Hlavní navigace

Neil Stephenson: Cryptonomicon - román o Linuxu

25. 10. 1999
Doba čtení: 2 minuty

Sdílet

Tedy přesněji řečeno - o Finuxu, což je v této science-fiction z nedávné budoucnosti kódové označení pro systém, který je podobný Unixu, je k dispozici zdarma, pochází "z Finska" a na dálku se do něj přihlašujete příkazem telnet <jméno počítače>, ...

… když vám běží na notebooku, tak nejdřív sledujete textové hlášky při bootování, pak se v textovém módu zalogujete a posléze můžete spustit grafické okénkové rozhraní příkazem startx. Nemusíte být zrovna unixovým guru, abyste na základě těchto a dalších narážek v knize uhodli, která bije. Jen by mě zajímalo, který podnikavec využije bezplatné reklamy a přijde s distribucí Linuxu s krycím názvem Finux ;-)

„Cryptonomicon“ je (stejně jako ostatní knížky Neila Stephensona) o počítačích a lidech okolo nich: a nezabývá se touto problematikou vůbec povrchně. Jeho starší román „Snow Crash“ byla sci-fi z relativně nesoučasné budoucnosti – ovšem „Metaverse“ figurující ve Snow Crash je zatím nejreálnější vize kyberprostoru, o které kdy kdo psal, a když přihlédneme k tomu, že román „Snow Crash“ byl vydán začátkem 90. let, jde o hodně kvalitní odhad. Naproti tomu „Cryptonomicon“ má dvě časové roviny: druhou světovou válku, a „nedávnou budoucnost“ (současná data se v knížce nevyskytují, ale mohlo by jít o léto roku 2000, stejně jako o léto roku 1998. Jde zkrátka o lehce paralelní svět k současnosti, opravdu jen lehce).

V knížce vystupuje kromě Finuxu mimo jiné Alan Turing, nacistická superponorka na raketové palivo, několik tuctů různých kryptosystémů a plány na nastolení světové anarchie prostřednictvím globálního prosazení anonymních elektronických peněz – což je ve Stephensonově podání samozřejmě maximálně pozitivní cíl. Dnešní vlády jsou totiž úplně něco jiného, než vlády, které před padesáti lety porazily nacismus, a nejde jim o nic jiného, než zdanit ubohé hackery do morku kostí, dešifrovat všechny jejich zakódované e-maily a podstrčit jim do zavazadel heroin, aby je na Filipínách mohli odsoudit k trestu smrti. Hackeři jsou ale zdatní hoši, a nezastaví se ani před naprogramováním textového filtru pro překlad ASCII streamu do Morseovy abecedy, kterou odbliká kontrolka na klávesnici – to víte, když vám ve vězení snímají elektromagnetický signál z vašeho LCD monitoru, musíte si dávat bacha – potom přijde vhod, že máte na notebooku Finux místo Windows ;-)

Součástí knihy je i (údajně funkční) šifrovací skript napsaný v Perlu. Těžko nějaký spisovatel mohl pro popularizaci Linuxu a hackerské kultury obecně udělat víc – co myslíte?

Kdybych byl vypočítavý, dám za článek přímo odkaz na koupi knihy na Amazonu – pokud si vážně chcete knížku koupit online, tak mi udělejte radost, a jděte na Amazon přes stránku home.arachne.cz ;-) Ale vzhledem k ceně předpokládám, že si radši počkáte na český překlad, který se prý už plánuje.

CS24_early

Zajímavost na závěr: knížku jsem si četl letos v létě, během svých dvou leteckých cest do Sillicon Valley. Takže postmoderní kruh se uzavírá: český programátor cestující do Kalifornie si krátí čas čtením o kalifornských programátorech podnikajících na Filipínách, a trpících stejným základním problémem: jet-lag, neboli časový posun ;-)

Přeji příjemnou zábavu – a pozor, ať se vám při čtení nezraní bránice ;-)

Byl pro vás článek přínosný?

Autor článku