Hlavní navigace

Nová Opera pro Android a Google Chrome 25

4. 3. 2013
Doba čtení: 7 minut

Sdílet

Společnost Opera Software představila nový mobilní prohlížeč pro Android, krerý využívá jádro WebKit. Je to Opera Ice s velmi futuristickým ovládáním, nebo se norská firma vydala jinou cestou? Za pozornost též stojí Google Chrome 25 s podporou rozpoznání řeči za užití čistě webových technologií.

V tomto článku se blíže podíváme na dvě novinky z oblasti webových prohlížečů. Obě přitom využívají jádro WebKit, jehož význam během posledních let výrazně nabral na síle. Zpětně si představíme velmi zajímavé novinky, které nedávno přinesl Google Chrome 25. Je mezi nimi totiž řešení jednoho dosti nepříjemného nešvaru a také nově podporovaná webová technologie s ambicemi v další oblasti nahradit technologie vyžadující plug-in. Nejdříve si ale poodhalíme zcela nový mobilní prohlížeč pro Android z dílny společnosti Opera Software. 

Nová mobilní Opera pro Android

Na barcelonské akci Mobile World Congress 2013 norská společnost Opera Software dle očekávání představila nový mobilní prohlížeč pro chytré mobily, tablety a další zařízení s populárním systémem Android ve verzi 2.3 a vyšší. Jde o první prohlížeč od norské softwarové firmy, který nevyužívá její vlastní vykreslovací jádro Presto, nýbrž WebKit.

Že Opera Software opouští vlastní technologii a nyní hodlá stavět na projektech WebKit a Chromium, jste si již zde mohli přečíst v podrobnějším článku. Nový mobilní prohlížeč pro Android se nejmenuje ani Opera Mini, ani Opera Mobile, ale prostě jen Opera. Tvůrci prohlížeče zřejmě chtějí posílit značku a pro svůj browser používat jednotný název napříč platformami a zařízeními.

Stejný název, resp. značku pro svou verzi určenou osobním počítačům i mobilům a tabletům používají konkurenční prohlížeče Google Chrome, Mozilla Firefox, Maxthon a v neposlední řadě Safari od Applu. Nová mobilní Opera by časem měla podporovat ještě iOS. Dosluhující systémy, jako je stále poměrně hojně rozšířený Symbian, nebude zbrusu novým prohlížečem podporován. 

Nová mobilní Opera nahrazuje browser Opera Mobile, původní a dříve zpoplatněný prohlížeč společnosti Opera Software pro chytré mobily. Pro ty byla později zpřístupněna v nativní podobě i Opera Mini, která začínala jako J2ME aplikace. Její vývoj nekončí. Nadále bude určena pro zařízení se systémem Android ve verzi 2.2 nebo nižší a také pro klasické mobily bez moderního operačního systému.

Opera Software mimochodem v těchto dnech oznámil uzavření dohody s mozambickým mobilním operátorem mCal a největším ukrajinským mobilním operátorem Kyivstart o dodávání upravené verze prohlížeče Opera Mini zákazníkům těchto operátorů.  Operátoři po celém světě o tento browser mají velký zájem a tlačí jej směrem k uživatelům, protože umí uspořit až 90 % datového provozu při surfování po webu. Operátoři tak získají méně vytíženou síť i spokojenějšího zákazníka, který může rychleji surfovat po webu a déle si vystačí s datovým limitem. 

Zpět však k nové mobilní Opeře pro Android. Ta nabídne zcela přepracované uživatelské rozhraní, což se dalo očekávat, protože dosavadní mobilní prohlížeče společnosti Opera Software nebyly zrovna optimalizovány pro větší displeje tabletů. Snad není třeba připomínat, že tržní segment tabletů je klíčový, protože růst prodejnosti tabletů ještě nenašel svůj strop a uživatelé řadu úkonů vykonávají nyní na tabletech místo na klasických osobních počítačích.

 Opera Mobile, která je dostupná nejen pro Android, má své nejlepší roky za sebou. Nahrazena bude novým prohlížečem.

