Hlavní navigace

Mozilla: Firefox pro Android je stále jednou z priorit

9. 4. 2014
Doba čtení: 8 minut

Sdílet

Mozilla má za sebou rušné týdny. Nový výkonný ředitel Brendan Eich po mediální hysterii rezignoval. Stihl ale ještě ujistit, že Firefox pro Android je stále jednou z hlavních priorit. Mozilla také dále prosazuje myšlenku webu jako nové herní platformy. Naopak dotykový Firefox pro Windows 8 byl odpískán.

Mozilla musí dál řešit obsazení postu svého výkonného ředitele (CEO). Hledání osobnosti, která by se funkce ujala s dlouhodobější perspektivou, trvá již rok. Loni v dubnu oznámil svůj odchod tehdejší výkonný ředitel Gary Kovac, kterého zlanařili z AVG Technologies. Přitom ještě před několika týdny se zdálo, že ve svém středu Mozilla našla tu správnou vůdčí osobnost. Novým výkonným ředitelem se stal Brendan Eich, autor programovacího jazyka JavaScript, který byl u toho, když se Mozilla zrodila.

Ve funkci vydržel ale jen několik dnů. Ihned po jmenování se totiž ocitl pod palbou kritiky, že v roce 2008 finančně podpořil organizaci lobbující proti povolení sňatku homosexuálních párů v americké Kalifornii. Brendan Eich se rozhodl na svou novou funkci rezignovat. Navíc opouští Mozillu jako takovou, takže se nevrátí ani do funkce technologického ředitele. Nechce prý, aby kritikou jeho osoby trpěla Mozilla. Navíc se hodlá více věnovat rodině.

Mozilla tak přišla o jednu ze svých největších osobností. Proč? Brendan Eich před šesti lety projevil svůj politický názor na tehdy velmi žhavou zpolitizovanou otázku. Měla by snad Mozilla nyní sáhnout do postkomunistických zemí po kádrovácích v důchodu, aby prověřili každého adepta na výkonného ředitele, jestli v minulosti vždy měl „ten správný názor“? Skoro to tak vypadá. Celá tato situace mi přijde krajně nešťastná.

Vraťme se ale od politických otázek k těm personálním. Mozilla nyní bude hodně těžko hledat adekvátní náhradu. Brendan Eich měl obrovskou podporu a respekt vývojářů a dalších přispěvatelů k projektu jak před kauzou, tak po jejím vypuknutí. Obtížně se bude hledat opět někdo takový. Předchozí výkonný ředitel Jay Sullivan rovněž Mozillu opouští. Již dříve deklaroval, že chce ve své kariéře vyzkoušet zase něco jiného, takže jeho opětovná instalace do funkce odpadá.

Mobilní Firefox přinese lepší podporu webových aplikací pro Android

Firefox OS na mobilní scéně v posledních měsících poněkud zastínil Firefox pro Android. Odstrčila ho Mozilla na vedlejší kolej? Brendan Eich ještě jako její nakonec jen několikadenní výkonný ředitel řekl rezolutně, že Firefox pro Android stále patří mezi hlavní priority. Argumentoval rozvojem mobility a tržním postavení systému Android. Zatímco Firefox OS se jen opatrně rozkoukává, Android již trhu chytrých mobilů i tabletů vládne pevnou rukou.

Co tedy Firefox pro Android přinese v nebližších měsících? Již aktuální verze 28 přinesla dvě žádané novinky. První je volba v nastavení, které zabraňuje skrývání horní lišty prohlížeče při posunu stránky směrem dolů. Standardně se lišta opět objeví při posunu stránky směrem nahoru. Mozilla tak chtěla vyšetřit co nejvíce místa na malém displeji mobilních zařízení pro webový obsah, ale někteří uživatelé z hlediska ovládání prohlížeče tuto změnu neuvítali s otevřenou náručí.

Hlavní lišta prohlížeče se již nemusí skrývat za okrajem displeje, když se stránka posune směrem dolů.

Druhou klíčovou novinkou v aktuální verzi 28 je podpora nepsaného standardu OpenSearch pro snadné doplňování podpory dalších vyhledávačů (třeba jen pro konkrétní weby jako jsou různé informační a znalostní databáze). Vyhledávání bude vylepšováno i v dalších verzí. Koncem dubna by měl vyjít Firefox 29, jehož verze pro Android zřejmě přinese podporu našeptávání vyhledávače Bing, který je v současnosti jedinou globální konkurencí pro Google, byť zatím nepříliš úspěšnou.

