Hlavní navigace

Lze na open source vydělat? Red Hat ukazuje, že to jde

11. 1. 2012
Doba čtení: 4 minuty

Sdílet

O společnosti Red Hat se v poslední době poměrně hodně mluví – rozšiřuje brněnské vývojové centrum, koupila firmu Gluster a má velmi zajímavé finanční výsledky. Jde o pěknou ukázku toho, jak lze na principu open source vydělat reálné peníze a zároveň konkurovat gigantům jako je IBM, HP a mnohým dalším.

Okolo firmy, která má ve světě Linuxu více než dobrý zvuk, je v poslední době živo a ukazuje se, že open source nemusí znamenat menšinový či někoho kopírující přístup, ale může být jednou z cest k velice dobrému obchodnímu modelu. Ostatně firma má za sebou úspěchů více než dost a jen jako ukázku nasazení jejího operačního systému je možné uvést třeba burzu cenných papírů v New Yorku, která užívá Red Hat Enterprise Linux a JBoss.

Jde tedy o společnost, která nesoupeří s konkurencí jen cenou, ale především výborně fungující technologií. Firmám jako je NYSE je v zásadě jedno, zda utratí o pár stovek tisíc dolarů více nebo méně za software, důležité je, aby fungoval naprosto spolehlivě a byl bezpečný. Pro řadu lidí může být překvapivé, že se Linux prosazuje především u dvou odlišných skupin uživatelů. Jednak u velice náročných a velkých společností (Google, Pixar,…) a pak u malých koncových uživatelů, kteří chtějí ušetřit nebo mají rádi otevřené technologie.

Ekonomické výsledky

Red Hat ukazuje, že model otevřeného softwaru, ke kterému jsou prodávány služby navíc jako je technická podpora či školení, může fungovat velice slušně. Jen za třetí čtvrtletí loňského roku vykázal čistý zisk ve výši 38,2 milionů dolarů (asi 0,19 dolaru na akcii), což představuje 46% meziroční nárůst. Tržby společnosti dosáhly 23% meziročního růstu na 290 milionů dolarů. Z této částky tvořilo 246,5 milionu dolarů předplatné softwaru a většina dalších příjmů pochází právě ze školení.

Jen pro porovnání – pokud bychom chtěli porovnávat růst společnosti v čase, můžeme se podívat na non-GAAP (jsou zde započítány amortizace, skladové zásoby atp.) byl letos 55,7 milionu dolarů, což odpovídá 0,28 dolaru na akcii oproti 39,1 milionu dolarů 0,2 dolaru na akcii ve stejném čtvrtletí roku 2010. Firmě se tedy finančně evidentně daří.

Tomu odpovídá také jiná zajímavá zpráva, která se ke konci loňského roku objevila – společnost s červeným kloboukem ve znaku zakoupila Gluster za asi 136 milionů amerických dolarů v hotovosti. Je přitom třeba říci, že jde o jednu s posledních velkých firem zabývajících se ukládáním nestrukturovaných dat, které byly na trhu k mání. Jen pro připomenutí je možné zmínit koupi 3PAR a Autonomy HP, Compellent společností Dell či snahy IBM v této oblasti.

Nestrukturovaná data a Gluster

Gluster je relativně významná společnost, která má vývojové centrum v Indii. Mezi její zákazníky patří například Deutsche Bank, Barnes & Noble, Pandora, Autodesk či Samsung. Vznikla v roce 2005 a měla soukromé vlastníky, takže nejsou známy informace o její finanční bilanci. Podle všeho ale nebude v žádném případě neuspokojivá. Ostatně trh, na kterém se pohybuje, patří k nejlukrativ­nějším vůbec.

Dosavadní systémy byly určené především pro práci s daty jako jsou multimediální, geografická či astronomická data, finanční analýza a monitorování, medicínské databáze či zpracování dat ze sociálních sítí. Zásadním problémem nestrukturovaných dat je, že nemají žádnou pevnou a přesnou strukturu (jak již název napovídá). Je proto velice obtížné nejen tato data efektivně ukládat, ale především je prohledávat a analyzovat. V posledních pěti či šesti letech se začalo ukazovat, že lokální úložiště pro podobné účely jsou velmi neefektivní a započalo velké stěhování dat do cloudu, který je podstatně lépe škálovatelný.

Nově tak vznikl produkt s názvem Red Hat Storage Software Appliance, který vychází z produktů GlusterFS 3.2 a RedHatEnterpri­seLinux6.1. Tento systém nabízí relativně snadný a levný přechod, dobrou škálovatelnost a možnost provozovat úložiště již na stávajícím hardwaru. Systém se hodí především na práci s digitálními médii či CDN, různá pomocná datová úložiště, sdílení souborů, zálohování atp.

Budoucí využití této technologie ale může být ale podstatně širší – lze si jej dobře představit jako základ znalostních systémů, sémantického desktopu a řadu dalších projektů, které jsou dnes spíše v plenkách. Rozhodně se ale jedná a o perspektivní oblast, a to i ve stávající poptávce. Je jasné, že ji využijí prozatím jen velké firmy, ale je možné, že některé poznatky by mohl Red Hat přenést také do Fedory.

Rostoucí společnost s dobrými vyhlídkami

Red Hat není zajímavý jen z pohledu ekonomických výsledků nebo pro úspěchy v oblasti operačních systémů a dalších firemních řešení, ale také proto, že působí v Brně, kde má své největší vývojové centrum. To navíc hodlá rozšířit o dalších 150 pracovních míst, a tak je dost dobře možné, že se část vývoje Gluster přesune také sem. Volná místa stále ještě jsou, takže se lze přihlásit do náboru.

CS24_early

Čtěte: Česká pobočka je nejlepší a Red Hat ji chce rozšířit

Pokud se podíváme na vytrvalý růst akcií i ziskovosti společnosti, je možné říci, že vyhlídky jsou více než slušné. To je dobrá zpráva také pro Fedoru, která je touto společností vyvíjena. Rok 2012 by v mnoha ohledech mohl patřit Linuxu. Očekává se rychlý růst Androidu, Ubuntu by se mohlo dostat do osobních automobilů, Mint konečně zvýšil konkurenci v oblasti operačních systémů pro domácnosti a Red Hat ukazuje, že Linux může oslovit také velké společnosti a prosadit se špičkovou technologií.

Byl pro vás článek přínosný?

Autor článku

Vystudovaný středoškolský učitel fyziky a informatiky, ale dnes vysokoškolský pedagog technologií ve vzdělávání na KISKu na FF MU. Věnuje se především kurátorství digitálního obsahu, online vzdělávání a učící se společnosti.