Hlavní navigace

Nebojte se elektronického podpisu: Praxe

Petr Krčmář 14. 6. 2005

Už víme, jak funguje elektronický podpis a co k tomu vlastně potřebujeme. Dnes naše povídání dokončíme tím, že si ukážeme, jak vše realizovat v praxi. Pak už můžeme začít podepisovat.

Jak na to prakticky

V praxi jde tedy o to získat certifikát od některé z autorit, a ten pak nahrát do svého emailového klienta, který jej začne přidávat společně s podpisem ke zprávám.

Většina autorit si za vystavování certifikátů nechává platit. Obvykle se jedná o roční poplatky, které se řádově pohybují ve výši stovek korun. To sice není mnoho, ale existuje i cesta, jak získat certifikát bezplatně.

Certifikační autorita Thawte vám přidělí na rok zdarma váš certifikát. Za rok si ale samozřejmě můžete nechat vystavit nový.

Postup je vcelku snadný. Navštívíte správnou stránku u Thawte. Nejprve se musíte zaregistrovat a vyplnit všechny důležité údaje. Jedním z nich je také jedno oficiální číslo, které se používá v naší zemi. Může to být číslo pasu, řidičského průkazu nebo rodné číslo. Důležité je také vyplnit váš email, kam budou poslány další informace.

Po ukončení registrace vám na mail přijde ověřovací zpráva, na kterou musíte během jednoho dne odpovědět. Pak se už dostanete do systému pro zákazníky.

Upozornění: Heslo, které zadáváte, musí být dostatečně bezpečné a zároveň ho nesmíte zapomenout. Toto je kritická část tvorby certifikátu, a pokud si na ni nedáte pozor, nebudete moci podepisovat nebo vás v horším případě někdo kompromituje a bude moci podepisovat za vás.

V uživatelském systému pak odešlete požadavek na nový certifikát pro konkrétní adresu. Jeden certifikát může dokonce obsahovat více adres. Systém se vás zeptá na délku klíče. Samozřejmě vyberte co nejdelší. Pak už stačí jen čekat. Po nějaké době (obvykle pár minut) vám dorazí email, ve kterém vás Thawte informuje o tom, že je vše připraveno.

Znovu se proto přihlásíte do systému, kde naleznete svůj certifikát. Ten si po kliknutí můžete naimportovat do prohlížeče. V případě Firefoxu jej pak naleznete v Úpravy → Předvolby → Ostatní → Certifikáty → Správa certifikátů. Tam vyberete tlačítko Zálohovat a certifikát si uložíte do souboru.

Pak přejdete do poštovního klienta. My si popíšeme postup pro Thunderbird, ale v ostatních to bude pravděpodobně velmi podobné. Opět navštívíme menu: Úpravy → Předvolby → Ostatní → Certifikáty → Spravovat certifikáty a tentokrát vybereme Importovat.

V tuto chvíli už Thunderbird zná váš certifikát. V případě, že budete posílat novou zprávu, můžete v horní části okna rozbalit tlačítko Zabezpečení a zaškrtnout položku Digitálně podepsat zprávu. Pak už stačí jen vybrat správný certifikát (pravděpodobně máte stejně jenom jeden) a všechny zprávy, které od této chvíle pošlete, budou podepsány.

Jejich příjemce pak při čtení uvidí obrázek, který informuje o podepsání zprávy:

Elektronický podpis 1

Pokud na něj poklepete, můžete si prohlédnout informace z certifikátu odesilatele.

Zkusili jsme také, co se stane, když někdo během přenosu zprávu pozmění. Poslali jsme proto pokusný email, který jsme na serveru upravili a pak přijali. Ikonka tužky se změnila:

Elektronický podpis 3

Při pokusu zjistit informace o odesilateli se vám objeví následující dialog, který vás upozorní, že zpráva byla pozměněna a nemáte věřit jejímu obsahu.

