Hlavní navigace

Nativní .NET běží v Ubuntu, Revirt: virtualizace na Redox OS

22. 8. 2022
Doba čtení: 2 minuty

Sdílet

 Autor: Canonical
Canonical a Microsoft zprovoznily podporu .NET 6 v Ubuntu. Projekt Revirt chce zprovoznit hardwarovou virtualizaci na Redox OS. Slovensko-americká společnost Tachyum odložila uvedení univerzálních procesorů Prodigy na příští rok.

Nativní .NET v Ubuntu

Společnosti Canonical a Microsoft oznámily spolupráci na podpoře .NET 6 v linuxové distribuci Ubuntu. Tato vývojová platforma od Microsoftu je vyvíjena pod licencí MIT a jednalo se jeden z prvních příspěvků této firmy otevřenému softwaru. Doposud ale byla podporována jen na operačních systémech Windows.

Nyní už je v Ubuntu 22.04 LTS možné jednoduše nainstalovat .NET 6 pomocí příkazu apt install dotnet6. K dispozici jsou také kontejnery dotnet-runtime, dotnet-aspnet a dotnet-deps. Implementace .NET do Ubuntu je výsledkem několikaměsíční spolupráce mezi oběma firmami.

.NET + Ubuntu.NET + Ubuntu

Revirt: virtualizace na Redox OS

Redox OS je otevřený mikrojádrový unixový operační systém napsaný v programovacím jazyce Rust. Nedávno byl představen projekt s názvem Revirt, jehož cílem je zprovoznit hardwarovou virtualizaci na tomto operačním systému. Jedná se jak o hardwarem asistovanou virtualizaci probíhající v prostředí operačního systému, tak o plně hardwarovou virtualizaci. Ta druhá jmenovaná probíhá v prostředí hypervizoru Revirt-K, který chce být alternativou ke Xenu, Hyper-V nebo KVM.

Redox OS 0.7.0Redox OS 0.7.0

Procesory Prodigy nejdřív až v roce 2023

Slovensko-americká společnost Tachyum chtěla už tento rok dostat na trh své procesory Prodigy s homogenní architekturou. Ty by měly zastat funkci centrálního procesoru (CPU), grafického akcelerátoru (GPU) a jednotky pre umělou inteligenci a strojové učení (TPU). Jejich uvedení na trh ale muselo být odloženo kvůli tomu, že dodavatelská firma Cadence neustále odsouvá dodávku funkčních bloků čipu.

Tachyum se rozhodlo, že na svého dodavatele podá žalobu, ve které bude požadovat náhradu škody ve výši 200 milionů eur (5 miliard korun). Ve svém obvinění dokonce podezřívá firmu Cadence ze sabotáže, neboť někteří členové jejího vedení mají vazby na konkurenční firmy, které by uvedení procesorů Prodigy na trh mohlo připravit o zisky.

cyber23

Tachyum ProdigyTachyum Prodigy

Altar I, klávesnice s otevřeným firmwarem

Britská společnost Electronic Materials Office představila svou nízkoprofilovou bezdrátovou mechanickou klávesnici Altar I. Jedná se o hardware vyrobený v Anglii férově zaplacenými zaměstnanci v dobrých pracovních podmínkách. Tělo klávesnice je z obráběného recyklovatelného hliníku, ostatní části pak z recyklovaných plastů. Klávesnice je 15 mm vysoká, 305,5 mm široká, 121 dlouhá, je napájena 500 mAH baterií a váží 635 g. Uvnitř klávesnice běží otevřený firmware ZMK. Cena ani dostupnost zatím nebyly stanoveny.

Altar IAltar I

Nově vydáno

Na Debianu postavená lehká distribuce určená pro servery YunoHost vyšla ve verzi 11.0.9. Záchranná distribuce vycházející z Ubuntu Rescuezilla oznámila vydání nové verze s číslem 2.4. Vyšel SparkyLinux 6.4, nová verze odlehčené distribuce vycházející z Debianu 11 „Bullseye“. Z Arch Linuxu vycházející průběžně aktualizovaná distribuce Garuda Linux vydala novou verzi s číslem 220808.

Garuda Linux 220101Garuda Linux 220101

Byl pro vás článek přínosný?

Autor článku

Filip Zatloukal vystudoval automatizaci na Univerzitě Tomáše Bati a už od studií se zajímá o vše kolem svobodného softwaru. Vždycky ho zajímaly technologie a žurnalistika, tak se rozhodl tyto dvě vášně skloubit dohromady.