<h1>Abstrakce</h1>
Díky za článek. Líbí se mi, že tu probíhá trošku osvěty kolem systemd :-)
Mám k tomu dvě otázky:
Chybějící service: Co se stane, když daný service vůbec neexistuje a je v sekci Wants/Requires, typicky třeba bluetooth, který na serveru nemá smysl?
Virtuální service: trochu souvisí s předchozím - lze nadefinovat čistě abstraktní service, který neexistuje, ale jenom groupuje nějakou související skupinu jiných service, na které se pak můžu odkazovat (a která se bude rožšiřovat podle logiky věci, tedy registrací 3rd-party services, nikoli pod mou kontrolou) ? Například all-network-services - Requires: ethernet, wifi, bluetooth, ... ?
Vtipné je, že pokud potřebuji něco spustit po network, tak to v podstatě nejde. Docela jsem se divil, že v tu chvilku už něco běží, ale třeba IP ještě nastaveny nejsou ...
Sám systemd na to má hack a extra service ... network-wait-online.service nebo tak nějak ... Kterýžto končí zásadně timeoutem. Veškeré úspory rychlosti spouštění jdou vniveč, neboť to jsou dvě minuty.
Ono je docela problém říct, že teď sít běží, zvlášť u strojů s více síťovkama. V podstatě network.target má smysl akorát u shutdownu. https://www.freedesktop.org/wiki/Software/systemd/NetworkTarget/
Je divné, že vám končí timeoutem. Nemáte v /etc/network/interfaces nějaké divné rozhraní? (Nemáte tam třeba to, že rozhraní má používat IPv6, i když síť IPv6 nemá?) Mělo by to při startu psát, na co to čeká.
Mám službu čekající na network-online.target na Raspberry Pi a timeoutem to končí, jenom když nemám připojený kabel.