Verze 29 přinese také přepracovanou synchronizační službu Firefox Sync se zjednodušeným počátečním nastavením. Odpadne přepisování kódů z jednoho zařízení do druhého, aby mezi nimi mohla probíhat synchronizace. Původní řešení bylo sice navrženo s důrazem na bezpečnost, ale Mozilla se domnívá, že jeho komplikovanost je právě tím důvodem, proč synchronizaci přes Firefox Sync v praxi používá jen zlomek uživatelů.

Autentizace přes Firefox Account má výrazně zjednodušit nastavení synchronizační služby Firefox Sync nejen ve verzi pro Android.

Nově se bude pro autentizaci používat Firefox Account, takže bude postačovat jméno a heslo. Mozilla doufá, že tak uživatelé konečně docení možnost synchronizovat záložky, historii a hesla anebo přenášet otevřené panely mezi počítačem, tabletem i mobilem. Nadále platí, že synchronizovaná hesla v mobilním zařízení, které snadno může být ztraceno či odcizeno, může volitelně chránit master heslo, které si uživatelé mohou aktivovat a zvolit v nastavení prohlížeče.

Firefox pro Android jako jeden z mála mobilních prohlížečů podporuje ochranu uložených hesel jedním hlavním heslem.

Mobilní Firefox 29 slibuje také lepší podporu pro Open Web Apps. Instalované webové aplikace se více přiblíží těm klasickým, aby v systému nevznikal zmatek ze dvou různých aplikačních ekosystémů. Nově se webové aplikace budou pod vlastním názvem a se svou vlastní ikonou zobrazovat v seznamu běžících i naposledy použitých aplikací. Dále bude možné webové aplikace instalovat, aktualizovat či odstraňovat stejným způsobem jako klasické aplikace pro Android.

Webové aplikace z Firefox Marketplace mají brzy v Androidu působit jako klasické aplikace. Zároveň však budou funkční i na dalších platformách jako je Firefox OS.

Jak je to možné? Při stahování aplikace z Firefox Marketplace mobilní Firefox odešle URL online službě provozované Mozillou, která danou aplikaci připraví k instalaci jako běžný APK balíček. Běh instalovaných webových aplikací nadále bude zajišťovat mobilní Firefox respektive jeho jádro Gecko. Cílem je více otevřít Android pro aplikace vytvořené s pomocí webových technologií jako je HTML 5, JavaScript či CSS, které mohou běžet i na dalších platformách včetně Firefox OS.

Web jako herní platforma opět o něco blíže realitě

Mozilla na březnové Game Developers Conference 2014 prezentovala web jako herní platformu budoucnosti. Pochlubila se, jak ve Firefoxu již poměrně svižně běží Unreal Engine 4 založený na čistě webových technologiích. Dosahuje prý již zhruba dvoutřetinového výkonu ve srovnání s originálem v nativním kódu. To není už tak špatné. Spíše naopak, ale výkonnostní optimalizace samozřejmě budou nadále pokračovat.

Mozilla zatím používá open source nástroj Emscripten, který portuje desktopové hry napsané v C++ pro běh ve webovém prohlížeči bez jakýchkoliv plug-inů. Cílem je, aby v budoucnu herní vývojáři víceméně běžně převáděli nativní hry do webového prostředí. K novému enginu Unity 5, s jehož tvůrci Mozilla intenzivně spolupracuje, budou dostupné nástroje právě pro takovou portaci. Proč ale všechna ta námaha?

Cílem je, aby hry byly plně multiplatformní. Uživatelé Linuxu či OS X by tak nemuseli čekat na drobky, které jim herní studia utrousí. Tatáž hra by teoreticky bez portace mohla běžet na osobním počítači i v herní konzoli. Stejně tak v iPadu a tabletu s Androidem. Samozřejmě se otevírá prostor i pro nové typy zařízení jako jsou chytré televizory. Pro hráče by mohla být atraktivní i skutečnost, že by si pro různá navzájem nekompatibilní zařízení nemuseli kupovat tutéž hru znovu a znovu.

To je aktuální téma hlavně při uvádění nové generace herních konzol. Herní průmysl zrovna z tohoto nadšen nebude, protože opakovaný prodej hry tvoří nemalou složku jeho zisků. Na druhou stranu by se mu mohl otevřít mnohem širší trh. Mohl by oslovovat majitele chytrých televizorů, kterých bude časem mnohonásobně více než majitelů konzol. Nové zisky by šlo hledat i v podpoře nových platforem, pro které se zatím nevyplatí portace.

