Hlavní navigace

Neil Stephenson: Cryptonomicon - román o Linuxu

Michael Polák

Tedy přesněji řečeno - o Finuxu, což je v této science-fiction z nedávné budoucnosti kódové označení pro systém, který je podobný Unixu, je k dispozici zdarma, pochází "z Finska" a na dálku se do něj přihlašujete příkazem telnet <jméno počítače>, ...

… když vám běží na notebooku, tak nejdřív sledujete textové hlášky při bootování, pak se v textovém módu zalogujete a posléze můžete spustit grafické okénkové rozhraní příkazem startx. Nemusíte být zrovna unixovým guru, abyste na základě těchto a dalších narážek v knize uhodli, která bije. Jen by mě zajímalo, který podnikavec využije bezplatné reklamy a přijde s distribucí Linuxu s krycím názvem Finux ;-)

„Cryptonomicon“ je (stejně jako ostatní knížky Neila Stephensona) o počítačích a lidech okolo nich: a nezabývá se touto problematikou vůbec povrchně. Jeho starší román „Snow Crash“ byla sci-fi z relativně nesoučasné budoucnosti – ovšem „Metaverse“ figurující ve Snow Crash je zatím nejreálnější vize kyberprostoru, o které kdy kdo psal, a když přihlédneme k tomu, že román „Snow Crash“ byl vydán začátkem 90. let, jde o hodně kvalitní odhad. Naproti tomu „Cryptonomicon“ má dvě časové roviny: druhou světovou válku, a „nedávnou budoucnost“ (současná data se v knížce nevyskytují, ale mohlo by jít o léto roku 2000, stejně jako o léto roku 1998. Jde zkrátka o lehce paralelní svět k současnosti, opravdu jen lehce).

V knížce vystupuje kromě Finuxu mimo jiné Alan Turing, nacistická superponorka na raketové palivo, několik tuctů různých kryptosystémů a plány na nastolení světové anarchie prostřednictvím globálního prosazení anonymních elektronických peněz – což je ve Stephensonově podání samozřejmě maximálně pozitivní cíl. Dnešní vlády jsou totiž úplně něco jiného, než vlády, které před padesáti lety porazily nacismus, a nejde jim o nic jiného, než zdanit ubohé hackery do morku kostí, dešifrovat všechny jejich zakódované e-maily a podstrčit jim do zavazadel heroin, aby je na Filipínách mohli odsoudit k trestu smrti. Hackeři jsou ale zdatní hoši, a nezastaví se ani před naprogramováním textového filtru pro překlad ASCII streamu do Morseovy abecedy, kterou odbliká kontrolka na klávesnici – to víte, když vám ve vězení snímají elektromagnetický signál z vašeho LCD monitoru, musíte si dávat bacha – potom přijde vhod, že máte na notebooku Finux místo Windows ;-)

Součástí knihy je i (údajně funkční) šifrovací skript napsaný v Perlu. Těžko nějaký spisovatel mohl pro popularizaci Linuxu a hackerské kultury obecně udělat víc – co myslíte?

Kdybych byl vypočítavý, dám za článek přímo odkaz na koupi knihy na Amazonu – pokud si vážně chcete knížku koupit online, tak mi udělejte radost, a jděte na Amazon přes stránku home.arachne.cz ;-) Ale vzhledem k ceně předpokládám, že si radši počkáte na český překlad, který se prý už plánuje.

Zajímavost na závěr: knížku jsem si četl letos v létě, během svých dvou leteckých cest do Sillicon Valley. Takže postmoderní kruh se uzavírá: český programátor cestující do Kalifornie si krátí čas čtením o kalifornských programátorech podnikajících na Filipínách, a trpících stejným základním problémem: jet-lag, neboli časový posun ;-)

Přeji příjemnou zábavu – a pozor, ať se vám při čtení nezraní bránice ;-)

Našli jste v článku chybu?
27. 10. 1999 11:13
Santa (neregistrovaný)

Tak to je neco ... konecne knizka kterou si prectu.. snad by nebylo spatne kdyby to negdo prepsal do html... snad bych pak nemusel obracet listy.... nesnasim papirovy knihy.... nebo jeste lepe... udelat z toho jeden animovany gif kde by bila zobrazena klavesnice a kontrolka numlocku by vitukavala (blikala) morseofkou obsah knihy :)))

Ale stejne ... je to asi dobra knizka :)