Surfování po webu je typickým příkladem tohoto fenoménu, ale norská firma své dosavadní mobilní prohlížeče navrhovala především s ohledem na menší displeje mobilních telefonů. I ty se ale zvětšují, což je také třeba zohlednit. Opera Software se netají, že chce nejen v tomto ohledu v budoucnu těžit z know-how koupené firmy SkyFire stojící za stejnojmenným mobilním prohlížečem, který je prý pro tablety připraven podstatně lépe. 

Nová mobilní Opera bude mít všechny podstatné ovládací prvky vždy u horního okraje displeje po vzoru většiny konkurentů jako je Mozilla Firefox či Google Chrome. Řádek s webovou adresou a pole pro zadávání vyhledávacího dotazu se spojí do jednoho prvku. Opět je zřejmé, kde tvůrci prohlížeče hledali inspiraci. Navigační tlačítka mizí, nahradí je dotyková gesta.  Obrazovka Speed Dial zůstává zachována, ovšem přibude možnost si zde vytvářet složky a do nich třídit stránky.

Přijde též modernější tabbed-browsing. Zdá se ale, že z projektu prohlížeče bez tlačítek vývojáři slevili. Mobilní Opera představená v Barceloně má dosti daleko k projektu Opera Ice v podobě, ve které byl poodhalen počátkem letošního roku. To zřejmě vysvětluje, proč Opera Software z YouTube stáhl videa a vynutil si i stažení jejich kopií, kde byl k vidění velmi futuristický, leč zjevně nepříliš praktický koncept ovládání.

Nová mobilní Opera bude podporovat službu Opera Link pro synchronizaci dat mezi různými instalacemi prohlížeče. Co vše bude možné přenášet mezi desktopovou a novou mobilní Operou, zatím není známo. Mezi desktopovou Operou a prohlížečem Opera Mobile dnes není možné synchronizovat například uložená hesla nebo historii navštívených webových stránek, což je dosti nepraktické.

Ví se však, že by nová mobilní Opera měla nabídnout tzv. synchronizaci otevřených stránek mezi jednotlivými zařízeními. Pro Android tuto synchronizaci dnes nabízejí Mozilla Firefox, Google Chrome nebo třeba Maxthon. Funkce slouží pro snadný přesun uživatele od jednoho zařízení k druhému. Například stránky prohlížené na počítači si lze jednoduše otevřít v tabletu a podobně.

V neposlední řadě stojí za zmínku Off-Road režim, který je určen na cesty, kdy je uživatel odkázán na internetové připojení prostřednictvím sítě mobilního operátora. Mobilní Opera při aktivaci tohoto režimu slibuje výraznou úsporu stahovaných dat při načítání webových stránek. The Verge tvrdí, že k tomu bude použita technologie prohlížeče Opera Mini. Skutečně? Nepůjde spíše o technologii služby Opera Turbo, kterou využívá nynější Opera Mobile a desktopová Opera?

Služba Opera Turbo je založená na kompresi přenášených dat, ale nezasahuje do podoby webových stránek. To prohlížeč Opera Mini naopak ano, protože na svých serverech stránky transformuje do podoby vhodné k zobrazení v uživatelově zařízení, takže je přizpůsobí i malým displejům starších typů mobilních telefonů. Kvůli tomu si také získal velkou popularitu v počátcích Internetu v mobilech za dob titěrných displejů nad numerickou klávesnicí. 

Bude tedy nová mobilní Opera také transformovat webové stránky? Dle mého názoru nikoliv, protože pak by aktivace technologie jen při připojení na cestách přes síť mobilního operátora nedávala smysl. Cožpak by uživatel nepotřeboval přizpůsobit webovou stránku velikosti displeje svého mobilního zařízení i při připojení přes WiFi? Domnívám se, že bude spíše použita komprese jako u služby Opera Turbo.

Bohužel na webu společnosti Opera Software jsem k tématu nenašel žádnou relevantní informaci (nevylučuji, že jsem špatně hledal), takže netuším, jak přesně v redakci The Verge přišli právě na užití technologie prohlížeče Opera Mini. Dost možná kompresi tímto způsobem Opera Software na barcelonském kongresu prezentoval, protože Opera Mini je silnější značka než Opera Turbo, ale to je jen má osobní hypotéza.