Rok od roku je tato vize blíže realitě. WebGL přináší hardwarově akcelerovanou 3D grafiku. HTML 5 kromě jiného přehrávání audia a videa. WebRTC umožňuje přenos hlasu a videa nutný pro multiplayerové tituly. FullScreen API umožňuje, aby hra namísto v běžném okně webového prohlížeče běžela přes celou obrazovku. Gamepad API, jehož aktivní podporu přinese Firefox 29, otevře cestu k používání i tradičních herních ovladačů.

Samozřejmě, že problémem je pořád výkon, ale výkonnostní standard počítačů se neustále zvyšuje, takže naproti si jdou výše zmíněné optimalizace na jedné straně a nové procesory, grafické karty či moderními disky na straně druhý. Nechci být přehnaně optimistický, ovšem dříve poněkud obskurní vize se pozvolna blíží realitě. Ostatně někteří vývojáři již zkoušejí štěstí s prodejem webových her využívajících starší Unreal Engine 3, s nímž lze stále vytvořit výborně hratelné tituly.

Firefox Touch u ledu aneb dva zbytečné roky vývoje

Aktuální Firefox 28 po mnoha odkladech měl přinést podporu dotykového prostředí ve Windows 8 a vyšších. Mozilla na ní pracovala zhruba dva roky. Projekt byl příležitostně titulován jako Firefox Touch. Už to vypadalo, že předinstalovaný Internet Explorer s řadou praktických omezení a nedostatků konečně dostane kvalitní alternativu. Jen krátce před vydáním ostré verze Firefoxu 28 se však Mozilla rozhodla Firefox Touch vyseparovat a poslat k ledu.

Dotykový Firefox pro Windows 8 a vyšší má, resp. měl poměrně dobře navržené uživatelské rozhraní.

Údajně kvůli malému zájmu uživatelů. V betaverzi prý dotykovou verzi prohlížeče denně používalo vždy méně než tisíc uživatelů – testerů. Relevantnější informací by však bylo, jak si Firefox Touch vedl na dotykových zařízeních typu konvertibilních ultrabooků, kde běží Windows 8 a vyšší. Podobná zařízení se teprve na trhu zabydlují a uživatelé se pozvolna učí optimálně pracovat s přenosnými počítači, které lze přestavět na tablet.

Tento tržní segment prochází živelným vývojem. Microsoft hledá stylem pokus – omyl optimální způsob zasazení dotykového prostředí do svého systému. To s čerstvými Windows 8.1 Update 1 začíná mít hlavu a patu. Microsoft navíc chce vcelku pochopitelně vstoupit na lukrativní trh tabletů více, než se mu to dosud „podařilo“. Novou vábničkou pro výrobce je bezplatné licencování systému pro zařízení s displejem o úhlopříčce do devíti palců.

CS24_early

Takto si Root.cz na zařízení s Windows 8 a vyššími neprohlédnete, protože projekt Firefox Touch byl poslán k ledu.

Nemohu se ubránit dojmu, že dnes pohřbít Firefox Touch je poněkud ukvapené rozhodnutí. Zvláště, když už za ním jsou více jak dva roky vývoje. Mozilla však říká, že se raději zaměří na jiné úkoly a cíle. Firefox Touch by prý sice mohl postoupit do ostré verze, ale znamenalo by to závazek jeho podpory a dalšího rozvoje, který Mozilla nyní údajně velmi omezenému okruhu uživatelů dát nechce. Neuvažuje přitom ani, že by podporu dotykového ovládání zařadila do desktopové verze.

Australis sice mimoděk přináší ovládací prvky vhodné pro ovládání prsty na dotykovém displeji, ale chybí podpora nakládání s webovým obsahem dotykovými gesty. Přitom konkurenční Google již připravuje svůj Google Chrome, aby v desktopové verzi podporoval dotyková gesta. Vzhledem k růstu počtu prodaných počítačů s dotykovým displejem je to vcelku rozumný směr vývoje, který nevyžaduje vývoj speciálního prostředí pro konkrétní platformu. Aby tedy Mozilla jednou nezjistila, že jí ujel vlak.

Měl, podle vašeho názoru, Brendan Eich rezignovat na funkci výkonného ředitele Mozilly?

Byl pro vás článek přínosný?

Autor článku

Autor je nezávislý novinář a publicista věnující se informatice, elektronice a telekomunikacím. V těchto oborech i podniká, přičemž mezi open source projekty nachází atraktivní řešení pro své zákazníky. Pro Root.cz pravidelně píše od roku 2012.