2.0. Některé věci chybí a vývojáři nám o tom dávají vědět textem „coming soon“. U jiných je tak trochu cítit, že ještě nejsou dodělány.

Velkou vadou na kráse je absence nějaké notifikace. Pokud si otevřete s někým diskusi, pak se odeberete číst si článek na webu, tak pokud vám ten člověk napíše, nedozvíte se o tom jinak než pípnutím. Stabilita některých komponent také není nejlepší. Třeba při pokusu o přihlášení k nějakému stroji přes SSH v aplikaci pro správu souborů se vždy objeví okno, že něco spadlo, ale na systému to poznat není. Podobný zážitek jsem měl i u prohlížení fotek a ještě na několika dalších místech. Jednou mi systém spadl tak, že okno informující mě o této události již nezmizelo a jediné řešení byl restart.

Velmi mi chybí jakékoli nastavení prohlížeče. Správným klikem druhým tlačítkem na ikonku připomínající piškvorky se k něčemu s názvem Settings dostaneme, ale najdeme tam jen zprávu o tom, že nastavení ještě není připraveno. Podobným problémem trpí i další části systému ať už to je zmíněný m_zone nebo třeba jen kalendář. Možná to je úmysl, udělat systém co nejvíce jednoduchý, ale tahle cesta omezuje ty, co si přejí něco upravit.

Moblin - web browser

Kladné postřehy z beta verze

Zatím není možné Moblin používat více než pár minut. Dřív nebo později dojde k nějakému pádu. Přes těch pár hodin strávených na Moblinu jsem samozřejmě narazil i na kladné stránky. Především to je rychlost. Odpovědi od systému jsou velmi svižné a je vidět, že optimalizace pro netbooky je na místě. Další kladnou stránkou je přehlednost. Nebál bych se stabilní Moblin nainstalovat někomu, kdo počítač vidí poprvé. Není tam prakticky co zkazit. Nový koncept ovládání systému vítám velmi kladně a doufám, že ho vývojáři dotáhnout ještě dál. Celý Moblin je zaměřený na používání sociálních sítí a pokud jste se z nějakého důvodu rozhodli je nepoužívat, tak používáním Moblinu ztratíte polovinu jeho předností a spíše se vám budou plést, než aby pomohly. Systém obsahuje i takové věci jako je Flash plugin.

Po hardwarové stránce bylo moje Eeečko s WiFi kartou Intel 4965agn podporováno na výbornou. U dalších netbooků to je podle vývojářů podobné, pouze HP mini 1010 a 1120NR mají problémy s WiFi.

CS24_early

Závěr

Konečně hodnocení Moblinu je z mé strany kladné. Má sice ještě co zlepšovat, ale to hlavní je již hotové a stačí jen ladit otevřené bugy. V budoucnu bych uvítal hlavně větší míru konfigurace. Teď je na tom Moblin tak, že se nedá nastavit skoro nic.

Více informací hledejte na stránkách projektu.

Byl pro vás článek přínosný?

Autor článku

Adam Štrauch je redaktorem serveru Root.cz a svobodný software nasazuje jak na desktopech tak i na routerech a serverech. Ve svém volném čase se stará o komunitní síť, ve které je již přes 100 členů.