Hlavní navigace

Mozparty 2 - jak to bylo

23. 11. 2004
Doba čtení: 4 minuty

Sdílet

Organizátoři této skvělé akce mě oslovili a požádali o sepsání malé reportáže. Tady je.

A tak s hlavou přímou, s duší vřelou, statně a hrdě vstupujeme do období výstavního. Všecek nepokoj, jejž pociťujeme, snadno lze si vysvětliti. Ale uváží-li se poctivá práce a svědomitá přičinlivost, se kterými se výstava chystala, všecka bázeň je zbytečná! Budoucnost blízká ukáže, že vstupujíce do výstavy, budeme do ní vstupovati

BRANNOU VÍTĚZNOU!

„Brannou vítěznou“, Týdeník Tábor, 30. 7. 1902

Stručná a zbytečná rekapitulace faktů:

  • 9. 11. 2004 vyšla Mozilla Firefox 1.0.
  • 20. 11. 2004 proběhly na celém světe Mozparty.
  • Jedna proběhla i v Praze …
  • … a já tam byl.

Už nějakou dobu předem visel na webu akce předregistrační formulář, který se časem docela zaplnil. V pátek na něm bylo něco kolem šedesáti lidí.

Jako účastníci jsme dostali na výběr, kde se srazíme. První možností byla pražská ZOO, kde bylo možno zahlédnout pandu červenou (anglicky Firefox). Kvůli počasí jsem tuhle možnost zavrhnul a dorazil jsem až večer do restaurace Rozmarýn. Podle informací pořadatelů se u ZOO sešlo nakonec asi pět lidí. Díky nim ale můžeme vidět, že logo našeho oblíbeného prohlížeče nezdobí ohnivá liška, ale skutečně panda.

V restauraci už těsně před šestou sedělo u dvou velikých stolu něco do dvacítky lidí. Sedl jsem si ke druhému z nich, protože tam zároveň seděla řada mých známých a kamarádů. Později jsem se dozvěděl, že se jednalo o unixový stůl, kdežto u druhého sedí „windowsáci“. Nevím, jestli to byla náhoda, nebo záměr, ale spíš si (stejně jako já) sesedli dohromady známí lidé.

Celá zábava se velmi rychle rozeběhla, dostal jsem tři časopisy (Linux+, LinuxExpress a Hacking) i s pěknými CD uvnitř. Že bych už konečně někde vyzkoušel toho Mandraka, když už ho mám na DVD?

Pak se povídalo, povídalo a povídalo, pilo se pívo, jedl tatarák (sakra proč mi nikdo nikdy neřekl, že je to tak dobrý?) a zase povídalo. Konverzace byla kupodivu velmi různorodá a kromě Unixu, browserů a mailklientů došlo i na filmy a hromadu veselých historek a vtipů. Možná právě proto mám tyhle akce moc rád. Sejde se spousta lidí s podobnými zájmy, člověk se seznámí s novými tvářemi, případně se nechá seznámit sám (kupodivu se ke mě hlásilo dost nových lidí).

Po nějaké době proběhla ze strany czilláků malá anketka typu: „Jaký používáš browser a mail klient?“, která byla podle jejich slov velmi individuální, a proto nemohla proběhnout hromadně. Já jsem zaslechl Michala Čihaře, který obratně vysvětloval, proč používá (czille neznámý) kmail místo czilláky prosazovaného Thunderbirdu. Rozhodně se všichni kolem dobře bavili.

Na stolech se objevilo několik notebooků s různými systémy (MAC OS a dokonce i MSWindows). Když nám kdosi oznámil, že vedle má někdo microsoftí notebook, rozhodli jsme se, že uděláme InstallFest. Vzali jsme několik DVD a CD (Ubuntu, Debian, Mandrake, Damn Small Linux), co jsme měli po kapsách a časopisech, a vydali se za majitelem. Bohužel, majitel byl vývojář, který potřebuje produkty MS ke své práci, takže jsme s instalací neuspěli. Ale s Pajusem jsme mu vysvětlili výhody live distribucí a předali mu Damn Small Linux na pěkném vizitkovém CD.

Večer se nachýlil a začala se podávat večeře. Po dalších dvou tatarácích ;-) jsem se pustil do výborného kuřecího masa s hranolkami. Protože Anička vypadala hladově a protože jsem od přírody hodný a nezištný, dal jsem jí kus svého. No … abych pravdu řekl, docela jsem se najedl toho tataráku ;-).

Po večeři byl vyhlášen slavnostní okamžik. Všichni vstali a čekali, co bude (docela jsem se začal bát). A bylo. Překvapení, samozřejmě. Dostali jsme veliký dortík s logem Firefoxu uprostřed. Vypadal opravdu kůl a chutnal ještě lépe (jenom jsem si zobnul u kolegy – přecejenom tatarák+pivo+dort se moc nesnesou). Nejvíc mě ale překvapilo, že střed s logem je taky k jídlu. Byl prý vyroben na jedlý papír.

Postupně se dortík okrajoval, okrajoval, až zbyl jenom střed s logem, do kterého už se nikdo zakrojit neodvážil. Mimochodem dortík sponzorovala firma Motýlek. Děkujeme.

A ještě jedna důležitá akce proběhla. Czilla se rozhodla, že bude sponzorovat pandu červenou ve zmíněné pražské ZOO. Rozhodně zajímavý nápad, který jistě pomůže v propagaci. Proto byla odstartována sbírka finančních prostředků na tuto kampaň. Vybralo se několik tisíc korun a akce bude pravděpodobně pokračovat jinou cestou (účet v bance, SMS a podobně). Rozhodně doporučuji sledovat web CZilla.cz.

Protože už bylo docela pozdě (skoro půlnoc), tak jsme se narychlo rozloučili (s czillákama jsem se seznamoval až v bundě) a vyrazili jsme s Pajusem na metro a pak autem ven z Prahy.

Rozhodně jsem prožil zajímavý večer, poznal nové lidi, ale i ty staré (které jsem už poznal na informační dálnici) a přispěl jsem na podporu Firefoxu a pandy červené. Prostě Firefox a CZilla rulez!

ICTS23

Právě mě napadla zásadní otázka: Bude se konat nějaká Thunparty?

Za fotografie děkuji Lukášovi Petrovickému a týmu serveru Linuxsoft.cz.

Autor článku

Petr Krčmář pracuje jako šéfredaktor serveru Root.cz. Studoval počítače a média, takže je rozpolcen mezi dva obory. Snaží se dělat obojí, jak nejlépe umí.