Elektronický podpis 4

Šifrujeme

Když už máme certifikát a někdo nám pošle ten svůj (stačí podepsaná zpráva), můžeme klíče využít jednoduše k další operaci, kterou je zašifrování zprávy. Klient jednoduše použije veřejný klíč příjemce a zašifruje pomocí něj celou zprávu. Příjemce pak pomocí soukromého klíče zprávu přečte. Jediné, co je skutečně potřeba, je předem přijmout alespoň jednu podepsanou zprávu.

Šifrování se zapíná na stejném místě jako podepisování v menu Zabezpečení. Příjemce kromě tužky uvidí ještě obrázek klíče:

Elektronický podpis 2

Přečíst takovou zprávu není nic těžkého. Vlastně se nic nemění. Emailový klient udělá všechno za vás.

Ověření totožnosti

V certifikátu, který jste získali, není vyplněno správné jméno jeho držitele. Důvod je jasný: Thawte nemá jak ověřit vaši totožnost. Existuje ovšem mechanismus, který vám možnost ověření nabízí.

V uživatelském systému naleznete seznam lidí z mnoha zemí, kteří mají možnost ověřit vaši totožnost. Stačí jen přinést dva doklady totožnosti. Ověřovatel vám přidělí určitý počet bodů. Pokud získáte alespoň 50, jste považováni za ověřené a můžete si v systému nechat vytvořit nový certifikát se jménem. Důležité je, že vám žádný ověřovatel nemůže dát plných 50 bodů a vy musíte navštívit minimálně dva.

Pak je ovšem vše hotovo a druhá strana má jistotu, že jste tím, za koho se vydáváte.

Anketa

Zařídili jste si podle článku certifikát?

Našli jste v článku chybu?
Lupa.cz: Jak dopadla poslední chybějící služba Seznamu?

Jak dopadla poslední chybějící služba Seznamu?

DigiZone.cz: Sat novinky: promo Sky 1 HD

Sat novinky: promo Sky 1 HD

Podnikatel.cz: Zbrojí proti EET, za účtenku chce 5 Kč

Zbrojí proti EET, za účtenku chce 5 Kč

Root.cz: Česká policie zatkla ruského hackera

Česká policie zatkla ruského hackera

Podnikatel.cz: DameJidlo.cz má průšvih. Falšované jídlo

DameJidlo.cz má průšvih. Falšované jídlo

120na80.cz: Jak se pozná autista?

Jak se pozná autista?

Vitalia.cz: Titbit: Jak šmoulové vyrábí saláty

Titbit: Jak šmoulové vyrábí saláty

Podnikatel.cz: Dali slevu, která se nevyplatila. Pozor na to

Dali slevu, která se nevyplatila. Pozor na to

Vitalia.cz: Test: Je nákup se skenerem skutečně OK?

Test: Je nákup se skenerem skutečně OK?

Vitalia.cz: Umí delikátní operace a má katalog: Pipinotéku

Umí delikátní operace a má katalog: Pipinotéku

Podnikatel.cz: Alza.cz 28. října otevře. Dle ČOI poruší zákon

Alza.cz 28. října otevře. Dle ČOI poruší zákon

120na80.cz: Bolí vás klouby? Jezte lososa, pijte kefír

Bolí vás klouby? Jezte lososa, pijte kefír

120na80.cz: Zastavte akutní průjem

Zastavte akutní průjem

Lupa.cz: Děti, to je kazeta. Sraz starých počítačů

Děti, to je kazeta. Sraz starých počítačů

Vitalia.cz: Raději 14 cigaret, než být sám

Raději 14 cigaret, než být sám

Vitalia.cz: Inspekce úřadovala na Damejidlo.cz

Inspekce úřadovala na Damejidlo.cz

Vitalia.cz: Galerie: Jak se v Tescu nakupuje se skenerem

Galerie: Jak se v Tescu nakupuje se skenerem

Lupa.cz: Brusel si posvítí na sdílení sítí O2 a T-Mobilu

Brusel si posvítí na sdílení sítí O2 a T-Mobilu

Podnikatel.cz: Jak opravit nebo stornovat tržby u EET

Jak opravit nebo stornovat tržby u EET

120na80.cz: Válka s uhry. Můžete ji vyhrát

Válka s uhry. Můžete ji vyhrát