Zatím nebylo oznámeno, kdy nová mobilní Opera pro Android vyjde a kdy přijde její verze pro iOS, která je rovněž v plánu. Zajímavou informací ale je, že není zatím stanoveno žádné datum pro uvolnění desktopové Opery postavené na technologiích z projektů WebKit a Chromium. To by tedy potvrzovalo, že již oficiálně avizovaným desktopovým produktem, který má přijít během druhého kvartálu tohoto roku, bude něco zcela jiného. Že by přece jen došlo na samostatného e-mailového klienta?

Google Chrome 25 s rozpoznáváním řeči bez plug-inů

Z uživatelského pohledu hlavní novinkou v prohlížeči Google Chrome 25 je deaktivace podpory tzv. tiché instalace rozšíření, tedy instalace rozšíření jiným programem bez vědomí uživatele. Je to již nějaký ten pátek, co obdobnou ochranu zavedl konkurenční Mozilla Firefox. Až příliš programů má totiž ve zvyku instalovat nějaké rozšíření do webového prohlížeče, ovšem málokdy je to ku prospěchu uživatele.

Velmi často jde o reklamní balast ve všech možných formách anebo nedodělky způsobující výkonnostní problémy. Jde ale také o princip, protože uživatelé prohlížeče Googlu si kvůli vynucovaným tichým aktualizacím už teď stěžují, že mají malou kontrolu nad „svým“ webovým prohlížečem. Nový Google Chrome 25 už instalaci rozšíření jiným programem bez souhlasu uživatele nedovolí.

Zároveň zakročí proti potenciálně nežádoucím rozšířením, která mohla do prohlížeče proniknout dříve před zavedením této ochrany. Po aktualizaci nový Google Chrome 25 zkontroluje nainstalovaná rozšíření. Ta vytipovaná, která velmi pravděpodobně byla nainstalována bez vědomí uživatele, deaktivuje. 

Uživatele na to Google Chrome 25 upozorní v informačním boxu bezprostředně po aktualizaci s tím, že v nastavení si tato rozšíření může dle vlastní úvahy zase aktivovat.  Informace o deaktivovaných rozšířeních se zobrazuje i dodatečně na stránce se správou rozšíření. 

 Google Chrome 25 deaktivuje rozšíření, která byla pravděpodobně nainstalována bez vědomí uživatele. Instalaci dalších takových již programům třetích stran nepovolí.

Ovšem to není jediná novinka, kterou Google Chrome 25 přinesl. Vedle oprav řady chyb, na jejichž seznamu jsou opět i ty bezpečnostního charakteru, výčet změn obsahuje ještě jednu dosti zajímavou novinku. Tou je Web Speech API pro rozpoznání řeči. S hlasovým vstupem tak nyní lze pracovat za užití čistě webových technologií. Stačí JavaScript. Žádný Flash, žádný Silverlight. 

CS24_early

Díky Web Speech API tedy Google Chrome 25 má schopnost převést hlas na text a s tím pak dál pracovat bez potřeby jakéhokoliv plug-inu. Možnosti teoretického využití jsou velké: od hlasového vyhledávání po diktování e-mailů. Nicméně teorie a praxe se v mnoha případech liší a toto je jeden z nich. 

 Google Chrome 25 podporuje nové API po rozpoznání řeči.

Sami si můžete v jednoduchém demu vyzkoušet, jak Google Chrome 25 díky Web Speech API dokáže převést mluvené slovo v češtině na text. Samozřejmě platí, čím lepší mikrofon a artikulace, tím lepší výsledek. V demu si lze povšimnout, že se prohlížeč nejdříve zeptá na zpřístupnění mikrofonu, takže nějaké skryté odposlouchávání nehrozí. 

Byl pro vás článek přínosný?

Autor článku

Autor je nezávislý novinář a publicista věnující se informatice, elektronice a telekomunikacím. V těchto oborech i podniká, přičemž mezi open source projekty nachází atraktivní řešení pro své zákazníky. Pro Root.cz pravidelně píše od roku 2012.