Hlavní navigace

Nenávist, zloba a závist...

Michal Krause 10. 9. 1999

... je všude kolem nás. Mrzí mě ale, že se vkrádá i do linuxové komunity. Časy se zkrátka mění a tak si musíme zvyknout, že vám za upřímně míněnou snahu někdo občas plivne do tváře.

Jak jinak si vysvětlit včerejší článek na Junyksu, který napadá naší redakci za to, že mirror Roota je umístěn na CD Debianu, které vydala Česká nadace pro podporu free softwaru (CzFSF) ve spolupráci se společností Computer Press?

Vše začalo před několika týdny, možná už měsíci, kdy se na nás obrátil zástupce CzFSF s prosbou, zda by bylo možné vygenerovat offline verzi článků z Roota pro připravovaná CD. Aniž bych tušil něco zlého, nabídku jsem uvítal. Myslím si, že naše články mohou leckomu pomoci a tak se nebráním jejich šíření bez dalších podmínek, ačkoliv podle autorského zákona by bylo možné požadovat dle autorského zákona finanční odměnu za použití díla.
K tomu však nemáme nejmenší důvod. Články vycházející na Rootovi lze považovat za jakousi splátku dluhu. Všichni přeci máme Linux a mnoho dalších programů zdarma a tak nám připadá docela fair pomoci, když člověk může.
Samozřejmě musím, abych nevypadal jako Matka Tereza, konstatovat, že provoz serveru něco stojí a zejména nároky na čas autorů jsou obrovské. Proto se na Rootovi vyskytuje jak reciproční, tak případně i placená reklama. Tolik tedy ke statutu serveru.

Po delší době jsem na poskytnuté články dočista zapomněl, ale teď se nám vše vrátilo jako velká facka. Robert Hanzlík, šéfredaktor Junyksu se totiž domnívá, že CzFSF prosazuje server Root před všemi ostatními. Dejme tomu, potud jde o jeho názor, na který má nezadatelné právo. Nepřipadá mi ovšem příliš korektní, pojmenovat celou věc slovem podvod. A už vůbec se mi nelíbí narážky typu „pokud prosazovat, tak nekomerční server“, neboť to zavání podsouváním, že k umístění mirroru na CD došlo díky něčemu nehezkému, jako například uplácením a podobně.
Robert považuje za jediný správný postup při tvorbě takového CD nabídnout všem(!) serverům stejné podmínky. Pominu-li nesmyslnost takové formulace (serverů píšících o Linuxu je opravdu mnoho i v ČR, není to jenom Root, Junyks, Penguin a Linuxové Noviny), nemohu přesto s tímto návrhem souhlasit. Domnívám se, že tvůrce jakéhokoliv CD má zcela ve svých rukách to, co na CD umístí a pokud se domnívá, že něco by tam být mělo a něco ne, je to čistě jeho věc a volba. Je velice smutné, že je toto základní právo přebíjeno jakousi nátlakovou formou „všechno nebo nic“.

Korunu všemu Robert nasadil konstatováním, že se vystavujeme možnosti žaloby pro nekalou konkurenci, neboť jsme měli trvat na stejných podmínkách pro všechny. Nezlobte se na mě, ale to je demagogie nejhrubšího zrna. Přeci nejsem já zodpovědný za to, co provede s mým dílem třetí osoba, které jsem ho poskytl. Bude snad Procter&Gamble trvat na tom, aby v obchodech vedle jejich výrobků byly zákazníkům k dispozici i produkty Henkel? Takhle to možná funguje v socialismu :(

Nevím, co vedlo Roberta k napsání zmíněného článku. Snad uražená ješitnost, snad má jiný důvod, ale ať tak či onak, mrzí nás to. Podobné nesmyslné útoky mají za cíl jediné: znechucují a berou chuť pokračovat v práci, která kromě dobrého pocitu nepřináší zainteresovaným téměř nic. A možná, že je to i jejich účelem. Ostrý konkurenční boj bez pravidel už je bohužel součástí našeho života a občas se zkrátka ostré lokty objeví tam, kde by je člověk nečekal…

P.S. Server Underground se vystavil riziku žaloby za nekalou soutěž, když se objevil v programu ČT Zavináč. Netrval totiž podle dobře informovaných zdrojů na stejných podmínkách pro všechny servery píšící o počítačové bezpečnosti :)

Našli jste v článku chybu?

13. 9. 1999 12:04

Pavel Slovacek (neregistrovaný)

Ja byt autorem onech CD, vybral bych stejne. Tj. umistim na nej informace, ktere jsou co nejvice prakticky pouzitelne. Viz clanky Co puzivat po prechodu, Softwarova sklizen, PHP atd.. Coz si myslim jsou veci, ktere zacinajicimu uzivateli hodne pomohou. A je veci autora co na CD zaradi a co ne.

13. 9. 1999 11:07

Miroslav Vasko (neregistrovaný)

Nemam slov. V kazdom pripade mate pravdu v tom,
ze si vybera autor CD a je nezmysel to, aby
oslovoval vsetky servery v Cz, Sk alebo nebodaj
na celom svete.

Absurdita na Ntu.
Podnikatel.cz: EET: Totálně nezvládli metodologii projektu

EET: Totálně nezvládli metodologii projektu

Podnikatel.cz: Babiše přesvědčila 89letá podnikatelka?!

Babiše přesvědčila 89letá podnikatelka?!

Vitalia.cz: Láska na vozíku: Přitažliví jsme pro tzv. pečovatelky

Láska na vozíku: Přitažliví jsme pro tzv. pečovatelky

120na80.cz: Stoná vaše dítě často? Upravte mu jídelníček

Stoná vaše dítě často? Upravte mu jídelníček

Podnikatel.cz: Přehledná titulka, průvodci, responzivita

Přehledná titulka, průvodci, responzivita

Měšec.cz: Jak levně odeslat balík přímo z domu?

Jak levně odeslat balík přímo z domu?

Vitalia.cz: Znáte „černý detox“? Ani to nezkoušejte

Znáte „černý detox“? Ani to nezkoušejte

120na80.cz: Horní cesty dýchací. Zkuste fytofarmaka

Horní cesty dýchací. Zkuste fytofarmaka

Vitalia.cz: 9 největších mýtů o mase

9 největších mýtů o mase

DigiZone.cz: Flix TV má set-top box s HEVC

Flix TV má set-top box s HEVC

DigiZone.cz: Recenze Westworld: zavraždit a...

Recenze Westworld: zavraždit a...

Podnikatel.cz: Podnikatelům dorazí varování od BSA

Podnikatelům dorazí varování od BSA

120na80.cz: Jak oddálit Alzheimera?

Jak oddálit Alzheimera?

Měšec.cz: Air Bank zruší TOP3 garanci a zdražuje kurzy

Air Bank zruší TOP3 garanci a zdražuje kurzy

Vitalia.cz: Jmenuje se Janina a žije bez cukru

Jmenuje se Janina a žije bez cukru

Měšec.cz: Jak vymáhat výživné zadarmo?

Jak vymáhat výživné zadarmo?

Vitalia.cz: Říká amoleta - a myslí palačinka

Říká amoleta - a myslí palačinka

Měšec.cz: U levneELEKTRO.cz už reklamaci nevyřídíte

U levneELEKTRO.cz už reklamaci nevyřídíte

Měšec.cz: Kdy vám stát dá na stěhování 50 000 Kč?

Kdy vám stát dá na stěhování 50 000 Kč?

Měšec.cz: Zdravotní a sociální pojištění 2017: Připlatíte

Zdravotní a sociální pojištění 2017: Připlatíte