Hlavní navigace

Netflix testuje i formát AVIF, NetBSD 9.0 má podporu 64bitového ARM

16. 2. 2020
Doba čtení: 3 minuty

Sdílet

NetBSD 9.0 s podporou 64bitového ARM je venku, Intel Core i9–10900, Star Wars míří na UHD Blu-ray v počtu 27 disků, vyšel Tails 4.3 s minimem novinek, veletrhy MWC 2020 i CP+ 2020 zrušeny kvůli COVID-2019.

NetBSD 9.0 s podporou 64bitového ARM je venku

Na světě je nová hlavní verze operačního systému NetBSD. Konečně přináší například podporou architektury ARM AArch64 (tedy 64bitový ARMv8-A), a to včetně strojů vyhovujících ServerReady (SBBR+SBSA). Vylepšena je též podpora 32bitové architektury ARMv7-A.

Dále tvůrci aktualizovali podporovaná GPU, například o procesory Intel Kaby Lake, vylepšili podporu virtualizace, přidali hardwarově akcelerovanou (NVMM), podporu Performance Monitoring Counters, dále Kernel ASLR, několik dalších záplat (KLEAK, KASAN, KUBSAN) a další pro uživatelský prostor a došlo i na audit síťové vrstvy. Další vylepšení pak najdeme v NPF, systém obsahuje novější verzi ZFS, po dlouhé době také podporu NCQ na SATA a také rozhraní pro ovladače pro USB Ethernet (usbnet).

Podrobnější přehled je k dispozici v oznámení o této verzi.

Veletrhy MWC 2020 i CP+ 2020 zrušeny kvůli COVID-2019

Koronavirus z Wu-hanu se má tendenci snadno šířit, a tak není divu, že z kalendářů elektronického světa mizí první velké akce. Mobile World Congress, který se tradičně koná v Barceloně a na který se sjíždí všichni hráči mobilního světa, což také znamená opravdu hodně lidí z Číny, letos nebude. GSMA, která jej pořádá, to oznámila před pár dny, rozličná velká představení nových produktů tak proběhnou online, nebo jiným ne-tolik-masovým způsobem.

Podobně je na tom i tradiční akce zaměřená na foto techniku, tedy v Japonsku pořádaný veletrh CP+. Zde věc oznámila pořádající organizace CIPA (Camera & Imaging Products Association), též citujíce koronavirus a dodávajíce, že akci typicky navštíví kolem 70 tisíc lidí.

Intel Core i9–10900 s 10 CPU jádry na fotografiích

Pomineme-li chystaný top model Core i9–10900K s TDP 125 W a reálnou spotřebou údajně i 300 W, pak pro mnohé ne-overclockery, však fanoušky Intelu, bude zajímavější model Core i9–10900 s méně rozšafnými hodnotami frekvencí, ale TDP pouze 65 W (čili reálnou spotřebou přijatelnou). Hong-kongský Xfastest nám nyní tento procesor ukázal na fotografiích, které tak ukazují podobnost socketu LGA1200 s předchozím LGA1151.

Vzorek Intel Core i9-10900

Vzorek Intel Core i9–10900

Netflix nyní testuje i formát AVIF

Po zahájení procesu postupného přechodu na formát videa AV1, nyní Netflix experimentuje též s použitím formátu AVIF pro statické snímky/fotografie.

Stručně řečeno, Netflix chce náhradu za JPEG, která bude široce podporována, bude kompresně efektivnější a bude nabízet více vlastností. A jelikož AVIF je v podstatě intra snímek z formátu AV1 obalený hlavičkou, skýtá vynikající potenciál ve všech uvedených oblastech.

JPEG a jeho případná náhrada AVIF, je u Netflixu používána například pro náhledové obrázky videí v katalogu či knihovně uživatele, samotné rozhraní aplikace a Netflix by rád využíval vzorkování 4:4:4 i 4:2:0. Mezi další možné varianty paří jak JPEG 2000, tak JPEG XL (kompatibilní a s bezztrátovým převodem z/do klasického JPEGu), případně HEIF (formát založený na intra-frame H.265, tedy licenčně zatížený). Z testů, které Netflix zatím provedl, se AVIF jeví jako nejlepší v poměru kvalita/komprese.

Star Wars míří na UHD Blu-ray v počtu 27 disků

Potenciálně zajímavý technický počin si přichystalo studio Disney, vlastnící nyní ságu Hvězdných válek. V březnu totiž přijde na trh 27disková edice Star Wars: The Skywalker Saga, obsahující tuto ságu ve 4k rozlišení s hromadou bonusů a nepochybně i Lucasových úprav, které fanoušci často spíše nenávidí.

Ale to není podstatné, edice bude zajímavá i tím, že půjde o datově kvalitní zdroj 4k verzí filmů, z nichž některé (druhá trilogie natáčená od konce 90. let) byly natáčeny jen a pouze v 2k/1080p rozlišení (zpočátku vývojovým prototypem digitální kamery Sony). Edice nabídne filmy v 4k HDR, pročež čekat můžeme masivní upscaling.

Vyšel Tails 4.3 s minimem novinek

Pravidelná nová aktualizace distribuce Tails nepřináší téměř žádné novinky, pouze aktualizace. Jedinou novou věcí je balíček trezor, což je nástroj pro příkazovou řádku k práci s hardwarovými peněženkami Trezor pro kryptoměny.

Aktualizace zahrnují zejména Tor Browser 9.0.5, Thunderbird to 68.4.1, Tor 0.4.2.6, VirtualBox Guest Additions 6.1.2 a linuxové jádro verze 5.4.13 (vylepšuje mimo jiné podporu novějšího hardwaru. K dispozici je kompletní přehled změn.

Autor článku

Příznivec open-source rád píšící i o ne-IT tématech. Odpůrce softwarových patentů a omezování občanských svobod ve prospěch korporací.